TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

WYKLĘCI - Olga Haber

Pośród szalejącej zadymki przypadkowi świadkowie znajdują w fontannie zwłoki młodej skrzypaczki z poderżniętym gardłem. Zbrodnia szokuje miasto, okazuje się jednak, że to dopiero początek - kolejne morderstwa, gwałtownie wzrastająca fala samobójstw i bestialski akt kanibalizmu.  Młoda, ambitna podkomisarz wraz z partnerem usiłuje rozwikłać piętrzące się sprawy, jednak złu, które zagościło w mieście, niełatwo się przeciwstawić. Ludzie zaczynają szeptać, że okolicę nęka jedna z najstarszych i najpotężniejszych europejskich wiedźm.  Jest jednak ktoś, kto twierdzi, że potrafi walczyć z przywoływanymi przez nią demonami, ale czy zdoła tę walkę wygrać?

 

Olga Haber (pseudonim Katarzyny Misiołek) – autorka powieści obyczajowych i artykułów drukowanych w kilku wydawnictwach prasowych. Jesienią 2014 zadebiutowała powieścią fantasy pt. "Oni" (Videograf, październik 2014) . W maju 2015 roku ukaże się w Videografie  jej powieść grozy  pt. „Wyklęci”.

13.04.2015

"Już sam tytuł powieści wzbudza szereg skojarzeń z rasową grozą. Lektura zaś to szatańska przyjemność. Olga Haber pokazuje w WYKLĘTYCH kły i pazury, przed którymi nie sposób się ustrzec!"

Robert Cichowlas – autor opowiadań i powieści grozy

„Olga Haber po ciepło przyjętej powieści „Oni” serwuje nam kolejny horror. Jest brutalnie i mrocznie. Bestialskie morderstwa, narastającą spirala przemocy, potężna wiedźma, okrutne demony i intrygujące psychologicznie postaci udowadniają, że autorka podniosła poprzeczkę względem debiutu.”

Łukasz Radecki- autor opowiadań i powieści grozy

 

"Mocna powieść. Wciągająca fabuła, świetnie skonstruowane postacie, niesamowity klimat. Polecam wielbicielom polskiej grozy, kryminału i sensacji!"

Łukasz Henel- autor powieści grozy

„W najnowszej powieści Olgi Haber trup ściele się gęsto. Para policyjnych śledczych staje do walki z wrogiem, którego natura wymyka się wszelkiemu racjonalnemu rozumowaniu.        Kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji? Połączenie kryminału i horroru w doskonałych proporcjach. Rewelacyjna rozrywka od pierwszej do ostatniej strony.”

Piotr Rozmus – autor thrillerów

 

Olga Haber (pseudonim Katarzyny Misiołek) – autorka powieści obyczajowych i artykułów drukowanych w kilku wydawnictwach prasowych. Jesienią 2014 zadebiutowała powieścią fantasy pt. "Oni" (Videograf, październik 2014) . W czerwcu 2015 roku ukaże się w Videografie  jej powieść grozy  pt. „Wyklęci”.

RECENZJA

"Wyklęci" to już drugi horror napisany przez Olgę Haber. W tym gatunku debiutowała w zeszłym roku książką "Oni", która również ukazała się nakładem wydawnictwa Videograf. Jednakże prawdziwy debiut autorki miał miejsce gdzie indziej. Katarzyna Misiołek, gdyż takie jest jej prawdziwe nazwisko, dała się poznać światu za sprawą literatury kobiecej, powieści "Niekochana".

Jak dotąd nie miałam styczności z twórczością Olgi. "Oni", choć kusili, jakoś nigdy nie trafili do mych rąk. "Wyklęci" kusili równie mocno, więc w końcu się przełamałam, postanowiłam przeczytać. Jednakże muszę przyznać, że obawiałam się tej książki. W głowie krążyły mi takie myśli, że powieści te będą słabe, za delikatne dla mnie, może nawet nudne. Takie jakieś chore podejście. No, bo przecież jak ktoś stworzył babskie czytadełko, to jak może napisać dobry horror? Nic bardziej mylnego.

"Wyklęci" rozpoczynają się jak kryminał. I w zasadzie bardzo długo trwają w tym kryminalnym klimacie. Różnorodne morderstwa, intrygi, praca policji. Standardowy kryminał, thriller. A może nie standardowy, bo bardzo dobry, wciągający od pierwszych stron. Dopiero po dłuższym czasie, dochodzą tajemnicze, nadprzyrodzone elementy, charakterystyczne dla horroru. Ta przemiana w żadnym wypadku nie wpływa na jakość lektury. Całość jest spójna, a ta mieszanka gatunkowa jest sporządzona w idealnych proporcjach. Jak widać Haber zna bardzo dobry przepis, na podstawie którego stworzyła niebanalną książkę.

