TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

 

 
2015
STYCZEŃ
 
2014
GRUDZIEŃ
LISTOPAD
PAŹDZIERNIK
WRZESIEŃ
SIERPIEŃ
LIPIEC
CZERWIEC
MAJ
KWIECIEŃ
MARZEC
LUTY
STYCZEŃ

PREMIERY STYCZEŃ 2015

Carol Rifka Brunt - Powiedz wilkom, że jestem w domu
Kate Atkinson - Przysługa
Joanna Bator, Adam Golec - Wyspa łza
A.S.A. Harrison - W cieniu
S
arah J. Maas - Szklany tron. Opowieść 4. Zabójczyni i imperium Adarlanu
Eliza Drogosz - Władca piasków
Justin Somper - Asasyni i sojusznicy
Jeff VanderMeer - Southern Reach. Tom 3. Ukojenie
Levi Henriksen - Śnieg przykryje śnieg
Agata Mańczyk - Jajecznica na deszczówce
Martin Solares - Czarne minuty
Mons Kallentoft - Duchy wiatru
Timothée de Fombelle - Vango. Uciekaj albo giń!
Lisa Unger - Mój przyjaciel mrok
Kass Morgan - Misja 100
Glen Cooper - MAPA PRZEZNACZENIA
Ian Rankin - NA KRAWĘDZI CIEMNOŚCI

Urban Waite - JUŻ JESTEM MARTWY
Marco Vichi - KOMISARZ BORDELLI: MORDERCA, KTÓREGO NIE BYŁO
James Rollins - PODZIEMNY LABIRYNT
Tom Harper - ZAGADKA KATAKUMB
Lee Child - JACK REACHER. SPRAWA OSOBISTA
Stephen King - PAKIET: PAN MERCEDES I CZARNA BEZGWIEZDNA NOC
Nicholas Sparks - NOCE W RODANTHE
Harlan Coben - OBIECAJ MI
Glenn Cooper - MAPA PRZEZNACZENIA
Ian Rankin - NA KRAWĘDZI CIEMNOŚCI
Nicholas Evans - W PĘTLI
Lee Child - ELITA ZABÓJCÓW
Lee Child - NIC DO STRACENIA
Marc Levy - POWTÓRKA
Dean Koontz - W ŚWIETLE KSIĘŻYCA
Tess Gerritsen - CHIRURG
Tess Gerritsen - GRZESZNIK
C.J. Sansom - PAPIEROWE IMPERIUM
Sherrilyn Kenyon - Nieskończoność
Joseph Delaney - Zemsta czarownicy
Joseph Delaney - Klątwa z przeszłości
Andreas Eschbach - Time*Out
Joel Shepherd - Azyl
 

 

Glen Cooper MAPA PRZEZNACZENIA 9 stycznia 2015 Albatros

Doskonały thriller łączący w sobie wiedzę z zakresu historii, archeologii i paleontologii, a także biochemii.
Podczas gaszenia pożaru, wywołanego przez awarię instalacji elektrycznej, w klasztorze Ruac pod tynkiem biblioteki zostaje odkryty XIV-wieczny manuskrypt. Gdy specjaliście od renowacji dawnych książek, Hugonowi Pineau, udaje się rozkleić przemoczony pergamin, stwierdza ze zdumieniem, że manuskrypt został napisany szyfrem, zawiera liczne kopie naskalnych rysunków zwierząt i roślin oraz schematyczną mapę, a z jedynego niezaszyfrowanego zdania wynika, że autorem jest mnich mający jakoby 220 lat. Rozpoczynają się mozolne prace nad odkodowaniem tekstu zawierającego przepis na niezwykły napar, prawdopodobnie zapewniający długowieczność.
Autor zgrabnie konstruuje fabułę sensacyjną; sumiennie sprawdza fakty z rozmaitych dziedzin wiedzy − od historii przez archeologię i paleontologię, aż po biochemię; dodaje sporo ciekawych wstawek historycznych i w rezultacie proponuje czytelnikowi pasjonującą lekturę o znacznych walorach poznawczych.

Urban Waite JUŻ JESTEM MARTWY 16 stycznia 2015 Albatros

Ray Lamar przez lata pracował na polach naftowych, ale gdy złoża się wyczerpały, by zapewnić rodzinie byt, zaczął przyjmować „zlecenia” od tajemniczego handlarza narkotyków, Mema. Tym samym naraził się meksykańskiemu kartelowi narkotykowemu, który wpadł na jego trop i w sfingowanym wypadku samochodowym zabił mu żonę, a z syna uczynił niepełnosprawnego umysłowo kalekę. Ray oddał chłopca pod opiekę ojca, a sam usunął się w cień, by przeczekać najgorsze. Po dziesięciu latach od wydarzeń rozpoczynających książkę pragnie pogodzić się z przeszłością i zacząć znowu normalne życie. Przyjmuje od Mema ostatnie zlecenie, mające dać mu zabezpieczenie finansowe: w umówionym miejscu, udając policjanta, ma przechwycić ładunek narkotyków kartelu. Ale sprawy nie układają się jak powinny: kurier ginie, a towarzyszący mu chłopak, choć ranny, ucieka i trafia w ręce policji. Ray dostaje kolejny rozkaz: ma ukryć narkotyki i zabić rannego.
Niesłabnące napięcie oraz piękny styl powieści, krwiste postaci bohaterów i sugestywne opisy przyrody, świadczą niezbicie o tym, że Urban Waite z powodzeniem może rywalizować ze współczesnymi mistrzami amerykańskiej prozy, choćby takimi jak Cormack McCarthy.

