TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK

  nasz serwis EOPINIER.PL

  RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

 

O SERIALU - SEZONY
 
BOHATEROWIE
 
VIDEO
 
GALERIE
 
NOWOŚCI
 
DLA FANÓW
 
INDEX SERIALI

 

 

Serial uhonorowany nominacją do Złotego Globu® i dwoma nagrodami Emmy®
Brawurowa ekranizacja powieści mistrza fantasy George’a R.R. Martina.
W rolach głównych Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage, Mark Addy,  Jason Momoa.
Najbardziej oczekiwany serial ostatnich lat.

WYDANIA BLU-RAY I DVD

przygotowywane są z podobnym rozmachem jak sam serial. W okresie premiery na rynku dostępne będą wydania limitowane, w specjalnych opakowaniach. Do wydania dołączone będą 16-stronicowe przewodniki z drzewami genologicznymi wielkich rodów Westeros.


Na płytach obok 10 odcinków pierwszego sezonu serialu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne:

Kompletny przewodnik po Westeros
Interaktywny przewodnik po szlacheckich posiadłościach i krainach z sezonu pierwszego.


Za kulisami Gry o tron
Ekskluzywny 30-minutowy materiał filmowy zawierający zupełnie nowe dodatki z planu filmowego oraz wywiady z obsadąi twórcami serialu.


Kreując czołówkę
Spojrzenie zza kulis na proces powstawania sekwencji otwierającej serial, za którą twórcy filmu otrzymali nagrodę Emmy®.


Z książki na ekran
Producenci wykonawczy David Benioff, D.B. Weiss oraz autor George R.R. Martin rozmawiają o wyzwaniach, jakie stanęły przed nimi podczas przenoszenia na ekran epickiej powieści fantasy Martina.


Profile bohaterów
Profile 15 najważniejszych bohaterów zaprezentowane przez aktorów.


Nocna Straż
Bliskie spojrzenie na dzielnych mężczyzn patrolujących i chroniących ponad 200-metrowy lodowy Mur.
Tworząc język plemienia Dothraków
Wnikliwe spojrzenie na proces powstawania języka plemienia Dothraków stworzonego na potrzeby Gry o tron.


Komentarze
Siedem komentarzy z udziałem obsady i twórców serial, w tym Davida Benioffa, D.B. Weissa, George’a R.R. Martina, Emilii Clarke, Petera Dinklage, Kita Haringtona i wielu innych.


Dodatkowo, jedynie na wydaniu Blu-ray będą dostępne:
Kompletny przewodnik po Westeros
Interaktywny przewodnik po szlacheckich posiadłościach i krainach z sezonu pierwszego. Dodatkowo 24 unikalne historie o Siedmiu Królestwach opowiedziane przez samych bohaterów.


Anatomia odcinka
Wnikliwe spojrzenie na odcinek szósty, które odsłania wielki wysiłek i niezwykłą kreatywność twórców przy powstawaniu epizodu 6 „Złota Korona”.


Przewodnik po odcinkach
Kompletne bogate źródło wiedzy o bohaterach, lokalizacjach planu filmowego i historiach – materiał dostępny w trakcie oglądania poszczególnych odcinków.
Ukryte jaja smoka

 

 

 

 

 

 

Zwyciężysz lub zginiesz „GRA O TRON”
„Wojna, magia, seks i zdrada – „Gra o tron” to nie tylko epicka opowieść fantasy, to wymykająca się gatunkom produkcja, która absolutnie zachwyci także wielbicieli sag historycznych i krwawych opowieści o zdobywaniu władzy. Kto wie czy to nie najlepsze filmowe fantasy jakie do tej pory powstało.”
(Robert Ziębiński, Newsweek)

