KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

KOBIETA - Jack Ketchum, Lucky McKee

RECENZJA 1

Niedawno nakładem wydawnictwa Replika mogłam poznać możliwości literackie duetu Jack’a Ketchum’a  i Lucky’ego McKee, którzy wspólnie napisali intrygująco-mroczną powieść ,,Kobieta’’, będącą jednocześnie bezpośrednią kontynuacją historii przedstawionej w ,,Potomstwie’’.

Główna bohaterka, to ostatni ocalały członek klanu kanibali z okolic Dead River. Dotkliwie zraniona w potyczce z miejscową policją uciekła do lasu, gdzie znalazła schronienie w jednej z pobliskich jaskiń. Pewnego dnia, podczas kąpieli w strumieniu kobieta zostaje zauważona przez Christophera Clicka, prawnika z prowincji, który akurat wybrał się na polowanie. Mężczyzna z zaciekawieniem obserwuje dzikuskę, następnie uprowadza ją do swojego domu i zamyka w piwnicy. Jego celem jest oswojenie i ucywilizowanie prymitywnej kobiety. Do pomocy włącza również całą najbliższą rodzinę, czyli żonę Belle, nastoletniego syna Briana oraz córki, Peg i Darleen. W rzeczywistości lokalny adwokat ma zupełnie inne zamiary względem porwanej. Już wkrótce na światło dzienne wyjdą jego pierwotne, szalone instynkty. Co mężczyzna zamierza zrobić z kanibalistyczną kobietą? Kto okaże się bardziej potworny, oprawca, czy ofiara?

Znając poprzednie dzieła Jacka Ketchuma wiedziałam, czego mogę się mniej więcej spodziewać, czyli hektolitrów krwi i bestialskich wydarzeń. Tak też było i tym razem, choć trzecia część historii o kanibalach różni się nieco od wcześniejszych dzieł autora. Tym razem widać, że pisarz bardziej starannie dopracował psychologiczne podłoże głównych bohaterów, dzięki czemu całokształt ,,Kobiety’’ nabiera całkiem innego, głębszego wymiaru. Postacie są niezwykle wyraziste, barwne, więc bez problemu zapadają w pamięć. Szczególnie konfrontacja Christophera i jego ,,zwierzyny’’ pokazuje, jak zło znajdujące się w dwóch odmiennych osobowościach może mieć całkiem inne znaczenie. Prymitywna bestia w rzeczywistości okazała się bardziej ludzka aniżeli wykształcony prawnik.

Pozostałe aspekty literackie również odbieram bardzo pozytywnie. Swobodny, konkretny i dosadny styl narracji oraz plastyczne, sugestywne opisy poszczególnych scen sprawiają, że ,,Kobietę’’ czyta się niezwykle płynnie i z dużą dozą zainteresowania. Wartka, dynamiczna akcja okraszona porażającymi wątkami ludzkich wynaturzeń podnosi napięcie powodując jednocześnie zaciekawienie, szok, niesmak i odrazę. Osoby o słabych nerwach nie powinny sięgać po tą książkę, gdyż zawiera ona zbyt dużo krwawych epizodów, w których dominują brutalne morderstwa i bezlitosne tortury.

Patrząc na całokształt ,,Kobiety’’ czuje jednak pewien niedosyt. Choć pod względem fabularnym jest dużo lepsza od swoich poprzedniczek, to mimo wszystko nie zaskoczyła mnie na tyle, abym szalała z zachwytu. Myślałam, że Ketchum zaskoczy mnie bardziej nowatorską, oryginalną historią, w której będzie jeszcze więcej dynamiki, szalonej energii i głębszej intensywności uczuć, ale pomimo tego i tak czuje wielki sentyment do jego twórczości. 

Wspólne dzieło Jack’a Ketchum’a  i Lucky’ego McKee zostało uwieńczone także krótkim opowiadaniem ,,Reproduktor’’, które jest swoistą klamrą zamykającą historię ,,Kobiety'', gdzie poznamy dalsze niezwykle mocne i porażające przygody kanibalistycznej dzikuski. Jako ciekawostkę dodam, że w roku 2011 na podstawie powyższej powieści powstał film w reżyserii Lucky'ego McKee o tym samym tytule.

Wszystkim miłośnikom literatury grozy oraz fanom Jacka Ketchuma polecam przeczytać ,,Kobietę’’. To ciekawa, klimatyczna historia z mocnymi, perwersyjnymi akcentami. Chcesz zobaczyć różne oblicze zła, które ukryte są nie tylko antropofagicznej osobie, lecz również wśród cywilizowanych ludzi? Teraz masz taką okazje. Zapraszam.

CYRYSIA

RECENZJA 2


"...żadne zwierzę nie jest przeznaczone z natury do życia w klatkach lub wilgotnych miejscach, takich jak to"

Lucky McKee jest scenarzystą i reżyserem, odpowiedzialnym za kilka ekranizacji prozy Ketchuma, m.in. "Offspring" i "Kobieta". Wespół z Jackiem Ketchumem stworzył dwie powieści - oprócz opisywanej tu "Kobiety" jeszcze powieść nieprzetłumaczoną na język polski, "I'm not Sam".

