KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
Z UKRYCIA - Erica Spindler

Erica Spindler dla większości czytelników kojarzy się, jako autorka intrygujących thrillerów romantycznych. Sama miałam przyjemność poznać z jej dorobku literackiego m.in. ,,Ukarać zbrodnię’’, ,,Obsesja’’, ,,Zabić Jane’’, ,,Tylko chłód’’ itp. Obecnie dzięki wydawnictwu Mira możemy teraz poznać najnowsze dzieło autorki zatytułowane ,,Z ukrycia’’. Jest to jednak wznowione wydanie. Początkowo znane było pod tytułem ,,Niewinna ciekawość’’, zaś następnie w serii Bestseller nosiło już nazwę ,,Z ukrycia’’.

Akcja powieści rozgrywa się w Thistledown w Missouri, w małym miasteczku, gdzie wszyscy wszystkich znają. Pewnego dnia inspektor Nick Raphel odbiera telefon z informacją o popełnieniu morderstwa. Na miejscu zbrodni z przerażeniem odkrywa, iż ma ono wiele wspólnego ze śledztwem prowadzonym piętnaście lat temu, kiedy sam był jeszcze wtedy praktykantem w policji.

Przeskakujemy zatem do roku 1983, gdzie poznajemy Andie, Julie i Raven, trzy najwierniejsze przyjaciółki, które choć różnią się charakterem są dla siebie niczym siostry. Tegoroczne wakacje miały być dla dziewczyn takie jak zawsze- beztroskie i pełne szaleńczych przygód, jednak niespodziewanie stały się początkiem wielkich, dramatycznych zmian w ich życiu. Pewnej nocy Andie słyszy w jednym z domów wystawionych na sprzedaż niepokojącą muzykę. Zaintrygowana namawia koleżanki do odwiedzenia niezamieszkałego budynku. Nastolatki nieoczekiwanie zostają świadkami erotycznej i wyuzdanej zabawy seksualnej między panem a panią X, która w afekcie kończy się śmiercią kobiety.

,,Podszedł do swojej ofiary i poprowadził ją ku wiszącemu sznurowi. Pani X była przerażona, mimo to wspięła się na stołek, jak jej kazał, i pozwoliła założyć sobie pętle na szyję’’.

Mimo upływu lat sprawcę morderstwa nie odnaleziono. Trzy przyjaciółki, obecnie już dorosłe kobiety ponownie wracają myślami do sprawy z przed lat. Ich spokój burzą tajemnicze anonimy z pogróżkami. Ktoś ewidentnie próbuje je zastraszyć. Czy dawne morderstwo ma jakiś związek z teraźniejszym i jak te dwie zbrodnie wpłyną na życie Andie, Julie i Raven?

Kolejny raz nie zawiodłam się na twórczości Ericy Spindler. Autorka jak zwykle reprezentuje bardzo wysoki literacki poziom, o czym świadczy jej powyższe dzieło. ,,Z ukrycia’’, to doskonale skonstruowany thriller pełen intrygujących zagadek i mylnych tropów. Fabuła toczy się w dwóch odstępach czasowych: przeszłym i teraźniejszym. Bardzo przypadł mi do gustu ten aspekt, ponieważ nie ma w nim zbędnego chaosu i rozgardiaszu, dzięki czemu najpierw poznajemy dzieciństwo trzech przyjaciółek, ich codzienne rodzinne i życiowe rozterki, zaś następnie w okresie dorosłości jesteśmy już świadkami dramatycznych wydarzeń, które rzucają cień na wiarę w drugiego człowieka. Akcja toczy się od samego początku aż do finałowej mety bardzo dynamicznie i zaskakująco dając lawinę niebywałych emocji. Lekki, swobodny styl narracji nasączony tajemniczą aurą i potęgującym napięciem sprawia, że czytamy najnowszą książkę Ericy Spindler niemal jednym tchem. Całość stanowi zgrabnie dopracowaną historię, która na długo zostaje w pamięci czytelnika.

Pod płaszczykiem głównego nurtu powieści, autorka pokazała również inne ważne problemy, z którymi zmagają się mieszkańcy Thistledown m.in. zdrada, molestowanie lub brutalna przemoc w rodzinie.  Udręczone osoby skrywają swoje krzywdy pod maską normalności, ale cienka granica wytrzymałości w końcu jednak pęka powodując poważne konsekwencje w życiu i psychice każdego z nich.

Wszystkim bez wyjątku serdecznie polecam przeczytać ,,Z ukrycia’’. To doskonały, emocjonujący thriller dający pożywkę niebywałych wrażeń. Wejdź w sam środek psychologicznej gry i zobacz, kto tak naprawdę jest mordercą a kto ofiarą.

 

CYRYSIAWydawnictwo: Mira
Data wydania: kwiecień 2012
ISBN: 978-83-238-8789-8
Liczba stron: 528