WŁADZA, KREW I HONOR
„Gra o tron” to najnowsza epicka produkcja telewizji HBO, a zarazem jeden z niewielu aktorskich seriali zaliczających się do gatunku fantasy. Cykl powstał na podstawie pierwszego tomu powieściowej sagi George’a R.R. Martina „Pieśni lodu i ognia”, która została przetłumaczona na kilkanaście języków i ma miliony fanów na całym świecie. Zrealizowany z niezwykłym rozmachem i w gwiazdorskiej obsadzie serial.
Serial „Gra o tron” przenosi widzów do krainy Westeros, w której pory roku mogą trwać lata, a nawet dekady. Kraina podzielona jest na siedem królestw, których władcy toczą między sobą zażartą walkę o Żelazny Tron − wykuty z tysiąca mieczy, symbol panowania nad Siedmioma Królestwami.
Wiele lat wcześniej władcy zjednoczyli się by pokonać zasiadającego na tronie szalonego Smoczego Króla – Aerysa Targaryena. Po jego śmierci władzę nad Siedmioma Królestwami przejął najznamienitszy z buntowników Robert Baratheon (Mark Addy). Pod jego panowaniem w Siedmiu Królestwach zapanował pokój. Jednak nie na długo. Wkrótce coraz głośniejsze stały się plotki, że Robert jest uzurpatorem, a niedawni sprzymierzeńcy ponownie rozpoczęli grę o tron.
Eddard Stark (Sean Bean) jest najbliższym przyjacielem króla Roberta, kiedy więc ten proponuje mu objęcie stanowiska Królewskiego Namiestnika – pierwszej po królu najważniejszej osobie w państwie – Stark długo się waha. Z jednej strony nie może odmówić królowi i staremu przyjacielowi, z drugiej niepokoi go fakt, że poprzedni namiestnik Jon Arryn nagle zmarł. Ostatecznie, po dyskusji z żoną Catelyn (Michelle Fairley), która utrzymuje, że Arryn został zamordowany, a w zbrodnię może być zamieszana żona króla, Stark zgadza się podjąć się tego wyzwania.
Po przybyciu na królewski zamek Eddard odkrywa, że dwór Roberta Baratheon kipi od intryg a każda z klucozwych osób w królestwie skrywa mroczny sekret. tTajemniczemu wypadkowi ulega jego 8-letni syn Bran, a Catelyn podejrzewa, że odpowiedzialny za jego wypadek może być ród Lannisterów, z którego pochodzi Cersei Lannister (Lena Headey) – małżonka króla.
Tymczasem na wschodzie Daenerys Targanyen (Emilia Clarke) – córka zabitego 15 lat wcześniej szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena − zostaje sprzedana przez swojego brata Viserysa (Harry Lloyd) władcy plemienia Dothraków - Khalowi Drogo (Jason Momoa). W zamian za rękę siostry, Viserys oczekuje od Drogo potężnej armii, dzięki której będzie w stanie odzyskać Żelazny Tron.

− „Gra o tron” to powieść fantasy, której głównym wątkiem jest walka o władzę. Walka to nie tylko rozgrywki polityczne. Przenosi się na różne płaszczyzny i dotyka takich kwestii, jak lojalność, pożądanie, obsesje erotyczne, pragnienia, nieposłuszeństwo i historia – mówi o serialu autor jego powieściowego pierwowzoru George R.R. Martin.
 
 
Na planie serialu spotkali się najlepsi i najpopularniejsi aktorzy. W rolach głównych wystąpili: nominowany do nagrody BAFTA Mark Addy („Goło i wesoło”), Sean Bean („Władca pierścieni”), Lena Headey („300”, serial „Kroniki Sary Connor” – na DVD w ofercie Galapagos Films), Michelle Fairley („Inni”), Iain Glen („Tomb Raider”), zdobywca nagrody Emmy Peter Dinklage („Dróżnik”, serial „Bez skazy”) oraz Jason Momoa („Conan barbarzyńca”).
 
− Gatunek fantasy to bardziej barwna i interesująca wersja historii. Lubię wątki wzorowane na autentycznych wydarzeniach, ale przedstawione w nowy, świeży i nieprzewidywalny sposób. A jeszcze bardziej niż wydarzenia, interesują mnie ludzie. Nawet najwięksi bohaterowie nie są wolni od słabości i nieobce są im chwile zwątpienia. Ludzie są skomplikowani i chciałem, by z podobnej gliny byli ulepieni moi bohaterowie – mówi o cyklu „Pieśni Lodu i Ognia” jego autor George R.R. Martin.
 
Powieści fantasy nie są zbyt często ekranizowane, a w formie aktorskich produkcji telewizyjnych praktycznie nigdy. Nic więc dziwnego, że kiedy telewizja HBO kupiła w styczniu 2007 roku prawa do ekranizacji sagi „Pieśni Lodu i Ognia” jej miłośnicy na całym świecie z niecierpliwością zaczęli oczekiwać na premierę pierwszego odcinka, a na fanowskich forach zawrzało.
 
