KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

GOLEM - Edward Lee

,,Golem’’, to trzecie dzieło (zaraz po ,,Sukkubie’’ i ,,Ludzi z bagien’’) Edwarda Lee, które niedawno ukazało się na naszym rynku czytelniczym dzięki wydawnictwu Replika. Każdy, kto wcześniej zaznajomił się już z prozą autora wie, iż ma on niebywały talent do tworzenia emocjonująco- przerażającej historii pełnej ohydnego horrendum. Czy tym razem również tak było? Zaraz się tego dowiemy, lecz najpierw kilka słów o fabule.

Seth i Judy, to główni bohaterowie powieści, którzy poznali się będąc na odwyku, gdzie mężczyzna po tragicznej śmierci swojej żony leczył się z alkoholizmu zaś Judy walczyła z uzależnieniem od twardych narkotyków. Wspólne przeżycia bardzo zbliżyły ich do siebie. Oboje pomału wychodzą na prostą drogę. Seth dzięki własnoręcznie zaprojektowanej grze, która zakończyła się wielkim sukcesem może pozwolić sobie na zakup wymarzonego domku. Razem z ukochaną kupuje, więc posiadłość w Lowensport w miejscowości okrytej bogatą żydowską  legendą. Początkowo wszystko układa się wspaniale, lecz wkrótce koszmarne zło w postaci golema (człowieka utworzonego z gliny) zawita do miasteczka dając niebywały popis najgorszej makabry wszech czasów. Czy Seth i Judy poradzą sobie z niszczycielskim potworem?

Z ogromną niecierpliwością czekałam na najnowsze dzieło Edwarda Lee, gdyż poprzednie powieści autora dostarczyły mi wielu wrażeń, w których dominował mroczny, duszny klimat, zaskakująca akcja oraz obrzydliwe sceny gore. Po przeczytaniu ,,Golema’’ odczułam jednak pewien niedosyt. Z pozoru niby jak zawsze było mrocznie i ekscytująco, ale mimo to czegoś mi zabrakło. Oczekiwałam większego napięcia, porażającego strachu i koszmarnego szaleństwa a dostałam interesującą historię stopniowo okraszoną ,,krwistymi smaczkami''. Jest to naprawdę malutki szczegół, ale osobiście poczułam lekki zawód. 

Fabuła toczy się w sposób dwutorowy pokazując obraz wydarzeń z czasów współczesnych, jak również z 1880 roku, dzięki czemu możemy bliżej poznać legendę Golema i zobaczyć jego bestialskie poczynania w obecnych realiach. Styl narracji jest prosty, konkretny i niezwykle wyrazisty, co sprawia, że powyższą powieść czyta się z dużą swobodą i nieustannym zainteresowaniem. Akcja w pierwszej połowie książki, jak dla mnie toczy się zbyt  monotonie skupiając się w dużej mierze na charakterystyce niektórych postaci i opisie życia mieszkańców miasteczka Lowensport, lecz na szczęście w drugiej części zdecydowanie przyspiesza zaskakując dynamiką wydarzeń. I tutaj wreszcie byłam w swoim żywiole śledząc z zapartym tchem wątki okraszone perwersyjnymi gwałtami, nekrofilią, skalpowaniem i całą pozostałą krwawą konwencją, dlatego osoby o słabych nerwach powinni mieć się na baczności.

Co mnie jeszcze zaskoczyło w ,,Golemie’’ ? Otóż tym razem Edward Lee umieścił ciekawy aspekt psychologiczny, w którym możemy zaobserwować zgubne skutki niszczycielskiego nałogu, jakim są narkotyki. Za odrobinę działki cracku człowiek jest w stanie zmusić się do wszelkiej moralnej upadłości. Autor w oparciu o sylwetkę Judy w bardzo poruszający sposób pokazał próbę walki o ludzką godność. Ten przypadek wywołał we mnie wiele kontrowersyjnych emocji.

 

Polecam przeczytać ,,Golema'' osobom o wyjątkowo mocnych nerwach szukających ekstremalnych wrażeń oraz wszystkim miłośnikom Edwarda Lee. Nie jest to może tak znakomity horror, w porównaniu do poprzednich dzieł autora, ale myślę, że niektórzy czytelnicy mimo wszystko poczują się usatysfakcjonowani, dlatego zachęcam do poznania intrygującej żydowskiej legendy, gdzie człowiek z gliny zabierze cię na ostrą jazdę bez trzymanki. Zapraszam.

 
Cyrysia

Edward Lee
tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
tytuł oryginału: The Golem
wydawnictwo: Replika
data wydania: sierpień 2012
ISBN: 978-83-7674-194-9
liczba stron: 316