TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE

KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ZOMBIE SURVIVAL - Max Brooks

Podręcznik technik obrony przed atakiem żywych trupów
Bez zbędnej zwłoki (zwłok) skorzystajcie z jedynej szansy i uzbrójcie się w najlepszy przewodnik o technikach obrony przed atakiem zombie! Ta książka uratuje Wam życie!

Wirus Solanum, powodujący światową plagę zombizmu, czai się tuż za rogiem. Krwiożercze potwory są wszędzie, a dotychczasowe przeciwdziałania pandemii wydają się nieskuteczne. Jak dotąd to ocaleni są słabszą stroną w tej wojnie. Tak nie musi być.

Zombie survival zawiera wszystko na temat sztuki przetrwania w świecie opanowanym przez „nieśmiertelnych". Rozpoznanie pierwszego stadium infekcji, dobranie skutecznej broni, dopasowanie ekwipunku, właściwe umocnienie kryjówki i wiele innych niezbędnych informacji. A przede wszystkim – efektywna eliminacja zagrożenia!

Przeżyjesz czy staniesz się jednym z NICH? Wybór należy do CIEBIE!
„Nastają mroczne czasy dla ludzkości. Wkrótce zaatakują nas zombie. Na szczęście jest też coś, co może nam uratować życie – poradnik Zombie survival. Kto chce przeżyć plagę żywej śmierci, powinien go przeczytać".

„Newsweek"


„Symbolem naszych czasów jest seria książek Maxa Brooksa, rozpoczęta poradnikiem obrony przed zombie – Zombie survival. Autor rzeczowo opowiada, co trzeba zrobić, jeśli atak nastąpi. Skuteczność piły łańcuchowej to mit – pisze. Za ciężka, uzależnia nas od paliwa i wytwarza tyle hałasu, że ściągnie nam na głowę wszystkie zombie z okolicy. Maczeta i strzelba – owszem, te okażą się przydatne. (...) Łatwiej obronimy się w mieszkaniu niż w domu, do pomocy mamy wtedy sąsiadów, a jeśli jeszcze przebywamy na wysokim piętrze, winda jest zepsuta, a klatka schodowa zniszczona – zyskamy trochę czasu. Bo mitologia zombie zakłada tylko przetrwanie. Nie ma mowy o zwycięstwie".

„Polityka"

RECENZJA

Epidemia zombie, wzięta na tyle poważnie, by powstał podręcznik obrony przed atakiem żywych trupów, napisany (jednak) z lekkim przymrużeniem oka? Czemu nie, skoro w mediach pojawiają się informacje o odkryciu nowych, śmiertelnie niebezpiecznych wirusów i epidemiach przez nie powodowanych, to może i zombie kiedyś w końcu zaatakują?... A tak bardziej na poważnie – wszystkim chyba wiadomo, że wybuch epidemii spowodowanej wirusem Solanum jest mniej prawdopodobny, niż trafienie szóstki w totka. Więc po co taki podręcznik, co ma w środku i do kogo jest adresowany?

   „Zombie survival” podzielony został na siedem rozdziałów. Począwszy od pierwszego, tj. Zombizm: mity i rzeczywistość, do ostatniego Zombie na przestrzeni dziejów, autor przestrzega, napomina i straszy (chyba chcąc tym zmusić do poważnego traktowania podręcznika...) zombiakami mogącymi zaatakować z każdej możliwej strony, a nawet ze wszystkich jednocześnie. Trzeba przyznać, że robi to, może nie do końca, ale jednak w miarę skutecznie ponieważ rady, których udziela są (najprawdopodobniej) efektem wielu godzin kombinowania i prób ustalenia najbardziej prawdopodobnych scenariuszy epidemii zombizmu, zakładając, że takie mogą mieć miejsce. Serio – ta książka potrafi namieszać w głowie! Informacje zawarte w podręczniku są do tego stopnia przemyślane, że byłyby bardzo przydatne w przypadku np. klęsk żywiołowych, pomimo faktu, że niektóre kwestie poruszane są dość pobieżnie. Najprawdopodobniej właśnie możliwość zastosowania większej części porad w bardziej nam znanych i uważanych za prawdopodobne sytuacjach, „ryje psyche” na tyle skutecznie, że człowiek zaczyna wierzyć w atak żywych trupów i zasadność istnienia „Zombie survival”! Wiadomo, że na takie oddziaływanie książki składa się jeszcze kilka czynników, ale o tym już nie tutaj.

   Brooks rozpoczyna od zwalczania mitów, które narosły w społeczeństwie głównie przez kino kreujące błędny obraz zagrożenia, jakim jest zombie, po czym płynnie przechodzi do potrzebnego ocalałym ludziom uzbrojenia i technik zwalczania nienasyconych bestii. Kolejne etapy szkolenia to: obrona, ucieczka, atak i, jak przeżyć w świecie żywych trupów. Czytanie rozdziałów 2-6 odrobinę nudzi, ale, który podręcznik nie nudzi? Najciekawsze są rozdziały pierwszy i siódmy, z czego ostatni – składający się z kilkudziesięciu historyjek o atakach zombie – daje najwięcej przyjemności z lektury. Książka zawiera też dużo ilustracji i choć do arcydzieł sztuki im daleko, to wystarczająco dobrze ilustrują fragmenty, do których powstały.

   Dla kogo jest ta pozycja? Z pewnością dla fanów żywych trupów! Jest to zbiór informacji, które można porównywać z filmami i powieściami, w których zombie grają, jakby nie patrzeć, jedne z główniejszych ról – by przekonać się czy ich autorzy odrobili lekcje; na podstawie których można stworzyć zasady/scenariusz gry terenowej, lub karcianki; i w końcu kompletna wiedza potrzebna tak ogólnie pojętemu debiutantowi, jak i starym wyjadaczom chcącym porwać się na tą, im jeszcze nie znaną (bo np. nie mieli ochoty...) tematykę, która to wiedza uchroni przed niemałą kompromitacją.

   Poradnik „Zombie survival” napisany jest lekkim piórem, czyta się szybko i pomimo braku fabuły zapewnia kilka godzin dobrej zabawy. Jest też chyba jedynym znanym mi podręcznikiem, który – wprowadzony do szkół – został by przeczytany przez każdego ucznia od deski do deski! Tytuł oryginalny, ciekawy i z pewnością wart uwagi, a dla miłośników tematyki zombie obowiązkowy.

Marek Syndyka

 

 

 

Max Brooks, właściwie Maximillian Michael Brooks (ur. 23 maja 1972 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz specjalizujący się w literaturze s-f, aktor i autor scenariuszy.
Jest synem reżysera, producenta i aktora Mela Brooksa i aktorki Anne Bancroft. W latach 2001–2003 współtworzył jeden z bardziej znanych amerykańskich programów rozrywkowych o nazwie Saturday Night Live na Comedy Channel. Jest autorem wydanej w 2003 roku książki "The Zombie Survival Guide", będącą jego literacką interpretacją mitu o zombie w formie poradnika opisującego jak przeżyć atak tych istot. Wątek ten kontynuuje w kolejnej książce, "World War Z" wydanej w 2006, będącej opisem wojny między ludźmi zombie. Max Brooks występował także epizodycznie jako aktor w wielu serialach m.in. w serialu komediowym Roseanne (najpopularniejsze widowisko w którym brał udział) oraz brał udział w współtworzeniu filmach animowanych Justice League, Batman 20 lat później, Buzz Lightyear of Star Command (przygody gwiezdnego wojownika-zabawki Buzza znanego z Toy Story 1,2&3), oraz kilku innych (zajmował się tam dubbingiem postaci).

Wikipedia