KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

THORGAL MŁODZIEŃCZE LATA TOM 1 Trzy siostry Minkelsonn

Album otwierający nowy cykl w rozszerzającym się świecie opowieści o dzielnym i prawym wikingu z gwiazd Thorgal Młodzieńcze lata tom 1 „Trzy siostry Minkelsönn”. Nowy album to powrót do źródeł, początek sagi i tym samym przenosiny w lata młodzieńcze późniejszego wojownika.

Nikt nie rodzi się bohaterem. Trzeba się nim stać.

Tamta zima zapowiadała się dla Wikingów Północy szczególnie ciężka. Od dawna nie było nic do jedzenia. Czyżby bogowie Asgardu ich opuścili? Każdy czeka na powrót Gandalfa Szalonego i jego ludzi, którzy popłynęli grabić saksońskie wybrzeża. A na razie młody Björn bawi się w despotę, a ma w głowie tylko jedną myśl: jak najszybciej pozbyć się młodego Thorgala, Thorgala skalda – tak dawni Skandynawowie nazywali poetów i pieśniarzy – który zaleca się do jego młodszej siostrzyczki, jasnowłosej Aaricii. Tymczasem Hierulf Myśliciel z dystansu z życzliwością obserwuje rodzącą się idyllę dwojga młodych, ale wie, że zbliżają się mroczne dni.

Pewnego dnia u brzegu pojawiają się trzy „długie paszcze” – jak mieszkańcy wioski nazywali wieloryby – przywabione melodią skalda. Ich mięso mogłoby na długo odegnać od wioski widmo głodu....

Bohaterowie Thorgal Młodzieńcze lata,

 Trzy siostry Minkelsönn!

THORGAL

Dawno temu, tak jak wszyscy, Thorgal także był dzieckiem. Ale dzieckiem innym niż wszyscy. Został po potężnym sztormie znaleziony przez Leifa Haraldsona, wodza Wikingów Północy, który nadał mu imię na cześć boga morza Aegira oraz boga piorunów Thora, dwóch emblematycznych postaci skandynawskiej mitologii.

W odróżnieniu od swego otoczenia stroniący od przemocy, Thorgal Aegirsson od najmłodszych lat kocha Aaricię, córkę Gandalfa Szalonego, którą już jako dorosły poślubi. Ciąg dalszy znamy.

AARICIA

W chwili jej narodzin w jej piąstkach znaleziono dwie piękne perły w kształcie łez, zaś potem, w miarę jej dorastania, liczne wydarzenia jak prorocze znaki zbliżyły ją do świata bogów.

Dzieląc czas między dziecięce zabawy i mitologiczne opowieści, Aaricia wie, że kiedyś, pewnego dnia poślubi Thorgala, chłopca, którego uwielbia... Której to pewności w ogóle nie podziela Gandalf Szalony, jej ojciec, król Wikingów Północy.

Ale Aaricia jest skandynawską księżniczką i nie pozwala dmuchać sobie w kaszę. Bardzo szybko zgaduje, że czeka ją niezwykły los.

BJÖRN

Björn jest równie głupi, nietolerancyjny, złośliwy i obdarzony skłonnością do tyranii, co jego ojciec Gandalf Szalony. Jest również starszym bratem Aaricii, co nieco komplikuje sprawy. Tak samo jak jego ojciec, Björn nie znosi Thorgala, ponieważ ten został adoptowany i wychowany na Wikinga przez Leifa Haraldsona, dawnego wodza wioski, i ponieważ stanowi on jego dokładne przeciwieństwo.

HIERULF MYŚLICIEL

Hierulf Myśliciel to prawdziwy mędrzec. Nie ukrywa, że dysponuje między innymi znajomością sztuki leczenia. Ten wysłannik Althingu – wikińskiego zgromadzenia sądowego – pewnego wieczoru po pierwszych śniegach przybywa do wioski, gdzie dorastają Aaricia i Thorgal. Już w niej pozostanie i często będzie ratował skórę młodego Thorgala.

 

Thorgal Młodzieńcze lata, Trzy siostry Minkelsönn, tom 1, Scenariusz: Yann le Pennetier, Rysunki: Roman Surżenko, format: 215 x 290 cm, 48 stron, oprawa twarda, miękka; ISBN: 978-83-237-6145-7 (miękka); ISBN: 978-83-237-6146-4 (twarda); wydawca: Egmont Polska.

Rola tłumacza przy powstaniu albumu

Thorgal Młodzieńcze lata 

Przekład z języka francuskiego: Wojciech Birek

Udział w przygotowaniu polskich edycji kolejnych, poszerzających uniwersum Thorgala serii to dla tłumacza prawdziwe wyzwanie, ale też spora przyjemność. Wyzwanie – gdyż przygotowujemy polskie wydanie równolegle z oryginalnym, więc prace translatorskie i redakcyjne prowadzone są jeszcze na etapie kreacji samego komiksu, co stwarza niepowtarzalną okazję obserwacji z bliska tego fascynującego procesu. Zaś przyjemnością jest możliwość zaspokojenia owej nurtującej każdego czytelnika tak wciągającej serii ciekawości, jak twórcy poradzą sobie z uzupełnieniem naszej wiedzy o świecie Thorgala i jego bohaterach.

Każdy kolejny album Światów Thorgala przynosi odpowiedzi na pytania, które sobie wszyscy zadajemy, a jednocześnie sam tworzy kolejne zagadki, podsycając oczekiwanie na ciąg dalszy. Zaś tłumacz staje od czasu do czasu przed szczególnymi zadaniami: na przykład w Trzech siostrach Minkelsönn po raz pierwszy możemy zetknąć się z pieśniarską twórczością Thorgala, który jest przecież skaldem...