KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
SUKKUBSUKKUB - Edward Lee

RECENZJA KOSTNICA

 

Na naszym rynku czytelniczym przewija się coraz więcej różnorodnej literatury grozy, ale w rzeczywistości  mało która realnie działa na umysł pobudzając do strachu. Są jednak  nieraz wspaniałe perełki wyróżniające się z tłumu oryginalnością i niepowtarzalnością, nie potrzebując przy tym żadnej reklamy. Taka jest właśnie książka ,,Sukkub'' Edwarda Lee, która w  oryginale ukazała się już  w 1992 roku, lecz dopiero teraz w Polsce dzięki wydawnictwu Replika wyszła na światło dzienne.

Główną bohaterką powieści jest Ann Slavik, niezwykle ambitna prawniczka, matka nastoletniej córki Melanie. Kobieta większość swego życia poświęca się  pracy zaniedbując przy tym obowiązki rodzinne, które pokornie przejmuje jej życiowy partner Martin, poeta i wykładowca na pół etatu. Od jakiegoś czasu Ann nawiedzają senne koszmary pełne realnego cierpienia i erotyzmu. Zmęczona zaistniałą sytuacją postanawia odpocząć od dotychczasowych problemów dnia codziennego biorąc tygodniowy urlop, aby wykorzystać go na wyjazd z Melanie i Martinem do Paryża. Nieoczekiwanie prawniczka zostaje zmuszona zmienić plany  z powodu nagłej choroby ojca, który doznał ciężkiego wylewu i jego dni są praktycznie policzone. Slavik, nigdy nie miała dobrych kontaktów z rodzicami szczególnie z matką z którą nieustannie toczyła słowne potyczki, lecz decyduje się jechać w rodzinne strony do Lackwood i być w tych trudnych chwilach przy ojcu.

Miasteczko jak zwykle daje poczucie opustoszałego i niegościnnego miejsca. Jego mieszkańcy natomiast sprawiają wrażenia jakby czekali na Ann, Melanie i Martina. Dodatkowo w ślad za kobietą podąża Erik Tharp, szaleniec, który uciekł  z zamkniętego zakładu psychiatrycznego. W powietrzu czuć dziwne napięcie, może to za sprawą rzadkiej anomalii księżyca a może to  Lockwood wyzwala w sobie tajemniczą, mroczną aurę. Już wkrótce senny koszmar znajdzie swe odzwierciedlenie w rzeczywistości, lecz czy uda się Ann z niego wydostać?

Tytułowy sukub, to niezwykle piękny i porażający demon seksu objawiający się w ciele kobiety kusząc współżyciem seksualnym i  wysysając przy tym energię życiową z człowieka. Cała książka Edwarda Lee także niczym zły duch, pozbawiła mnie wszelkiej mocy i energii. Mogę jednak otwarcie powiedzieć, że nareszcie spotkałam prawdziwy horror a nie jakąś jego imitacje.

Świetnie skonstruowana fabuła oparta na okultyzmie, bezwzględnych seksualnych rytuałach i kanibalizmie  zapewnia dawkę najwyższych emocji powodując stan zawieszenia umysłu. Obraz cichego, tajemniczego miasteczka umieszczonego nieopodal lasu   doskonale potęguje klimat grozy wzmacniając napięcie. Najbardziej jednak przypadło mi do gustu realistyczne, bezwzględne i bezpośrednie opisy krwawych posiłków, bezczeszczenia zwłok  i plugawych inicjacji seksualnych pełnych krwi, moczu i spermy. Autor swoimi mocnymi słowami umiejętnie potrafi wzbudzić  obrzydzenie i podnieść adrenalinę.
Dawno nie czułam tylu emocji euforii, strachu, podniecenia i zniesmaczenia. Jestem w pełni usatysfakcjonowana mistrzowskim stylem, niesamowitą fabułą i ekstremalnym napięciem, że nawet drobne literówki, które czasami przewijały się gdzieniegdzie nie są w stanie zmniejszyć mego zachwytu.

Z czystym sumieniem polecam ,,Sukkub'' wszystkim fanom mocnej grozy, czyli osobom szukającym naprawdę obrzydliwych i makabrycznych  scen ociekających krwią, seksem i kanibalizmem. To nie jest lektura dla grzecznych  chłopców i dziewczynek, to jest towar z najwyższej półki dla ludzi o stalowych nerwach szukających prawdziwych wrażeń. Zastanów się więc dobrze czego oczekujesz od porządnej, mrocznej literatury? Czy namiastki strachu czy może prawdziwej jazdy bez trzymanki. Jeśli więc jesteś gotowy na prawdziwy wstrząs, to śmiało sięgaj po ,,Sukkub''. Edward Lee daje tylko same solidne, intensywne historie, które warto poznać i poczuć.

CYRYSIA

 

Sukkub


Edward Lee

tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
tytuł oryginału: Succubi
Wydawnictwo: Replika
data wydania: sierpień 2011
ISBN: 978-83-76741-38-3
liczba stron: 328