James Rollins PODZIEMNY LABIRYNT 23 stycznia 2015 Albatros

Doktor Blakely dokonuje w Antarktyce niezwykłego odkrycia: ponad 3000 m pod wulkanem Erebus istnieje olbrzymi system jaskiniowy o średnicy kilku kilometrów. Wstępne badanie grot przynosi niezwykłe znalezisko: figurkę nagiej kobiety wykonaną z diamentu. Po rozpoczęciu badań naukowcy trafiają na dawno opuszczoną wioskę składającą się z setek wykutych w skale domostw. Okazuje się, że wcześniej badała ją inna ekspedycja, z którą stracono kontakt i która dotychczas nie wróciła. W trakcie dalszej eksploracji jaskini naukowcy natykają się na żyjącą pod ziemią cywilizację praludzi. Istoty te dostały się tam z Australii – w czasach, gdy oba kontynenty były połączone – po czym zeszły w podziemia dla ochrony przed zimnem. Mieszkając pod ziemią od setek tysięcy, a może nawet milionów lat, przystosowały się do życia w jaskiniach i wytworzyły w nich specyficzny, niezwykle delikatny ekosystem. Przybycie ludzi zakłóciło go i tubylcom grozi zagłada. Aby podziemna społeczność przetrwała, ludzie muszą zginąć…

 

 

Ian Rankin NA KRAWĘDZI CIEMNOŚCI 9 stycznia 2015 Albatros

Wielki powrót Malcolma Foxa i jego zespołu z edynburskiego Wydziału Spraw Wewnętrznych, znanego z wcześniejszej powieści Rankina „Sprawy wewnętrzne”.
Fox, Joe Naysmith i Tony Kaye zostają wysłani do hrabstwa Fife, gdzie mają sprawdzić, czy tamtejsi policjanci nie próbują kryć detektywa Paula Cartera oskarżonego o molestowanie seksualne kobiet. Na miejscu przesłuchują świadków, między innymi kobiety, które złożyły na Cartera skargę; Fox rozmawia z Alanem Carterem, wujem oskarżonego, emerytowanym policjantem, który zeznawał w sądzie przeciwko swojemu bratankowi. Miejscowy szeryf niespodziewanie wypuszcza Paula Cartera z aresztu, a niedługo potem starszy Carter zostaje zastrzelony w swoim własnym domu. Sprawa wydaje się oczywista, o zabójstwo zostaje oskarżony bratanek, jednak wiedziony instynktem Fox, na przekór przełożonym, rozpoczyna własne śledztwo, w którym musi cofnąć się do wydarzeń politycznych z połowy lat 80-tych i zbadać działalność ówczesnych ugrupowań terrorystycznych.
Trup ściele się gęsto, przeciwnik umiejętnie myli tropy, a Fox będzie musiał walczyć nie tylko o swoją karierę w policji, ale też o życie.

Marco Vichi KOMISARZ BORDELLI: MORDERCA, KTÓREGO NIE BYŁO 21 stycznia 2015 Albatros

Pierwsza z cyklu włoskich powieści kryminalnych, których bohaterem jest inspektor Bordelli, osadzona w realiach Florencji lat 60. XX wieku.
Florencja, lato 1963 roku. Inspektor Bordelli jest jednym z niewielu policjantów pełniących służbę w opustoszałym mieście. Dnie spędza na rutynowej pracy, nocami toczy nierówną walkę z upałem i komarami. Morderstwo bogatej damy z willi na wzgórzu przerywa wakacyjną nudę. Wspomagany przez swojego młodego protegowanego, ekscentrycznego brata ofiary i pewnego emerytowanego złodziejaszka, inspektor rozpoczyna śledztwo. Wydaje się, że wszyscy podejrzani mają solidne alibi, ale jest coś, co się nie zgadza…
Wymarzona lektura dla fanów powieści Andrei Camilleriego i Donny Leon!

