KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIA NOWOŚCI KSIAŻKOWE FRAGMENTY KINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)

FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

CYKL GONE Michael Grant

POSTACIFAZYMAPA ETAPMAPA PERDIDO BEACHNEWSY
 

Rekomendowana przez Stephena Kinga, porównywana do "Władcy much", seria zdobyła sobie w Polsce grono zagorzałych wielbicieli nie tylko wśród nastoletnich czytelników.

Perdido Beach, Kalifornia, strefa o promieniu trzydziestu kilometrów odcięta od świata zewnętrznego nieprzenikalną barierą. W jednej chwili znikają wszyscy powyżej piętnastego roku życia. Ci, którzy zostali muszą walczyć o przetrwanie. Im dalej w las, tym więcej szkła. Pojawiają się pierwsze mutacje, zwierzęta i ludzie przechodzą przemianę. Zaczyna się bezpardonowa walka o władzę, w której nie ma miejsca na miłosierdzie i litość. Młodzież dzieli się na obozy, frakcje o różnych filozoficznych i społecznych poglądach - cele są dwa: przetrwanie i władza.

GONE to cykl z pogranicza science-fiction i horroru skierowany do czytelników powyżej trzynastego roku życia. Na serię składa się sześć tomów, które ukazują się w USA w odstępie roku. W Polsce kolejne tomy noszą tytuły: Niepokój, Głód, Kłamstwa i Plaga. Wielki finał serii, Światło, już wiosną 2013.

A co dobrego tym razem? W ETAP-ie trwa kruche zawieszenie broni bez widoków na długotrwały pokój. Caine rządzi żelazną ręką. Diana spodziewa się dziecka, a Sam przeżywa moralne rozterki. Podzieleni na obozy, mieszkańcy muszą zmierzyć się z kolejnym zagrożeniem. Bariera staje się czarna. ETAP powoli pogrąża się w nieprzeniknionym mroku. W ciemności giną ludzie i zwierzęta. Nieznana dotąd moc wywraca ich ciała na drugą stronę... Jakby tego było mało, w swoim leżu ze swego leża w głębi ziemi gaiaphage sięga po to, czego najbardziej pragnie. Po ludzką powłokę, w której mógłby się odrodzić.

GONE 6 okładka USA

Przedostatni tom bestsellerowej serii GONE już w maju.
Perdido Beach, Kalifornia. Zawieszenie broni. Pokój w ETAPie jest kruchy jak szkło.
Caine rządzi w swojej domenie żelazną ręką. Sam nie może zaznać spokoju. Ustanowili nowe prawa, przetrwali głód, plagę kłamstw, wreszcie zarazę… Ale teraz bariera staje się czarna. ETAP ogarnia nieprzenikniona ciemność.
Ale mrok nie jest jedynym zagrożeniem. Giną zwierzęta i ludzie. Nieznana dotąd moc wywraca ich ciała na drugą stronę.
Im głębsze cienie, tym bardziej Ciemność rośnie w siłę. Ze swego leża w głębi ziemi gaiaphage sięga po to, czego najbardziej pragnie. Po ludzkie ciało, w którym mogłoby się odrodzić.

Michael Grant GONE: Zniknęli Faza piąta: Ciemność
Seria: GONE: Zniknęli
Data wydania:
30 maja 2012
Tłumaczenie z języka angielskiego: Natalia Mętrak
Tytuł oryginału: GONE: Fear
ISBN: 978-83-7686-113-5
Cena 39,90 zł

 

MICHAEL GRANT Michael Grant

Amerykański pisarz urodzony w 1943 roku, współtwórca między innymi bestsellerowych serii "Animorphs" oraz "Everworld". Od wielu lat żonaty z K. A. Applegate, szczęśliwy mąż i ojciec dwojga dzieci.

Większość życia spędził w ruchu. Wychował się w wojskowej rodzinie, chodził do dziesięciu szkół w pięciu stanach, a także trzech szkół we Francji. Nawet jako dorosły nigdzie nie zagrzał miejsca na dłużej. Został pisarzem po części dlatego, że to jeden z nielicznych zawodów, które nie przeszkadzają w przemieszczaniu się. Jego największe marzenia to całoroczna podróż po świecie i odwiedzenie wszystkich kontynentów, z Antarktydą włącznie, oraz posiadanie chipu z Googlem we własnej głowie. Obecnie mieszka w Chapel Hill w Północnej Karolinie wraz z rodziną oraz zdecydowanie zbyt dużą ilością zwierząt.

 

Drake_Merwin.jpg (14932 bytes)

DRAKE MERWIN

Michael Grant o sobie

Głównie piszę.
Stuk.
Stuk.
Stuk.
Siedzę na werandzie, piję kawę, palę papierosa za papierosem i piszę.
Stuk.
Stuk. Stuk.
Piszę dwoma palcami.
Stuk.
Czasami wyskoczę po kawę.
Stuk. A kiedy bardzo ekscytuję się tym, co piszę, używam nawet trzeciego palca!

