KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ZBRODNIA NIE ZAWSZE DOSKONAŁA - Piotr Jędrosz

„Zbrodnia nie zawsze doskonała” Piotra Jędrosza to kolejna wydana nakładem Wydawnictwa Pi, ukazująca się w serii Super kryminał propozycja dla miłośników prozy z dreszczykiem. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z jedną historią, lecz ze zbiorem opowiadań. Cóż można o nich powiedzieć?

Opowiadania Jędrosza są specyficzne. To nie są historię, które wzbudzają lęk, strach, które będą przyczyną nocnych koszmarów. Nie epatują krwawymi scenami, nie mrożą krwi w żyłach, lecz w zabawny sposób opisują przestępstwa, które wielokrotnie nie zakończyły się tak, jakby sam sprawca planował i oczekiwał. Nieprzewidziane okoliczności, udział osób trzecich, zwykły przypadek lub niewielki błąd sprawiają, że wydarzenia przybierają niespodziewany obrót sprawy. W opowiadaniu „Obieg zamknięty” mąż, który postanawia szantażując swoją żonę zdobyć pieniądze, w rezultacie sam na tym traci. W ”Autokorekcie” złodziej samochodów nie zdając sobie sprawy, kradnie samochód własnej matki. Niektóre z opowieści są absurdalne i mało prawdopodobne. Piotr N. bohater opowiadania „Bagażowy” znajduje w swoim bagażniki samochodowym zwłoki człowieka. Wzywa policję, kiedy ta przybywa na miejsce okazuje się jednak, że trupa nie ma. Policja spisuje zeznania, odjeżdża. Tymczasem następnego dnia sytuacja się powtarza i Piotr N znowu w swoim bagażniku odkrywa widziane dzień wcześniej zwłoki. Bohater udaje się na posterunek, ale kiedy w obecności policji otwiera bagażnik ciała nie znajduje. Czy były to halucynacje, urojenia? Ale jak to mówią do trzech razy sztuka. Bo oto po raz trzeci bohater odkrywa w swoim bagażniku trupa. Ma już jednak całej tej sytuacji dość. Wiąże denata i zawozi do lasu. Tam wymierza serie uderzeń. I wtedy do akcji wkraczają stróże prawa i oskarżają Piotra N o morderstwo. Czy mężczyzna zabił i kim był denat, tego dowiecie się sięgając po książkę.

„Zbrodnia nie zawsze doskonała” napisana jest z dużą lekkością i poczuciem humoru. Pełna jest gier słownych i skojarzeń. Bawią nie znający swojego fachu przestępcy, zbrodnie, które przynoszą niespodziewane rozwiązania. Nie zawsze jednak przestępca zostaje ukarany, czasami sprawiedliwość jest ślepa. Ale przecież i tak w życiu bywa.

Polecam.

 

ZAJĄC

Autor: Piotr Jędrosz
Wydawnictwo: Pi
Seria wydawnicza: Super kryminał

Data wydania: luty 2012

Ilość stron 224