KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

TWÓJ CIEŃ - Jeffery Deaver

Jeffery Deaver, z wykształcenia dziennikarz i prawnik, to jeden z najlepszych twórców thrillerów na świecie. Jego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy, lecz największą sławę przyniósł mu bestsellerowy „Kolekcjoner Kości”, w którego ekranizacji wystąpili Denzel Washington i Angelina Jolie. Obecnie dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka możemy poznać najnowsze dzieło pisarza ,,Twój cień’’. Jest to trzecia część serii o agentce CBI Kathryn Dance.

Tym razem Kathryn zamierza odpocząć od pracy wybierając się na urlop do małego miasteczka Fresno. Na miejscu odwiedza swoją sławną znajomą, gwiazdę muzyki country, Kayleigh Towne. Okazuje się, że dziewczyna jest notorycznie nękana przez Edwina Sharpa, zakochanego w niej do szaleństwa stalkera. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy nieoczekiwanie w dziwnych okolicznościach ginie Bobby Prescott, szef ekipy technicznej zespołu. Głównym podejrzanym jest uciążliwy fan Kayleigh. Wkrótce potem morderca uderza ponownie w najbliższych piosenkarki. Agentka Dance postanawia, zatem włączyć się do śledztwa i znaleźć dowody winy na Sharpa. Czy rzeczywiście natrętny stalker zabija znajomych Towne? A może sławna gwiazda ma innych wrogów pośród swojego otoczenia?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Jeffery’ego  Deavera i muszę przyznać, że jest ono całkiem udane. Pomysł na fabułę uważam za niezwykle błyskotliwy. Temat stalkingu budzi wiele kontrowersyjnych uczuć. Ofiara, w tym przypadku sławna piosenkarka codziennie musi zmagać się z toksyczną miłością swojego adoratora, który niczym cień śledzi ją na każdym kroku depcząc życiową intymność. Nasuwa się jednak pytanie, czy naprawdę zakochany wielbiciel jest zdolny do morderstwa? Tą sprawą zajmuje się agentka Kathryn, doskonała specjalistka od kinezyki, która dzięki swej niebywałej umiejętności przesłuchiwania świadków potrafi wyciągnąć każdą ,,prawdę’’ z człowieka, lecz w przypadku Sharpa, nic nie jest takie oczywiste, jakby się mogło wydawać. 

,,Twój cień’’, to interesująca powieść pełna zaskakujących wątków. Na szczególne uznanie zasługuje przede wszystkim skrupulatnie prowadzone śledztwo, dzięki czemu wspólnie z policjantami i agentką Dance mogłam z dużą fascynacją i z niezwykłą precyzją szukać znaczących tropów prowadzących do sprawcy całego zamieszania. Styl narracji niestety nie przypadł mi do gustu i sprawił, że momentami dzieło Deavera czytałam z dużą trudnością, przez co niekiedy stygło moje zainteresowanie jej historią. Niektóre opisy w moim odczuciu były zbędne i niczego ciekawego nie wnosiły do treści fabuły. Zabrakło mi również dynamicznego napięcia i szalonej akcji, ale mimo wszystko, jako całokształt ,,Twój cień’’ stanowi udany thriller.

Wszystkim miłośnikom prozy Jeffery’ego  Deavera i nie tylko polecam przeczytać ,,Twój cień’’. To ciekawa historia pełna mylnych tropów, intrygujących zagadek i obsesyjnych uczuć. Zobacz, w jakich barwach maluje się życie sławnej piosenkarki i odczuj na własnej skórze strach, zdradę, szaleństwo i żądzę. Zapraszam.

 

Cyrysia

RECENZJA 2

Kathryn Dance powraca w wielkim stylu. Agentka specjalizująca się w wykrywaniu kłamstwa i technikach przesłuchań, kolejny raz musi stawić czoła groźnemu przestępcy.

Kayleigh to młoda, utalentowana dziewczyna, która dzięki muzyce country zdobyła już chyba wszystko, co było możliwe. Sławę, szacunek i bezgraniczne uwielbienie fanów. Niestety wymiana listów z jednym z nich została opacznie zrozumiana i pewien mężczyzna sądzi, że Kayleigh darzy go wyjątkowym uczuciem. Obsesyjnie w nią wpatrzony wysyła setki wiadomości i śledzi każdy jej ruch. Kiedy w otoczeniu piosenkarki zaczynają ginąć ludzie, nikt nie ma wątpliwości kto jest winny tych potwornych zbrodni. 

Po utarczkach z fanatycznym guru oraz samozwańczym obrońcą moralności, w najnowszej historii z Kathryn Dance, przyszła kolej na stalkera. Prześladowca zagraża bezpieczeństwu tych, którzy w jakikolwiek sposób narazili dobre imię Kayleigh na straty. Na nieszczęście Edwin Sharp, prócz swojej obsesji, może się też poszczycić wyjątkową inteligencją, która z pewnością nie pomoże w udowodnieniu jego winy.

Miałam już okazję poznać kilka książek autora i styl, jakim się on posługuje, bardzo przypadł mi do gustu. Deaver lubi wykorzystywać ślepe zaułki, w które z uwielbieniem nas wpędza. Szkoda tylko, że w Twoim cieniu zabrakło części napięcia, które towarzyszyło poprzednim przygodą Kathryn. Jednak nawet bez tego książka zasługuje na chwilę uwagi. Deaver w bardzo wdzięczny sposób potrafić łączyć ze sobą wątki czysto kryminalne z prywatnym życiem bohaterów, sprawiając, że jego powieści stają się literaturą dla każdego rodzaju odbiorcy. Znajdziemy w niej akcję, emocje, a teraz również opowieść o sile rodziny. 

Serdecznie zachęcam do rozpoczęcia serii od Śpiącej laleczki, a nawet się nie zorientujecie, kiedy wasze ręce same zawędrują do Cienia.

Varia

 

 

 

Twój cień
Jeffery Deaver
tłumaczenie: Maciejka Mazan
tytuł oryginału: XO
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 23 październik 2012
liczba stron:
456

JEFFERY DEAVER

 

POD NAPIECIEM
SPIRALE GROZY
PANIEŃSKI GRÓB
ROZBITE OKNO
PORZUCONE OFIARY
PRZYDROŻNE KRZYŻE
TAŃCZĄCY TRUMNIARZ
KONFLIKT INTERESÓW