Opublikowałem jakieś 150 książek dla młodzieży pod jedenastoma różnymi nazwiskami. Między innymi serię o Animorfach (razem z moją ukochaną żoną K. A. Applegate), serię Everworld, Boyfriends/Girlfriends oraz Sweet Valley High. Od szkolnego romansu, po uzbrojonych po zęby obcych i bengalskie tygrysy. Pełen przekrój.

Przez kilka lat nie pisałem, uznałem, ze pora na odpoczynek od książek i zająłem się czym innym. ale wróciłem. Aktualnie na tapecie mam Gone. Sześć tomów.

 

Sam_temple.jpg (15747 bytes)

SAM TAMPLE

FAZA 1 FAZA PIERWSZA Niepokój

W TEN SPOSÓB KOŃCZY SIĘ ŚWIAT

W mgnieniu oka wszyscy znikają. Zostają najmłodsi.

Nastolatki. Uczniowie. Niemowlęta. Nie ma nikogo poza nimi. Nagle milkną telefony. Przestaje działać Internet. Nie ma telewizji. Nikt nie wie, co się stało. Pomoc nie nadchodzi. Nastolatki nieoczekiwanie zaczynają się zmieniać. Zyskują nowe zdolności - niewyobrażalne, groźne, śmiercionośne moce - które z dnia na dzień stają się silniejsze. Których nie sposób kontrolować.

Witaj w nowym, przerażającym świecie, gdzie do głosu dochodzą najgorsze instynkty, gdzie nie ma miejsca dla słabych, a najtrudniejszym zadaniem jest pozostanie sobą.

Czas ucieka.
W dniu swoich piętnastych urodzin znikniesz...

Pierwsza część sześciotomowego cyklu dla młodzieży, inteligentny, trzymający w napięciu thriller rekomendowany przez króla powieści grozy, Stephena Kinga. W niewielkim amerykańskim miasteczku, Perdido Beach, w jednej chwili znikają wszyscy, którzy ukończyli piętnaście lat - nauczyciele, rodzice, sprzedawcy, kierowcy znajdujących się w ruchu samochodów. Wszyscy. Świat bez dorosłych nie jest tak zabawny, jak mogłoby się wydawać - w rozciągającej się wokół miasta strefie zaczyna rządzić prawo pięści. Bez policjantów, opiekunów, lekarzy ci, którzy niedawno byli jeszcze dziećmi, wprowadzają własne porządki. Jednak władza deprawuje, zwłaszcza gdy sięgają po nią nieodpowiednie osoby, takie jak charyzmatyczny i pozbawiony zahamowań Caine. Główny bohater, Sam, stara się wyjaśnić zagadkę i nie dopuścić, by w miasteczku szerzyła się przemoc. Ma jednak niewiele czasu na znalezienie odpowiedzi na dręczące wszystkich pytania. Niedługo skończy piętnaście lat. A wtedy zniknie. CZYTAJ FRAGMENT

Tłumaczenie z języka angielskiego: Jacek Drewnowski
Tytuł oryginału: GONE
Data wydania: wrzesień 2009
ISBN: 978-83-60010-96-9
Oprawa miękka, 528 str.,

FAZA 2 FAZA DRUGA Głód

Drugi z zapowiedzianego na sześć tomów cyklu Michaela Granta, kontynuacja bestsellerowego GONE, odważna wizja świata po (ograniczonej do jednego miasta) Apokalipsie.

Po trzech miesiącach sytuacja w ETAPIE wygląda jeszcze gorzej niż na początku. Resztki radości z powodu zniknięcia dorosłych rozwiały się jak dym - absolutna wolność przemieniła się w absolutny koszmar. Wśród zdesperowanych dzieciaków narasta agresja. Silni i słabi. Obdarzeni mocą i ci, którzy pozostali "normalni" - dwa zwalczające się obozy. Dostępny dla wszystkich alkohol nakręca spiralę gniewu i strachu. Kończy się żywność, nawet McDonalds nie ma już zapasów. Nadchodzi pora GŁÓDU.

Ale głód to coś więcej niż potrzeba fizyczna. Istnieją różne rodzaje pragnienia. Sam Temple, opiekun Perdido Beach musi zmagać się nie tylko z przyziemnymi problemami ciała. Coraz więcej dzieci zyskuje nadnaturalne moce, coraz więcej zwierząt ulega mutacjom. Z dnia na dzień ETAP staje się coraz bardziej nieprzyjaznym miejscem. Coś przejmuje kontrolę nad kolejnymi mieszkańcami strefy, coś pożera ich umysły. Również zamieszkująca kopalnię Ciemność odczuwa rozdzierający głód. I za wszelką cenę pragnie go zaspokoić!   CZYTAJ FRAGMENT

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Tytuł oryginału: Hunger. GONE series
Data wydania: luty 2010
ISBN: 978-83-7686-008-4
Oprawa miękka, 650 str.,

 
FAZA 3 FAZA TRZECIA Kłamstwa

Minęło siedem miesięcy od dnia, w którym skończył się świat. Od dnia, w którym wszyscy dorośli zniknęli. Ale Apokalipsa dopiero się rozkręca.