Twórcy serialu stanęli przed nie lada wyzwaniem. Musieli nie tylko zmierzyć się z karkołomnym zadaniem wykreowania na małym ekranie fantastycznego, średniowiecznego świata, ale przede wszystkim musieli to zrobić na tyle dobrze, by nie rozczarować milionów wielbicieli twórczości George’a R.R. Martina.
 
Za fabularną stronę serialu odpowiedzialni są David Benioff i D.B. Weiss, którzy we współpracy z Martinem zaadaptowali na potrzeby scenariusza pierwszy tom sagi. – „Rodzina Soprano” w Śródziemiu – tak o „Grze o tron” mówił w jednym z pierwszym wywiadów David Benioff. I trudno się z nim nie zgodzić, bo choć akcja serialu rozgrywa się w fantastycznym świecie, to problemy, z którymi borykają się jego bohaterowie, są już jak najbardziej uniwersalne.
Aby jak najbardziej wiarygodnie wykreować na ekranie krainę Westeros i jej mieszkańców do pracy przy serialu zatrudniono m.in. Davida J. Petersona – specjalistę od języków, który na potrzeby produkcji stworzył język plemienia Dothraków – z liczącym 1800 wyrazów słownikiem oraz własną gramatyką.
 
Kompletowanie obsady rozpoczęło się w 2009 roku, a 26 lipca 2010 roku w Irlandii rozpoczęto prace na planie serialu. Zdjęcia do „Gry o tron” były realizowane w większości w Irlandii, ale ekipa odwiedziła również Szkocję i Maltę.
 
Pierwszy odcinek „Gry o tron” pokazano za oceanem 17 kwietnia 2011 i obejrzało go 2,22 mln widzów (z powtórkami 5,4 mln), a już dwa dni później szefowie telewizji HBO ogłosili, że postanie drugi sezon serialu.
Oczekiwania wobec serialu były ogromne. Na szczęście twórcom udało sie stanąć na wysokości zadania i „Gra o tron” spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko widzów, ale również i krytyków, którzy chwalili cykl zarówno za rozmach z jakim został zrealizowany, jak i za doskonały scenariusz oraz udane kreacje aktorskie.
 
Serial zdobył aż 13 nominacji do nagród Emmy, z których dwie zmieniły się w statuetki. Jednym z jej laureatów został Peter Dinklage, który za kreację Tyriona Lannistera zdobył nagrodę dla wyróżniającego się aktora drugoplanowego w serialu. Aktor otrzymał także za tą rolę nominację do Złotego Globu.

 
Drugi sezon serialu rozpoczyna się tuż po wydarzeniach opowiedzianych w pierwszej serii i jest ekranizacją powieści Starcie królów, drugiego tomu sagi Pieśni lodu i ognia George'a R.R. Martina.

Władzę w Westeros obejmuje okrutny Joffrey Baratheon (Jack Gleeson), który rządzi przy pomocy matki Cersei (Lena Headey) i wuja Tyriona (Peter Dinklage) piastującym stanowisko doradcy króla. Kraj jest rozdarty przez wewnętrzne konflikty, a ród Lannisterów, z którego pochodzi królowa Cersei, toczy walki na kilku frontach.

Syn zamordowanego Eddarda Starka – Robb Stark (Richard Madden) schwytał i wziął do niewoli brata królowej – Jaimego Lannistera (Nikolaj Coster-Waldau). Wierzy, że dzięki niemu będzie w stanie wyrwać swoje ziemie spod królewskiej władzy i ogłosić autonomię.

Tymczasem Daenerys Targanyen (Emilia Clarke) – córka zabitego kilkanaście lat wcześniej szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, a zarazem jedyna prawna spadkobierczyni tronu Westeros, szuka sposobu na odzyskanie utraconej przed laty władzy. Mają jej w tym pomóc trzy nowonarodzone smoki.

Stannis Baratheon (Stephen Dillane) – brat króla Roberta, podważa zasadność osadzenia na tronie Joffreya i przygotowuje się przy pomocy potężnej kapłanki do morskiego ataku. Roszczenia do tronu zgłasza również jego brat Renly (Gethin Anthony).

Tymczasem na północ od Muru rośnie nowy lider wśród dzikich, tworząc niebezpieczeństwo dla Jona Snow (Kit Harington) i Nocnej Straży.

− Gra o tron to powieść fantasy, której głównym wątkiem jest walka o władzę. Walka to nie tylko rozgrywki polityczne. Przenosi się na różne płaszczyzny i dotyka takich kwestii, jak lojalność, pożądanie, obsesje erotyczne, pragnienia, nieposłuszeństwo i historia – mówi o serialu autor jego powieściowego pierwowzoru George R.R. Martin.

