KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ZEMSTA PO LATACH - Jerry Cotton

 

Temida - grecka bogini prawa i sprawiedliwości. Przedstawiana jest z zasłoniętymi oczami i z wagą w ręku. Zasłonięte oczy symbolizują bezstronność, waga rozwagę w ocenie, aby zbyt pochopnie nie wyciągać wniosków. Jej pomnik często umieszczany jest na sali sądowej. Kiedy jednak w sądzie odbywa się rozprawa w finale, której zostaje oskarżony i skazany na karę więzienia niewinny człowiek, obecność Temidy zdaję się być tylko nieśmiesznym żartem, prawo jest ślepe.

O tym, że prawo bywa omylne a prokuraturze i policji nie zawsze chodzi, by sprawiedliwość zatriumfowała przekonał się John Stevenson bohater powieści Jerry’ego Cottona „Zemsta po latach”.

John Stevenson to bohater, który znalazł się w nieodpowiednim czasie i w nieodpowiednim miejscu. Stał się przypadkowym świadkiem napadu. Znał napastników. Mężczyzna nie dał się przekupić, został postrzelony. Uniknął śmierci, ale to on został oskarżony o udział w rabunku i popełnienie morderstwa. Nikt nie dał wiary jego zeznaniom. John został skazany na dożywocie. Po dwudziestu latach wychodzi na wolność. Jego jedynym celem jest zemsta.

„Zemsta po latach” jest powieścią autorstwa Jerry’ego Cottona. I tu niespodzianka. Otóż  Jerry Cotton nie jest konkretnym pisarzem, lecz pseudonimem grupy autorów a także nazwiskiem fikcyjnego bohatera ( agenta FBI) serii powieści kryminalnych tworzonych w krajach niemieckojęzycznych i Finlandii od ponad pięćdziesięciu lat.  

Przyznam, że mam mieszane uczucia, co do „Zemsta po latach”. Sam pomysł historii jest świetny. Jej głównym bohaterem jest niewinnie oskarżony człowiek, który zaprzysiągł zemstę. Wychodzi z więzienia i nagle zaczynają ginąć ludzie, którzy byli zamieszanie w napad sprzed lat. Z drugiej strony w powieści panuje w wielki chaos, a kreacje głównych bohaterów pozostawiają wiele do życzenia. Czytając powieść miałam wrażenie, że sam autor nie bardzo wiedział jak kierować akcją. Nie miał na nią pomysłu.

W „Zemście po latach” nie znajdziemy psychologicznych pierwiastków, opisów uczuć głównego bohatera. Niestety nie tylko John Stevenson został kiepsko odmalowany. Śledztwo prowadzą dwaj agenci FBI  Jerry Cotton i Phil Decker, ale tak naprawdę niewiele miejsca w powieści jest im poświęcone. Rozwiązanie prowadzonego dochodzenia nie zdaje się być wynikiem ich inteligenci, lecz dziełem przypadku.

Niewielki format książki, dużych rozmiarów czcionka oraz prosty język, którym napisana jest powieść sprawiają, że powieść czyta się szybko. Nie jest ona rewelacyjna, ale znajdziecie w niej trochę sensacji i intrygi. Historia jest tak budowana, że do ostatnich stron byłam pewna, że za zabójstwami stoi John Stevenson. Czy tak było naprawdę? Odpowiedź znajdziecie w „Zemście po latach”.

ZAJĄC

 

Autor: Jerry Cotton

Tytuł: Zemsta po latach

Przekład: Paulina Wojnakowska - Jabłońska

Seria wydawnicza: Super kryminał

Wydawnictwo: Pi

Data wydania: 2012

Ilość stron:184