TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

ŻYWE TRUPY (The Walking Dead) w audio tom 3 i 4


Choć z pozoru szalony, pomysł realizacji słuchowiska na podstawie kultowego komiksu Roberta Kirkmana „Żywe Trupy” okazał się strzałem w dziesiątkę.
Studio Sound Tropez pracuje nad kolejnymi częściami tej nietypowej produkcji a już teraz prezentuje zapowiedź tomu III i IV.
Pierwsza na świecie adaptacja dźwiękowa komiksu „The Walking Dead” dostaje
doskonałe recenzje za gwiazdorską obsadę, świetną muzykę oraz spektakularne
efekty dźwiękowe. „Żywe Trupy” przez ponad tydzień gościły na pierwszym
miejscu listy bestsellerów empik.com. Produkcja podbija również Europę, polskie studio pracuje nad francuską wersją, która już jesienią tego roku pojawi się na półkach sklepów Francji i Belgii.

RECENZJA PIERWSYCH TOMÓW
Zobacz zapowiedź kolejnych części słuchowiska „Żywe trupy”

RECENZJA

TRUPY MASZERUJĄ DALEJ

Pierwsza część słuchowiska, na które złożyły się dwa otwierające serię „The Walking Dead” tomy, była iście rewelacyjnym przeżyciem dla miłośników tematu. Po jego kontynuacji oczekiwałem więc bardzo wiele, na szczęście twórcy nie zawiedli i ciąga dalszy okazał równie wspaniałym, ekstremalnym przeżyciem pełnym akcji i emocji, jak jedynka.

Rick i ludzie, którym nieoficjalnie przewodzi, przemierzając Stany Zjednoczone, docierają do miejsca, które może stać się ich wymarzonym bezpiecznym azylem. Budynek więzienia, bo o nim mowa, ma w sobie wszystko to, czego pragną w tych trudnych czasach – trwałe, grube mury, ogrodzenie z siatki, wyposażenie wewnątrz, a nawet żywność, która pozwoli zabić głód i wreszcie poczuć, że żyją. Niestety są też minusy – teren trzeba oczyścić z żywych trupów, a na dodatek w więzieniu nie są sami. Wciąż pozostało kilku skazańców, a wśród nich człowiek, który dostał wyrok za morderstwo…

Historia opowiedziana tak w tym tomie, jak i w całej serii jest dość prosta. W świecie, w którym wybuchła dziwna zaraza przemieniająca ludzi w żywe trupy, grupka ocalałych walczy o przetrwanie, na co dzień mierząc się ze stratami wśród przyjaciół i brakiem spokoju. Tym razem dojdą jeszcze obawy o mieszkańców cel, którzy chodzą swobodnie po całej placówce, a także zagadka zbrodni, do jakiej dojdzie między więziennymi murami. To wszystko, plus moralne dylematy, a także kilka ciekawych zmian w życiu bohaterów składa się na bardzo przyjemną opowieść. Ale znakomita wersja audio wynosi całość na o wiele lepszy poziom.

Co tak świetnego się w niej kryje? Przede wszystkim staranne wykonanie. Aktorzy podkładający głos pod konkretne postacie to nie tylko znane nazwiska, ale także ludzie, którzy znają się na swoim fachu. Można mieć wątpliwości w kwestii doboru obsady, ale rozwiewają się one wkrótce po rozpoczęciu słuchania. Poza tym twórcy zamiast ułatwić sobie pracę wtrąceniami wyjaśniającymi to, co dzieje się poza naszym wzrokiem, zdecydowali się skupić na takim doborze dźwięków i efektów, by to one o wszystkim nam powiedziały. Oczywiście czasem słowa narratora są potrzebne, ale ograniczenie ich do minimum to wielki atut tej produkcji. Do tego wspomniane już efekty dźwiękowe, a także świetnie dobrana muzyka po prostu urzekają i budują rewelacyjny klimat. W skrócie: wspaniała rzecz.