Na planie serialu spotkali się najlepsi i najpopularniejsi aktorzy. W drugim sezonie Gry o tron wystąpili: nominowana do nagrody MTV Movie Award® Lena Headey (300, serial Terminator: Kroniki Sary Connor, Sezon 1 – na DVD w ofercie Galapagos Films), Michelle Fairley (Inni), zdobywca nagrody Emmy oraz Złotego Globu® Peter Dinklage (Dróżnik, serial Bez skazy), Maisie Williams, Emilia Clarke, Alfie Allen (Pokuta), Iain Glen (Tomb Raider), Kit Harington (Silent Hill: Apokalipsa), Sophie Turner, Jack Gleeson (Batman – Początek), Richard Madden i Nikolaj Coster-Waldau (Helikopter w ogniu).

Reżyserii poszczególnych odcinków podjęli się: Alan Taylor (współtwórca m.in. Mad Men i Rodziny Soprano), uhonorowany nagrodą Emmy® Alik Sakharov (Rzym), David Petrarca (Wyposażony, Czysta krew), zdobywca nagrody Emmy® David Nutter (Kompania braci) oraz brytyjski reżyser Neil Marshall, autor kinowych przebojów Dog Soldiers i Doomsday.

Decyzję o produkcji drugiego sezonu Gry o tron szefowie telewizji HBO podjęli 19 kwietnia 2011 – zaledwie dwa dni po rozpoczęciu emisji pierwszej serii. Entuzjastyczne przyjęcie cyklu przez widzów i krytyków sprawiło, że budżet drugiego sezonu został powiększony o 15%, które to pieniądze przeznaczono na wiarygodne i efektowne pokazanie na ekranie kluczowej dla wydarzeń z nowych odcinków bitwy o Blackwater.

Na plan powrócili aktorzy znani z pierwszej serii, a nową twarzą serialu – po Seanie Beanie, którego bohater zginął – został Peter Dinklage, którego nazwisko w pierwszych odcinkach pojawiało się na końcu listy płac. Co ciekawe, Peter Dinklage jest jednym z nielicznych aktorów, z którym producenci Gry o tron podpisali umowę na udział aż w sześciu sezonach Gry o tron.

W obsadzie pojawiło się również wielu nowych aktorów, w tym nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej holenderska gwiazda Carice van Houten (Czarna księga), Liam Cunningham (Starcie tytanów), nominowany do nagrody Emmy Stephen Dillane (Godziny) oraz Gwendoline Christie (Parnassus. Człowiek, który oszukał diabła).

Zdjęcia do drugiego sezonu Gry o tron realizowano w chorwackim Dubrowniku, w Irlandii oraz na islandzkim lodowcu Vatnajökull.

GRA O TRON. Pieśń Lodu i Ognia tom 1 - George R.R. Martin

Pieśń Lodu i Ognia stworzona przez Georga R. R. Martina jest sagą niemłodą. Autor rozpoczął pracę nad jej pierwszym tomem w 1991 roku, dzięki czemu Gra o tron ukazała się w 1996 roku. Dotychczas światło dzienne ujrzało pięć tomów tego cyklu fantasy, jednak dwa kolejne są w przygotowaniu. [czytaj całość]

OBSADA

Mark Addy - król Robert Baratheon
Alfie Allen - Theon Greyjoy
Sean Bean - Eddard "Ned" Stark
Gwendoline Christie - Brienne z Tarthu
Emilia Clarke - Daenerys Targaryen
Nikolaj Coster-Waldau - ser Jaime Lannister
Liam Cunningham - Davos Seaworth
Charles Dance - Tywin Lannister
Stephen Dillane - Stannis Baratheon
Peter Dinklage - Tyrion Lannister
Michelle Fairley - Catelyn Stark
Aidan Gillen - Petyr "Littlefinger" Baelish
Jack Gleeson - Joffrey Baratheon
Iain Glen - ser Jorah Mormont
Kit Harington - Jon Snow
Lena Headey - Cersei Lannister
Isaac Hempstead-Wright - Bran Stark
Conleth Hill - Lord Varys
Carice van Houten - Melisandre
Harry Lloyd - Viserys Targaryen
Jason Momoa - Khal Drogo
Richard Madden - Robb Stark
Rory McCann - Sandor "Ogar" Clegane
Sophie Turner - Sansa Stark
Maisie Williams - Arya Stark