Jack Ketchum stworzył swoistą trylogię, której bohaterami są kanibale okolic Maine. "Kobieta" jest trzecią - i ostatnią - książką cyklu, złożonego ponadto z "Poza sezonem" i "Potomstwa". Według opinii innych czytelników "Kobieta" jest jedyną powieścią serii, w której nałożono nacisk na aspekt psychologiczny, nie zaś na rzeź i przemoc. Być może niepotrzebnie sięgnęłam po tę powieść, nie znając poprzednich części cyklu, jednak nie przeszkodziło mi to w lekturze. Wręcz przeciwnie - zaostrzyło apetyt na pozostałe książki autora.
Rodzina Cleeków wydaje się być wspaniałą, wzorcową rodzinką z przedmieść. On, odnoszący sukcesy prawnik, ona - urocza pani domu. Trójka dzieci - Brian, Peggy i najmłodsze Złotko. Rodzina jak z obrazka.
Tyle, że ta rodzina skrywa straszne tajemnice, a pan domu nie jest wcale takim uprzejmym dżentelmenem, jak by się zdawało. Ale o tym dowiemy się później, znacznie później...
Chris podczas polowania zauważa Kobietę, dzikuskę, ostatnią z rodu kanibali, i pragnie jej. Pragnie ją uwięzić, ucywilizować, mieć nad nią władzę. Porywa ją i umieszcza w piwnicy. Przywiązana i pozbawiona możliwości obrony Kobieta nie poddaje się jednak - w milczeniu gromadzi siły.
Chris zapoznaje rodzinę ze swoim niecodziennym znaleziskiem. Jego fascynację podziela syn, zaś żona i dwie córki nie są przekonane, czy to aby na pewno dobry pomysł. Jednak nie protestują - słowo Chrisa przeważa, a rodzina i tak nie ma nic do powiedzenia.
Następne wydarzenia przypominają nieco "Dziewczynę z sąsiedztwa", choć nie są aż tak makabryczne, a uwięziona jest tym razem dzika Kobieta, nie nastolatka. Poczynania Chrisa stają się coraz bardziej śmiałe, tortury - coraz bardziej wymyślne; mężczyzna, mając u boku syna jako sprzymierzeńca, nie dopuszcza do siebie cichych protestów żony i córki, terroryzując je i wymuszając posłuszeństwo. Horror rozgrywający się w piwnicy do przyjemności nie należy, a kolejne dni - wraz z eskalacją sadyzmu Chrisa i zrazu nieśmiałych poczynań jego syna doprowadzą do tragicznego finału.

"Mężczyzna to pies z pianą szaleństwa na ustach"

Ta rodzina ma wiele sekretów. Wyjdzie na jaw przemoc, maltretowanie, molestowanie i psychoza mężczyzny, który sieje postrach w swoim własnym domu. Jednak tym razem Chris wziął sobie godnego przeciwnika - Kobieta, niczym zwierzę w klatce, niepokornie przyjmuje swój los i zamierza się zemścić, a jest to chęć najbardziej pierwotna i zwierzęca ze wszystkich.
"Kobieta" jest horrorem, który poraża z kilku frontów. Raz - jako historia fikcyjna, z wymyśloną postacią dzikuski-kanibalki już posiada wszelkie atrybuty, by straszyć. Jednak na tym chłopcy nie poprzestali - dorzucili do tego przemoc domową, która jest już nieco bardziej przyziemna i do której możemy się z łatwością ustosunkować. A sama kwestia przemocy w rodzinie, molestowania dzieci i terroru również mogłaby spokojnie stanowić indywidualną historię. Tutaj połączono te dwie rzeczy, przez co cała historia zyskuje na wiarygodności, a jej stopień shorrorowacenia wzrasta. Ukazanie psychologii postaci, postępujący sadyzm jednych bohaterów i ciche przyzwolenie drugich zwielokrotniają grozę, wywołując w czytelniku kilka emocji na raz - współczucie, obrzydzenie, złość i bezradność.
Ta stosunkowo krótka książka, napisana przez dwóch twórców grozy - tej filmowej (McKee) i literackiej (Ketchum) nie odbiega za bardzo od innych powieści tego drugiego, który nie bez powodu zwany jest mistrzem horroru ekstremalnego (tuż obok Edwarda Lee). Jack Ketchum potrafi snuć swoje makabryczne opowieści niezwykle lekko, co stanowi niezły kontrast z samą treścią. Uważam, że warto tę książkę poznać, by doznać odrobiny thrillu, jednak - rozpieszczona doskonałymi tworami "Dziewczyna z sąsiedztwa" i "Jedyne dziecko" - uważam ją za przeciętną. Niemniej osoby, które nie są na co dzień zaznajomione z gatunkiem horroru, powinny być usatysfakcjonowane. Jak na książkę, którą łyka się w góra dwa wieczory, to kawał niezłej historii.


Reproduktor
"Pocałunek to zakamuflowane ugryzienie"

Dodatkiem do "Kobiety" jest opowiadanie pt. "Reproduktor" i stanowi doskonałe zakończenie historii, czy może raczej - jej zwieńczenie. Głównym bohaterem jest mężczyzna, który pojawił się w złym miejscu i czasie. Chętnie przeczytałabym kontynuację opowiadania. Może jakiś fanfik? ;)

Moja ocena: 4/6
Paulina J. Król

Kobieta
Jack Ketchum, Lucky McKee 

 
tłumaczenie: Mateusz Kopacz
tytuł oryginału: The Woman
wydawnictwo: Replika
data wydania: 04 grudzień 2012
ISBN: 978-83-76741-00-0
liczba stron: 220