Dlatego też polecam ją gorąco Waszej uwadze. Nawet jeśli znacie komiks czy (bardzo różny fabularnie) serial. Zabawa z tym słuchowiskiem jest przednia, a gdyby tak jeszcze zasiąść do niego jednocześnie mając przed oczami komiksowy pierwowzór, wrażenia będą niezapomniane.

Michał Lipka, 18.09.2016

RECENZJA
 

Po sukcesie jaki odniosła pierwsza na świecie dźwiękowa adaptacja jednego z najbardziej kultowych komiksów The Walking Dead Roberta Kirkmana, studio Sound Tropez wypuściło na rynek kolejne dwie części tego wyśmienitego słuchowiska, zatrudniając przy tym kolejną polską gwiazdę wielkiego formatu. Sonia Bohosiewicz, bo o niej mowa, znana np. z serialu Usta Usta oraz filmu Wojna polsko-ruska, użyczyła swojego głosu czarnoskórej wojowniczce Michonne, która stanie się jedną z najważniejszych postaci w komiksie.

Pierwsza część słuchowiska zebrała bardzo dobre recenzje i została świetnie przyjęta w środowisku fanowskim uniwersum The Walking Dead. Szczególne laury uznania przyznano aktorom biorącym udział w nagraniach, jednak także muzyka oraz wciągająca fabuła wpłynęły na dobry odbiór wśród słuchaczy.

Rozstaliśmy się z bohaterami w momencie, kiedy grupa Ricka natknęła się na otoczone wysokim ogrodzeniem więzienie opanowane przez zombie. Postanawiają pozbyć się niechcianych lokatorów i w bezpiecznych murach stworzyć azyl, w którym będą mogli przetrwać kolejne miesiące a kto wie… może nawet lata. I od tego momentu coś się zmienia. Po uporaniu się ze szwendaczami zamieszkującymi więzienie zagrożenie zaczynają stanowić żywi. Konflikty w grupie narastają. Bohaterowie wiedząc, że każdy kolejny dzień jest niewiadomą, pragną wykorzystać w stu procentach chwile, które mają dlatego też słuchowisko aż kipi od różnych emocji. Pojawiają się też nowe postaci, tak więc słuchacze nie są narażeni na nudę.

 

Kolejne słuchowisko różni się znacznie od części pierwszej, jest mroczniej, zombie nie są już najważniejsze, teraz to właśnie ludzie i ich demony wychodzą na pierwszy plan. Żaden z bohaterów nie jest nieskazitelny, widać już zmiany jakie zachodzą w psychice, chociażby Ricka.

Jeśli chodzi o produkcję, to byłam pod wrażeniem części pierwszej, ale druga ją przebiła. Według mnie była dużo trudniejsza do wykonania od poprzedniczki, ponieważ tomy III i IV komiksu przewidują dużo większą liczbę strzelaniń oraz interakcji między ocalałym.

Słuchowisko stanowi doskonałe uzupełnienie kolekcji The Walking Dead a już niedługo stanie się naszym produktem eksportowym, gdyż zainteresowanie tym produktem potwierdziły Francja i Belgia. Myślę, że możemy być dumni z tego wkładu, który wykonaliśmy w kierunku rozwoju popkultury.

 Fuzja
 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Na plus:
+ aktorstwo
+ wykonanie
+ ścieżka dźwiękowa
+ delikatne zmiany w dialogach
 
Na minus:
- Sonia Bohosiewicz, jako jedyna z zatrudnionych aktorów, choć gra fenomenalnie, nie każdemu spodoba się w roli, do której została wybrana
 
Ocena: 5/6
 
Autor: Robert Kirkman
Tytuł: Żywe trupy
Seria: Żywe Trupy III i IV
Forma: Słuchowisko
Wydawnictwo: Sound Tropez/Anakonda 2013