 

Nie tylko mieszanka gatunkowa tu występuje. W powieści również znalazło się miejsce na miks, miks wątków. Po serii morderstw policjanci, a zarazem główni bohaterowie, nie zajmują się wyłącznie morderstwami. Oczywiście, w dużej mierze są zaangażowani w swoją pracę i szukanie sprawcy, jednakże autorka na tym nie poprzestaje. Daje im szansę na relaks, życie prywatne. Dzięki temu możemy bardziej poznać bohaterów, polubić ich bądź też nie. Antyklerykalizm bijący od głównej bohaterki, sposób jej wypowiedzi i dyskusje ze współpracownikami, od samego początku sprawiły, że podkomisarz Sowa stała mi się bardzo bliska. Świetnie wykreowana postać, wyrazista, dla mnie bardzo przekonywująca. Dzięki temu utożsamiałam się z nią, co pozwoliło na przeżywanie całej akcji i mnóstwa emocji wraz z nią.

Jednakże autorka na tym nie poprzestaje. Zapoznaje nas także z innymi bohaterami, nie tylko głównymi. Postacie na pozór mało znaczące, czyli takie, które pojawiają się w powieści wyłącznie po to żeby zginąć, również nie są nam obce.  Nie są one bezbarwne, płaskie. Każda z nich, wnosi coś swoją osobą. Nawet po krótkim opisie, możemy wyrobić sobie zdanie na jej temat. Czasem co prawda bardzo powierzchowne i stereotypowe, jednakże wystarczające, aby smucić się lub cieszyć z jej śmierci.

A śmierci trochę tu jest. Pojawiają się morderstwa, samobójstwa, a nawet kanibalizm się trafił. Krótko mówiąc: ludzie ginął. Na szczęście umierają na różne sposoby, więc czytelnik się nie nudzi. Ładne, konkretne, obrazowe opisy zgonów. Nie są za ostre, gdyż to nie gore, ale według mnie, wystarczające jak na potrzeby tego typu książki. Odpowiednie do thrillero- kryminało- horroru, gdyż tak ową powieść klasyfikuję w swej głowie.

"Wyklęci" są napisani lekkim, potocznym językiem. Nie trzeba się gimnastykować i główkować nad sensem udziwnionych na siłę zdań, co w niektórych książkach się zdarza. Akcja umieszczona jest w Polskich, dobrze nam znanych realiach, co bardzo ułatwia odbiór. Nie brakuje tu też licznych nawiązań do popkultury. Jednakże najbardziej urzekły mnie wzmianki dotyczące Amerykańskich seriali. W dodatku seriali, które uwielbiam. Każde takie wspomnienie traktowałam jako osobisty ukłon w moją stronę, stronę serialomaniaka, i z uśmiechem czytałam dalej.

"Wyklęci" to idealna literatura do zabrania w podróż czy do czytania późnym wieczorem, gdy już prawie zasypiamy i nie jesteśmy w stanie skupić się i przyswoić czegoś bardzo ambitnego. Tego typu powieść nie musi być ambitna. Przede wszystkim ma dawać rozrywkę, sprawiać by czytelnik dobrze się bawił. Aby odczuwał emocje wraz z bohaterami, przeżywał i nie chciał za szybko wracać do rzeczywistości. Tak właśnie było w moim przypadku. Tak było, gdy zetknęłam się z Wyklętymi. Dlatego też tymbardziej wstyd mi się przyznać do tego, co sobie myślałam zanim sięgnęłam po lekturę. Całe szczęście, że przezwyciężyłam ten absurdalny niepokój i postanowiłam dać szansę Oldze i przekonać się, jak jest naprawdę. Nie żałuję!

Agnieszka Pilecka, 06.10.2015
 

NASZA OPINIA

Najnowszy horror Olgi Haber nie miał u mnie nisko zawieszonej poprzeczki a to za sprawą udanego debiutu pierwszej powieści grozy autorki pt. Oni.  Autorka drugi raz zabiera czytelnika w świat grozy tworząc dynamiczną i krwawą akcję.  W Wyklętych  poznacie policjantkę, która będzie musiała zmierzyć się z demoniczna wiedźmą. Akcja toczy się bardzo dynamicznie i jednocześnie z jej biegiem rośnie liczba trupów . Jeżeli lubicie klimaty Mastertona i podobnie pisanych historii na pewno spodobają wam się Wyklęci.

KK+, 31.08.2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

recenzja powieści ONI - Olgi Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS DRUKARNIA  NAJTAŃSZE NISZCZARKI
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI