KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
UPIORNA NOCUPIORNA NOC HALLOWEEN 2008

RECENZJA KOSTNICA

 

"Upiorna noc Halloween"

 

W tę noc budzą się demony, strzygi i upiory. Duchy zmarłych przedostają się do świata żywych, do głosu dochodzą najgorsze ludzkie instynkty, człowiek pokazuję swą mroczną twarz. Halloween - święto, które spowite jest atmosferą strachu i grozy. Bzdura! Może dawniej tak wierzono, dzisiaj halloween, to przede wszystkim czas zabawy, okazja do spotkania ze znajomymi i obejrzenia dobrego filmu. Filmu takiego jak "Upiorna noc Halloween".

"Upiorna noc Halloween" Michaela Dougherty, to cztery splecione ze sobą nowele. Opowiedziane historie dzieją się w halloweenową noc, łączy je postać Sama - upiora dziecka w dyni na głowie.

Na ekranie zobaczymy szanowanego dyrektora szkoły, który w tę jedyną noc w roku przeistacza się w mordercę. Cztery dziewczyny, wśród, których jedna z nich pragnie przeżyć swój pierwszy raz, grupkę opowiadających historię szkolnego autobusu dzieciaków, którzy na własnej skórze przekonają się, co to znaczy kpić z kogoś, oraz samotnego faceta, któremu przyjdzie zmierzyć się z Samem.

Horror "Upiorna noc Halloween" pochodzi z 2008 roku, jednak w niczym nie przypomina  nowoczesnych produkcji. Daleko mu do "Piły" czy ""Ringu". Nie jest, to horror, który wyłącznie nastawiony jest na epatowaniem krwawymi i brutalnymi scenami (choć i tych nie zabrakło). Jest to film na pograniczu horroru i czarnej komedii. Na ekranie zobaczymy  zarówno mordującego z zimna krwią dyrektora szkoły, krwiożercze wilkołaki jak i sceny, które wzbudzą w nas konsternacje i nie będziemy wiedzieć czy się bać czy śmiać.

Mocną stroną filmu jest sam scenariusz. Opowiedziane cztery historie są ciekawe, ale co najważniejsze zaskakujące. I gdy już myślimy, że wszystkie karty są nam znane nagle z rękawa wyskakuje as. I nic nie jest takie jak się wydawało. Podobała mi się historia dyrektora szkoły oraz czterech dziewczyn, bo takich finałów się nie spodziewałam. Nieprzewidywalność jest tym, czego oczekuje od filmów i w tym konkretnym obrazie to odnalazłam.  Świetną sprawą w filmie jest również to, że reżyser nie przedstawia halloween tylko w kontekście komercyjnego święta, ale nawiązuję do starodawnych wierzeń. Dzięki jednej z bohaterek dowiemy się o pierwotnym charakterze obchodów. Przekonamy się, że nie wolno łamać zasad rządzących nocą duchów. W filmie na uwagę zasługują kreacje aktorskie. W roli dyrektora zobaczymy Dylana Bakera. Rewelacyjna jest przeistaczająca się ze skromnej dziewczyny w wampa Anna Paquin.  

 Tak jak już wspomniałam film "Upiorna noc Halloween" zbudowany jest z czterech nowel, uatrakcyjniają je komiksowe wstawki. Cała produkcja trochę przypomina kultowy już serial "Opowieści z krypty". Jeżeli zatem byliście fanami serialu, to ten film przypadnie Wam do gustu, jeżeli natomiast z jakichś względów nie widzieliście serialu, to film koniecznie musicie obejrzeć. Jest to, bowiem propozycja zupełnie inna od współczesnych horrorów. Mnie się podobała. Polecam.

 

ZAJĄC 

 

Reżyseria:   Michael Dougherty

Scenariusz: Michael Dougherty

Gatunek:    Horror

Premiera:    7 października 2008 (Świat)

Obsada: Anna Paquin,Dylan Baker, Brian Cox, Leslie Bibb, Tahmoh Penikett