KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

WSZĘDZIE ŚNIEG - Gregg Olsen


   
       Gregg Olsen, amerykański dziennikarz, autor bestsellerowych kryminałów, w Polsce dotychczas kojarzony był jedynie z książką ,,Zazdrość’’. Obecnie nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka możemy poznać ,,Wszędzie śnieg’’ kolejne dzieło pisarza, które jest jednocześnie jego debiutem.

Hannah Griffin, pracownica laboratorium kryminalistycznego, to z pozoru zwyczajna kobieta, szczęśliwa mężatka i kochająca mama. Rzeczywistość przedstawia się jednak zgoła całkiem inaczej. Hannah nosi w sobie bolesną traumę z przeszłości. Mając trzynaście lat dziewczyna była świadkiem pożaru własnego domu, w którym zginęła jej mama- Claire Logan i dwoje braci, zaś ona sama cudem uniknęła śmierci. Po jakimś czasie ciało rodzicielki nieoczekiwanie znika, zaś policja dokonuje kolejnego szokującego odkrycia. Wokół pogorzeliska śledczy znajdują wiele zwłok mężczyzn w różnym stadium rozkładu. Wstępne badania ewidentnie wskazują na to, że sprawczynią morderstw była pani Claire. W zaistniałej sytuacji wszyscy uważają, że główna podejrzana gdzieś uciekła i żyje w ukryciu.

Mija dwadzieścia lat. Nikt z najbliższego otoczenia Griffin nie wie o jej mrocznej tragedii. Demony z przeszłości nie dają jednak o sobie zapomnieć. Pewnego dnia do biura Hannah dzwoni tajemnicza kobieta. Anonimowa wiadomość przyprawia ją o dreszcze: ,,dzwoniła twoja matka''. Koszmar powraca. Czy prawda ujrzy kiedyś światło dzienne?

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Gregga Olsena uważam za nadzwyczaj udane. Początkowo może czułam lekkie znużenie fabułą, ale moje zainteresowanie zaczęło rosnąć wraz z każdą kolejną przeczytaną sceną. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, w których mamy do czynienia z różnorodnymi wątkami. Autor nie skupia się tylko i wyłącznie na pogoni za mordercą, wręcz przeciwnie. Śledząc losy głównej bohaterki możemy zobaczyć, jak brutalna przeszłość mocno odciska swoje piętno na psychice małej dziewczynki. Hannah od momentu tragedii żyła w ciągłym strachu i chociaż próbowała zapomnieć o przeszłości, to jednak pewne osoby nawet po wielu latach nie dawały jej spokoju szukając sensacji. Innym wątkiem równie ważnym jest praca Griffin, w której, na co dzień spotyka się z wyrodnymi matkami. Ten aspekt także idealnie współgra i nawiązuje do przeszłości głównej bohaterki.

,,Wszędzie śnieg’’, to niezwykle intrygująca, wielowarstwowa powieść kryminalna, obok której nie sposób przejść obojętnie. Wciągająca fabuła, ciekawe wątki poboczne, wiarygodni bohaterowie, nietuzinkowy styl, emocjonująca akcja oraz barwne tło społeczne, to wszystko razem stanowi interesującą mieszankę zaskoczenia, realizmu, psychologii, thrillera itp. Myślę, że miłośnicy literatury z dreszczykiem nie poczują się zawiedzeni. Nawet osoby nie mające na co dzień do czynienia z tym gatunkiem również będą usatysfakcjonowane. Zapraszam serdecznie.

Cyrysia

Wszędzie śnieg
Gregg Olsen


Przekład: Jan Hensel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 21 lutego 2013
Liczba stron: 464