KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ZAMIEĆ ŚNIEŻNA I WOŃ MIGDAŁÓW - Camilla Läckberg

Dla rodziny Liljecronas miały to być wyjątkowe święta. Wszyscy zebrani przy wspólnym stole, rozmawiający, śmiejący się. Takie były plany, ale kiedy w grę wchodzą wielkie pieniądze, trudno jest mówić o jakiejkolwiek bezinteresowności.

Na odciętej przez zamieć śnieżną wyspie, dochodzi do morderstwa. Z uwagi na miliardowy spadek po seniorze rodu, każdy zdaje się mieć motyw do popełnienia tej okropnej zbrodni. Kto stoi za truciem dziadka? Wnuki chcące ratować swój interes, rządni majątku synowie czy może przyjezdny stróż prawa? Läckberg w swej historii nawiązuje do stylu takich znakomitości, jak Christie i Conan Doyle. Mamy jedno pomieszczenie, kilkunastu podejrzanych oraz narzędzie zbrodni pachnące migdałami. 

Zamieć śnieżna… w luźny sposób łączy się z serią o Erice Falck. Rzecz dzieje się we Fjällbace, wspomniany stróż prawa jest znajomym z komisariatu Patrika, natomiast cała reszta to już zupełnie inna bajka. 

Tym razem akcję można nazwać mianem spokojniejszej, bardziej oszczędnej w szczegółach. Charakterystyka postaci jest wybiórcza. Ich poglądy oraz motywy zachowań poznajemy dopiero w trakcie przesłuchania przez policję. Bywa, że brakuje nam przez to tła i szerszej analizy zdarzeń. Niby pytamy, szukamy, ale wszystko jest jak gdyby zawieszone w powietrzu. Na plus dla autorki wypada za to zabawa konwencją i swoiste „mrugnięcie oka” w stronę czytelnika.   

Zamieć śnieżna i woń migdałów nie jest złą książką, ale nie wyróżnia się też niczym szczególnym. Mi się podobała, jednak wiem, że zauroczona Fjällbacką daleka jestem od obiektywizmu.

 Varia

Jean Edith „Camilla” Läckberg (ur. 30 sierpnia 1974 w Fjällbace) – szwedzka autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia ekonomistka.
Urodziła się i dorastała w miasteczku Fjällbacka, położonym na zachodnim wybrzeżu Szwecji, niegdyś osadzie rybackiej, obecnie miejscowości turystyczno-urlopowej. Choć już jako dziewczynka zajmowała się pisaniem opowiadań „kryminalnych”, nie podjęła jednak studiów w dziedzinie nauk humanistycznych. Została absolwentką Szkoły Ekonomii i Prawa Handlowego przy Uniwersytecie w Göteborgu. Po studiach przeniosła się do Sztokholmu, gdzie przez kilka lat pracowała jako ekonomistka, dyrektorka marketingu i product manager. Nie przestała jednak myśleć o pisarstwie i w rezultacie mąż, matka i brat sfinansowali jej – w prezencie gwiazdkowym – kurs pisania kryminałów, zorganizowany przez stowarzyszenie pisarzy Ordfront[2]. Właśnie wtedy zaczęła pisać opowiadanie, które przekształciło się w jej debiutancką powieść Księżniczka z lodu. Podczas kursu jej opiekun literacki zasugerował, żeby fabułę opowieści umieściła w miejscu, które dobrze zna. W ten sposób Fjällbacka trafiła na strony jej pierwszej książki, a potem kolejnych.

Kryminalne powieści Läckberg osiągają czołowe miejsca na listach bestsellerów w Szwecji. W swoim kraju pisarka sprzedała ponad milion egzemplarzy (2007). Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i również poza Szwecją cieszą się powodzeniem. Ich przewodnimi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant, a z czasem mąż Eriki – Patrik Hedström. Pierwsze cztery tytuły zostały sfilmowane przez szwedzką telewizję, SVT.

Głównym hobby pisarki jest gotowanie. Napisała książkę kucharską pt. Smaki z Fjällbacki (Smaker från Fjällbacka).

Wikipedia

 

Camilla Läckberg „Zamieć śnieżna i woń migdałów”

Ilość stron: 144

Wyd. Czarna Owca

Ocena: 4/6

inna recenzja

KAZNODZIEJA - Camilla Läckberg