TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK
nasz serwis EOPINIER.PL
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
STEPHEN KINGStephen King

Stephen King jest uważany za mistrza horroru. Przydomek ten przylgnął do niego już bardzo dawno temu i tak już pewnie zostanie. King urodził się w Ameryce w 1947 roku. Mówi się, iż jest to najbogatszy pisarz świata, a przynajmniej jeden z nich. Nie ma, co się temu dziwić, wszystkie jego książki automatycznie trafiają na listy bestsellerów a wytwórnie wciąż walczą miedzy sobą o prawa do adaptacji filmowych jego powieści.

Pierwsze próby pisarskie Stephen miał już w czasach dzieciństwa. Jako dziecko namiętnie zaczytywał się w komiksach, oglądał filmy i opisywał ich akcje w formie krótkich opowiadań. Jego mama zauważając talent u syna, kupiła mu jego pierwsza maszynę do pisania i od tamtej pory rozpoczął uporczywe dążenie do celu - wysyłał wydawcom swoje opowiadania nie czekając nawet na odpowiedź. Pierwszym opowiadaniem, jakie ukazało się spod pióra Kinga było Byłem nastoletnim rabusiem grobów, pod zmienionym tytułem wydrukowane w fanzinie. Kolejne odmowy od wydawców oraz zbierane wciąż negatywne opinie nie zniechęcały go jednak i tak wraz z bratem zaczął wydawać pisemko, w którym zamieszczał swoje opowiadania. Wydał też własną książkę, którą sprzedawał później za ćwierć dolara kolegom ze szkoły, niestety nie było to jednak legalne i nauczyciele wytropili i zabrali cały nakład. Wiadomo oczywiście, że jako wielki fanatyk literacki, King zajmował się również redagowaniem gazetki szkolnej i wszelkimi innymi zajęciami, które umożliwiały mu rozwój swojego talentu.

Studia, jakie ukończył pan King nie pozwoliły mu jednak na życie na poziomie. Już, jako wykwalifikowany nauczyciel języka angielskiego, podjął się pracy w pralni a później pracował, jako nauczyciel w szkole średniej i nadal nie przestawał pisać. I tak powstała Carrie.

. która całkowicie odmieniła życie (już wtedy) państwa King. Początkowo miało być to krótkie opowiadanie, jednak pomysły rozrosły się do szerokości powieści. Książka trafiła do wydawnictwa Doubleday i tam naprawdę doceniono talent Stephena. Po dostaniu wypłaty za wydanie Carrie, pisarz mógł już wreszcie zająć się tylko pisaniem. Tak, więc w niedługim czasie powstały takie powieści jak: Lśnienie, Cujo, Christine, Talizman, To, Misery, Zielona mila, i wiele, wieeeele więcej.

Jeśli spotkacie się też z nazwiskiem Richard Bachman, wiedzcie, że nie daleko pada Bachman od Kinga. Jest to po prostu jego pseudonim.
Wiele z jego książek zostało zekranizowanych i na pewno dalej będą one trafiały do fanów Kinga, właśnie z ekranów kinowych bądź telewizyjnych.

King jest pisarzem niezwykłym, wiele z jego powieści nie opowiada o potworach i mistycznych istotach. Potrafi on jednak ukazać grozę, która tkwi w nas, w ludzkich umysłach, jak np. Misery. Jednak, nie można powiedzieć, ażeby King nie kreował swoich własnych światów lub aby też nie przenikały się świat realny ze światem zmyślonym jak np. w Regulatorach. Zresztą powieści Kinga to połączenie gatunków - istny miszmasz sensacji, grozy, fantasy, psychologii i obyczajówki. Moim zdaniem Stephena Kinga nie można zakwalifikować do jednego, konkretnego gatunku. Być może winno się stworzyć osobny gatunek literatury, taki, który idealnie pasowałby do Stephena Kinga?


Fuzja

foto Barbel Schmidt for The New York Times


BIZNES RODZINNY - PISANIE
KINGOWIE w komplecie - w tym czwórka pisarzy.
Od lewej Joe Hill, Tabitha King, Kelly Braffet, Owen King, Stephen King, Naomi King and Joe pies

PROJEKT OKŁADKI DO NAJNOWSZEJ POWIEŚCI Stephena Kinga

W sieci ukazała się grafika przedstawiająca okładkę nadchodzącej, najnowszej powieści Stephena Kinga Mr Mercedes. Pisarz początkowo miał zamiar napisać nowelę jednak jak to u Kinga bywa wszystko rozrosło się do powieści i obecnie liczy około 500 stron. Będzie to thriller opowiadający o walce dobra ze złem - szalonego mordercy i detektywa po przejściach :) [dalej

 

10 III Król grozy Stephen King i na ten rok ma dla swoich fanów kolejne pozycje. W czerwcu ukaże się Mr. Mercedes, a teraz zaprezentowano okładkę powieści Revival (Odrodzenie), która zawita na amerykański rynek w listopadzie.

 

ŁOWCA SNÓW Dreamcatcher - Stephen King
SMĘTARZ DLA ZWIERZAKÓW Pet Sematary - Stephen King
POD KOPUŁĄ - Stephen King
RĘKA MISTRZA - Stephen King
ROSE MADDER - Stephen King
WSZYSTKO JEST WZGLĘDNE - Stephen King
BEZZSENNOŚĆ - Stephen King
ZIELONA MILA - Stephen King
MARTWA STREFA - Stephen King
MARZENIA I KOSZMARY - Stephen King
SZKIELETOWA ZAŁOGA - Stephen King
OCZY SMOKA - Stephen King
TO - Stephen King
CZARNA BEZGWIEZDNA NOC - Stephen King
MIASTECZKO SALEM - Stephen King
NOCNA ZMIANA - Stephen King
UCIEKINIER Stephen King jako Richard Bachman
CUJO - Stephen King
BASTION - Stephen King
PO ZACHODZIE SŁOŃCA - Stephen King
DALLAS 63 - Stephen King
SKLEPIK Z MARZENIAMI - Stephen King
CZTERY PORY ROKU - Stephen King
JOYLAND - Stephen King
DOKTOR SEN - Stephen King
PAN MERCEDES - Stephen King