 

Tom Harper ZAGADKA KATAKUMB 30 stycznia 2015 Albatros

Abby Cormac, mająca za sobą traumatyczne doświadczenia wysłanniczki Międzynarodowego Trybunału Karnego, szuka wyciszenia w misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie. Spokój zostaje jednak zburzony, gdy podczas weekendu w wilii w Czarnogórze jej przyjaciel Michael pada ofiarą morderstwa, a ona sama ledwie uchodzi z życiem. Abby pragnie wyjaśnić zagadkę brutalnego zabójstwa − jedynym tropem wydaje się być otrzymany od Michaela złoty naszyjnik z symbolem pierwszych chrześcijan, pochodzący prawdopodobnie z IV wieku. Odtwarzając ostatnie miesiące życia przyjaciela, odkrywa, że Michael nie był wzorem cnót i miał niejasne powiązania z jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych z byłej Jugosławii. Wszystko wskazuje na to, że jej przyjaciel poznał pewien sekret związany z okrytym zmową milczenia morderstwem sprzed tysiąca siedmiuset lat. Ruszając śladem tajemnicy i uciekając przed prześladowcami, Abby dociera do historycznych miast cesarstwa rzymskiego: Yorku, Trewiru, Belgradu, Splitu, Stambułu i wreszcie do samego Rzymu, gdzie odpowiedź może się kryć
w zapomnianych katakumbach pod wiecznym miastem. Potężni wrogowie obserwują jednak każdy jej ruch i nie cofną się przed niczym, by zdobyć gwarancję, że pewne tajemnice nigdy nie wyjdą na jaw...
 

 

 

C.J. Sansom PAPIEROWE IMPERIUM 30 stycznia 2015 Albatros

Akcja Dominium rozgrywa się w roku 1952 w świecie alternatywnym, w którym nie doszło do drugiej wojny światowej. Po przegranej kampanii norweskiej premierem Wielkiej Brytanii nie został Winston Churchill, lecz Lord Halifax, który w połowie 1940 zawarł traktat pokojowy z Niemcami. Europa została podbita przez Niemców, którzy od kilkunastu lat toczą wyniszczającą totalną wojnę z Rosją. W sprzymierzonej z nimi Wielkiej Brytanii coraz silniejsze są wpływy faszystów: kontrolowane przez rząd środki przekazu uprawiają proniemiecką propagandę, zwalniani z pracy brytyjscy Żydzi muszą nosić żółte odznaki z Gwiazdami Dawida, strajki i demonstracje są bezwzględnie tłumione.
Faktycznym ośrodkiem prawdziwej władzy jest kierowana przez generała Erwina Rommla ambasada Niemiec, w której podziemiach przetrzymywani i torturowani są członkowie ruchu oporu, którego przywódcą jest sędziwy Churchill, który po sfałszowanych w 1950 roku wyborach wycofał się ze swoimi stronnikami z parlamentu.
Jednym z szeregowych członków ruchu oporu jest ukrywający swoje żydowskie pochodzenie wyższy urzędnik ministerstwa do spraw dominiów David Fitzgerald. Już od dwóch lat fotografuje on i przekazujący swoim mocodawcom tajne rządowe dokumenty. Teraz czeka go nowe zadanie: ma wydostać ze szpitala psychiatrycznego przetrzymywanego tam naukowca, doktora Franka Muncastera, który zupełnie przypadkowo wszedł w posiadanie informacji mogących odwrócić losy wojny. Ale Muncasterem zainteresowani są również ludzie z niemieckiej ambasady, których wspiera oddelegowany specjalnie w tym celu z Berlina bezwzględny Sturmbannführer Gunther Hoth…
 

Mons Kallentoft - Duchy wiatru 27.01.2015 Rebis

Jest koniec lata. Wydaje się, że całe miasto jest już na skraju wytrzymałości. Tove, córka komisarz Malin Fors, pracuje jako opiekunka w domu starców. Pewnego dnia znajduje zwłoki jednego z pensjonariuszy, który powiesił się na kablu od dzwonka przyzywającego pielęgniarkę. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak ci, którzy znali zmarłego, twierdzą, że był człowiekiem pogodnym i optymistycznie nastawionym do życia. Sekcja zwłok potwierdza podejrzenia, że Konrad nie odebrał sobie życia. Kto mógłby zyskać na śmierci starego, schorowanego człowieka, nawet w społeczeństwie, w którym pieniądze wydają się ważniejsze niż ludzka godność?Równocześnie właściciel domu starców czuje się coraz bardziej zagrożony. Wydaje mu się, że się, że ktoś na niego czyha w ciemnościach. Gdy zdaje sobie sprawę, że żadne pieniądze nie są w stanie uchronić jego ukochanej córeczki, rodzi się w nim nieopisany lęk...

Kate Atkinson - Przysługa 14.01.2015 Czarna Owca

Lato. W Edynburgu trwa festiwal teatralny. Ludzie oczekujący na poranny spektakl są świadkami drogowej stłuczki i brutalnej napaści, które odmienią życie wszystkich zaangażowanych. Jednym z postronnych obserwatorów zajścia jest Jackson Brodie, były żołnierz, były policjant oraz były prywatny detektyw – a wkrótce główny podejrzany w sprawie o morderstwo.

Trup ściele się gęsto, a przeszłość każdego z bohaterów, niczym rosyjska matrioszka, skrywa kolejne elementy zagadkowej układanki. Wszyscy szukają miłości, pieniędzy, odkupienia win albo ucieczki – koniec końców każdy odkrywa własne prawdziwe oblicze.
 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY PUKASPER.PL
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY EOPINIER.PL
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA WSZYSTKO DO BIURA
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE DRUKARNIA
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS  
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
GALERIA INDEKS CYTATÓW      
AUDIOBOOKI