KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
UZASADNIONA WĄTPLIWOŚĆ - Chris Tvedt [CZYTAJ FRAGMENT]

Chris Tvedt
Tłumacz Katarzyna Tunkiel
Oprawa broszurowa
Premiera: kwiecień 2012


Mikael Brenne zajmuje się reprezentowaniem w sądzie drobnych złodziejaszków. Gdy w biurze zjawiają się ubrani w drogie garnitury Serbowie, nadarza się szansa wydostania firmy z finansowych tarapatów. Prawnik skwapliwie wykorzystuje okazję.
Interes życia szybko okazuje się pułapką. Mikael jest coraz bardziej uwikłany w ciemne sprawki swoich klientów. Przerażony pragnie zakończyć współpracę, jednak okazuje się, że na to już za późno.
Jak daleko może posunąć się prawnik, aby odzyskać wolność? Dalej, niż ktokolwiek potrafiłby sobie wyobrazić... A konsekwencje będą nie do przewidzenia.
Uzasadniona wątpliwość to pierwsza część pasjonującego cyklu o Mikaelu Brennem. Chris Tvedt jest nową gwiazdą kryminału rozgrywającego się na sali sadowej.

„Znakomity kryminalny debiut… Tvedt trzyma czytelnika w niepewności aż do ogłoszenia wyroku…”
Kurt Hanssen, „Dagbladet”


„Niesamowicie dobrze napisana książka. Kryminał Chrisa Tvedta należy do najlepszych, jakie czytałem. Ten pisarz dorównuje najściślejszej czołówce”
Ole Berg-Olsen, prawnik (z „Bergensavisen”)


„Tvedt prowadzi intrygę pewną ręką, używając oszczędnego, męskiego języka”
Sindre Hovdenakk, „VG”


CHRIS TVEDT urodził się w 1954 roku w Bergen w Norwegii. Na tamtejszym uniwersytecie studiował prawo oraz kilka innych kierunków, w tym literaturoznawstwo. W 1988 roku rozpoczął praktykę adwokacką, obecnie zajmuje się jedynie pisaniem.

 

RECENZJA
 

 Chris Tvedt „Uzasadniona wątpliwość”

 

Adwokat - jeden z najbardziej prestiżowych i cenionych zawodów w społeczeństwie. A mimo to, ani przez chwile nie chciałabym wykonywać tej profesji. Bo oprócz udzielania rad prawnych i sporządzania dokumentów adwokat występuje także przed sądem, broni oskarżonych o gwałty, kradzieże, morderstwa. Usprawiedliwia zbrodniarzy, za wszelką cenę dąży do zmniejszenia wyroku lub uniewinnienia. I mam wrażenie, że w pewnym momencie  poczucie sprawiedliwości i ludzka moralność przegrywają z obowiązkiem wykonywania zawodu.

Nigdy nie marzyłam, aby zostać adwokatem a po przeczytaniu powieści Chrisa Tvedta „Uzasadniona wątpliwość” jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że ten zawód to zdecydowanie nie dla mnie.

Mikael Brenne reprezentuje drobnych przestępców. Jest dobrym adwokatem, jednak ostatnio często przegrywa sprawy w sądzie. Zaczyna się borykać z problemami finansowymi. I wtedy pojawia się intratna oferta. Serb Slavo, proponuje Mikaelowi, aby ten został jego prawnikiem. Mikael domyśla się, że Slavo jest gangsterem, jednak wizja dużych pieniędzy wpływa na jego decyzję. Adwokat wplątuję się niebezpieczną grę. Czy było warto?

Kiedy zaczęłam czytać „Uzasadnioną wątpliwość” przed oczami stanął mi Tom Cruise. I to nie dlatego, że jestem fanką tego aktora, tylko dlatego, że fabuła książki do złudzenia przypominała film „Firma”. Młody adwokat wplątuje się w podejrzane interesy. Początkowo wszystko jest wspaniale. Na koncie bankowym pojawiają się kolejne zera. Z czasem zaczynają się kłopoty. Adwokat jest świadkiem brutalności gangsterów, nawiązuje kontakty seksualne z dziewczyną jednego z przestępców i pewnym momencie zaczyna obawiać się o własne życie. Pragnie wycofać się ze współpracy. Czy nie jest jednak za późno?  

Trochę oklepana historia i gdy byłam już pewna, że książka mnie niczym nie zaskoczy akcja podążyła w zupełnie innym kierunku niż się spodziewałam. Autor znalazł swój pomysł na opowiedzenie historii i chwała mu za to.

Chris Tvedt zwraca szczególną uwagę na opisy pracy adwokata. Widzimy jak Brenne zbiera dowody i dokumenty, rozmawia z klientami występuje na sali sądowej, szuka luk w prawie lub w zeznaniach, w końcu posuwa się do tego, że podsuwa oskarżonym wersje przebiegu zdarzeń.

W powieści na uwagę zasługuję portret psychologiczny bohatera. Autor oddaje uczucia i emocje, które towarzyszą zastraszanemu adwokatowi. Ale jak się okazuje Brenne nie jest ofiarą, lecz twardym, bezwzględnym graczem. W filmie „Firma” kibicowałam głównemu bohaterowi, tu przeciwnie. Nie wzbudził on mojej sympatii, lecz irytacje i poczucie jawnej niesprawiedliwości.

„Uzasadniona wątpliwość” to intrygujący kryminał. Początkowo banalna historia nabiera impetu, zaskakuje i trzyma w napięciu. To powieść dla wielbicieli historii, które pokazują prace prawników i dzieją się na sali sądowej. Mniej w niej spektakularnych, mrożących krew w żyłach wydarzeń, więcej opisów prezentujących profesję adwokata. Nie znaczy to jednak,  że książka jest nudna. Wszak mamy w niej morderstwa, gorący romans i finał, który niestety kolejny raz udowadnia, że sprawiedliwość jest ślepa.

 

Polecam.

 

ZAJĄC      

Tytuł: Uzasadniona wątpliwość

Autor: Chris Tvedt

Wydawnictwo:  Nasza Księgarnia  

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 416