KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)
WITAJ W SERWISIE KOSTNICA

FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
 

Wierzono, że dusza która nie może pójść ani do nieba, ani do piekła, pozostaje aktywna w ciele zmarłego. Dlatego o wampirach zwykło się mówić "niemartwi". Najbardziej straszne historie o wampirach pochodzą z Europy Wschodniej. Polskie wampiry pławiły się we krwi , która wypełniała ich trumnę. Rosyjskie wampiry wysysały krew z samego serca. Tradycyjnie jednak , większość wampirów atakowała szyję ofiary wgryzając się w tętnicę. Krew ofiar konserwowała ciało wampira i zaspakajała głód podobny do narkotycznego. Wampiry stają się aktywne w nocy. W wielu podaniach istnieją wampiry widma - są niewidzialne. Wiara w wampiry była powszechna na całym świecie - od Węgier po Chiny. Jednak w różnych krajach postrzegano je inaczej. Wierzono, na przykład, że wampiry mogą unosić się w powietrzu i zmieniać swój kształt, atakować nie tylko ludzi, ale i zwierzęta, i że występują pod postacią duchów. Nie każdy wampir musiał rozgrzebywać zmiemię, gdy chciał wydostać się z grobu. Wiele z nich w postaci obłoku przedostawały się na powierzchnię gdzie się materializowały. Większość legend opowiada o wampirach wypijających krew żyjącym. Jednak niektóre wysysały krew ludziom niedawno zmarłym, a nawet zjadały ich ciała. Posądzano je też o roznoszenie chorób.Ludzie wynajdywali rozmaite sposoby ochrony przed wampirami. Różnego rodzaju preparaty i przedmioty miały odstraszać wampiry a najpowszechniej stosowano dziką różę, czosnek, ogień i krzyże. Wampiry zabijało światło słoneczne.

GRZEBANIE WAMPIRÓW

Do trumny wkładano lub rzucano na wieko kwiaty, by oplątały duszę zmarłego aby nie mogła wydostać się z grobu ( najskuteczniejsze były dzikie róże ). Groby wampirów były głębokie. Wierzono, że samobójcy na ogół stają się wampirami dlatego ich ciała przebijano kołkiem i chowano na rozstajach dróg. Wiele ciał przybijano do trumny gwożdziami i malowano kolorem czerwonym , który miał imitować krew i jednocześnie zaspakajać głód wampira. Na trumnach umieszczano ciężkie kamienie aby nie można było się  spod nich wydostać. Ludzie, którzy podejrzewali, że nawiedza ich wampir, starali się odnależć na cmentarzu jego grób. Póżniej podejmowali próbę zabicia wampira. Sposobów było wiele jednak najbardziej popularnym było wbicie jednym uderzeniem kołka osinowego w serce. Czasami kołki zastępowano rozżarzonymi do czerwoności gwożdziami, które wbijano również w głowę. Najskuteczniejszą metodą unicestwienia"nieumarłego" było odrąbanie mu głowy łopatą grzbarza, wydarcie serca i ugotowanie go w oliwie.

WAMPIRY POSTACIE HISTORYCZNE

Vlad Drakula - w XV w. książę V. rządził Wołoszczyzną, która obecnie jest częścią Transylwanii w Rumunii. Był znany jako Vlad Palowicz, ponieważ kazał wbić na pale wiele tysięcy ludzi. Pale były natarte oliwą i zaokrąglone na końcach. Rozkazywał też obdzierać ze skóry, przypiekać, gotować i ciąć na kawałki. Opowieści mówią, że szlachcie, która nie chciała zdejmować przed nim kapeluszy, kazał przybić je do głów gwożdziami.

Elżbieta Batory - w 1611 r. węgierska hrabina została zamurowana w jednym z zamkowych pokoi za zamordowanie 650 młodych dziewczyn. Hrabina obawiała się starości i utraty urody, z której słynęła w całej Europie. Kiedy uderzyła służącą tak mocno , że krew trysnęła jej z nosa i ochlapała skóre hrabiny ta zauważyła, że skóra w tych miejscach stała się gładsza. Służąca została zabita a następnie wytoczono z niej krew , w którek wykompała się E.B. Przez 10 lat zwabiano pod rozmaitymi pretekstami młode dziewczyny do zamku gdzie na rozkaz E.B. mordowano je i wytaczano krew na kąpiele dla hrabiny.

WAMPIRY FILM I LITERATURA

Wampiry często gościły na ekranach kin i telewizorów, nakręcono masę dzieł z nimi w rolach głównych. Jeden z najsłynniejszych filmowych wampirów to Drakula. Pierwszym słynnym ekranowym Drakulą był Bela Lugosi, urodził się w Rumunii czyli w ojczyżnie Draculi. Po raz pierwszy zagrał wampira w 1927 r. w teatrze. Na każdym przedstawieniu obecna była pielęgniarka w razie, gdyby ktoś zasłabł ze starchu. Lugosi zmarł w 1956 r. pochowano go w płaszczu Drakuli , który nosił na scenie. Angielska wytwórnia Hammer Films stała się w połowie lat pięćdziesiątych czołowym producentem filmów z wampirami. >>>> "Nosferatu" , "Dracula"(Copolla) , "Wywiad z wampirem" , "Straszna Noc".

Najsłynniejszy literacki wampir to Drakula opisany przez Brama Stokera. Opowiadanie ukazało się w 1897 roku. Od razu odniosło wielki sukces.

Lord Rutheven wampir z lat dwudziestych XVIII w. , był bohaterem opowiadania "Wampir". Opowieść tę rozpoczął angielski poeta Byron, natomiast dokończył Polidori.

Wampir Varney - opublikowana w 1847

Ann Rice "Wywiad z wampirem"

tekst publikowany w KG 2007