Sam i Astrid już wiedzą - z każdym dniem będzie tylko gorzej. Wszechobecny, niekończący się głód, uderzający do głów alkohol i dostęp do broni stanowią piorunującą mieszankę. Ale to nie wszystko. Jedna noc zmienia wszystko w Perdido Beach.
Umarli wstają z grobów.
Gdy z zaświatów powraca znienawidzony przez wszystkich Drake, gdy Astrid toczy nierówną walkę z samozwańczą władzą, gdy Perdido Beach płonie, a "normalni" ruszają na "mutantów", pojawia się ktoś, kto niesie nadzieję.

Prorokini Orsay mówi, że nadzieją na ucieczkę z tego piekła jest śmierć, że tylko ona pozwala przekroczyć granicę ETAPu... Przerażone dzieciaki zrobią wszystko, by uciec z Perdido Beach. Gdy desperacja przybiera na sile, hamulce są coraz mniejsze.
CZYTAJ FRAGMENT

Tłumaczenie z języka angielskiego: Jacek Drewnowski
Tytuł oryginału: GONE: Lies
Data wydania: 20 października 2010
ISBN: 978-83-7686-021-3
Oprawa miękka, 400 str.,

 
FAZA 4 FAZA CZWARTA Plaga

Czwarty tom bestsellerowej serii GONE: Zniknęli Michaela Granta, współczesny, postapokaliptyczny thriller dla młodzieży.

Nie ma już nadziei w Perdido Beach. Ulice zamieniły się w arenę, na której rosnąca armia mutantów walczy o panowanie nad ETAP-em z tymi, których pozbawiono nadnaturalnych mocy. Ale prawdziwa bitwa toczy się niezauważenie w niewielkim pokoju, w domu na granicy Perdido Beach... Mały Pete, autystyczny brat Astrid, śni w morderczej gorączce. Jednak jego upiorne wizje, to nie majaki szaleńca - gdy rozum śpi, budzą się upiory... Coś szuka dostępu do miasta, coś bardzo, bardzo złego, coś, czego nie można zobaczyć ani pokonać na jawie  CZYTAJ FRAGMENT

Tłumaczenie z języka angielskiego: Natalia Mętrak
Tytuł oryginału: GONE: Plague
Data wydania: kwiecień 2011
ISBN: 978-83-7686-045-9
Oprawa miękka, str.,

 

 
FAZA PIĄTA Ciemność   PATRONAT KOSTNICA


Perdido Beach, Kalifornia. Zawieszenie broni. Pokój w ETAPie jest kruchy jak szkło.
Caine rządzi w swojej domenie żelazną ręką. Sam nie może zaznać spokoju. Ustanowili nowe prawa, przetrwali głód, plagę kłamstw, wreszcie zarazę… Ale teraz bariera staje się czarna. ETAP ogarnia nieprzenikniona ciemność.
Ale mrok nie jest jedynym zagrożeniem. Giną zwierzęta i ludzie. Nieznana dotąd moc wywraca ich ciała na drugą stronę.
Im głębsze cienie, tym bardziej Ciemność rośnie w siłę. Ze swego leża w głębi ziemi gaiaphage sięga po to, czego najbardziej pragnie. Po ludzkie ciało, w którym mogłoby się odrodzić.

Michael Grant GONE: Zniknęli Faza piąta: Ciemność
Seria: GONE: Zniknęli
Data wydania:
30 maja 2012
Tłumaczenie z języka angielskiego: Natalia Mętrak
Tytuł oryginału: GONE: Fear
ISBN: 978-83-7686-113-5

 
GONE 6FAZA SZÓSTA Światło PATRONAT KOSTNICA

Ostatni tom bestsellerowej, kochanej przez polskich czytelników serii GONE Michaela Granta - cyklu, który poleca sam Stephen King!

Od chwili, gdy wszyscy dorośli zniknęli z Perdido Beach, minął już prawie rok. Pozbawieni kontroli i opieki młodzi ludzie przeżyli głód, zarazę, bezpardonową walkę o władzę. Przetrwali. Przynajmniej część z nich. Powrót do normalności był ich marzeniem. Teraz to marzenie może się ziścić, lecz nagle zewnętrzny świat napawa mieszkańców ETAPu lękiem. W obrębie bariery wydarzyło się wiele rzeczy, które nie znajdą usprawiedliwienia w nieświadomym niczego społeczeństwie. Może ETAP jest jedynym miejscem, w którym ocalali mogą czuć się bezpieczni?

Długo oczekiwany, ostatni tom bestsellerowego cyklu GONE Michaela Granta, który zelektryzował polskich czytelników. Po roku bezpardonowej walki o przetrwanie mieszkańcy ETAPu wreszcie mają szansę wrócić do normalnego świata. Ale czy normalny świat jest wciąż miejscem dla nich? I czy ucieczka z krainy koszmarów naprawdę jest możliwa?