KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
SUPER 8SUPER 8

RECENZJA KOSTNICA

"Szczęki", "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "E.T.", "Poszukiwacze zaginionej Arki" czy "Kolor purpury", to tylko niektóre tytuły z długiej listy kinowych hitów Stevena Spielberga. Powstałe w latach 70-80- tych filmy, przyniosły reżyserowi niebywały sukces, zapewniły sławę oraz stałe miejsce w historii kina. Przez lata Spielberg wypracował swój własny styl. Jego charakterystyczna poetyka filmów zachwyca widzów, inspiruje twórców. Jednym z wielkich fanów twórczości Spielberga jest J.J. Abrams. Twórca takich obrazów jak "Mission: Impossible III" czy "Star Trek" w swoim najnowszym dziele postanowił złożyć hołd starszemu koledze. Film "Super 8" nawiązuje do wczesnej twórczości reżysera "Parku Jurajskiego". Utrzymany w klimacie końca lat  70-tych  jest pozycją obowiązkową  dla miłośników tego typu kina, alternatywą dla królujących obecnie filmów pokroju  "Transformers" .

Rok 1979 małe miasteczko w Ohio. Grupka dzieciaków kończy kręcić amatorski film o zombie. W trakcie kręcenia jednej ze scen na dworcu dochodzi do katastrofy. Następuje zderzenie samochodu z pociągiem, na skutek, czego pociąg się wykoleja i eksploduje. Na miejscu wypadku zjawiają się siły zbrojne. Wkrótce potem w mieście dochodzi do serii dziwnych i niewyjaśnionych zdarzeń. 

Film "Super 8", to przykład trochę zapomnianego już dzisiaj młodzieżowego sci-fi. Bohaterem obrazu jest paczka dzieciaków, których połączyła przyjaźń oraz wspólna pasja do filmów. Na plan pierwszy wysuwają się losy Joego, chłopca, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił matkę i został sam z ojcem, nie mającym nigdy czasu miejscowym szeryfem. Na ekranie widzimy jak chłopiec emocjonalnie dojrzewa, przeżywa swoją pierwszą miłość. W ciągu kilku miesięcy z dziecka staje się odpowiedzialnym za swoje czyny młodym człowiekiem. Jednocześni potrafi zachować i pielęgnować w sobie to, co najcenniejsze: wiarę w ideały i w to, że dobro zawsze zwycięża. 

Jak w każdym sci-fi, tak i w "Super 8" dzieją się niesamowite wydarzenia. W miasteczku giną  akumulatory i kuchenki mikrofalowe, w niewyjaśnionych okolicznościach znikają psy i ludzie. Kto lub co jest tego przyczyną, tego nie zdradzę, ale możecie być pewni, że jeżeli na miejscu katastrofy pociągu zjawiają się próbujące zatuszować sprawę siły zbrojne, to znak że coś się dzieje.

"Super 8" jest specyficznym filmem. Przyzwyczajony do dynamicznych scen akcji i filmów nastawionych wyłącznie na spektakularne efekty specjalne (choć i tych w filmie nie brakuje)  widz już po kilkunastu minutach zorientuję się, że to nie tego rodzaju obraz. Reżyser postawił przede wszystkim na przedstawienie historii o dojrzewaniu młodych ludzi, o ich fascynacjach, problemach z rodzicami. Pragnął także jak najwierniej oddać klimat końca lat 70-tych. I muszę przyznać, że mu się to doskonale udało. Abrams zadbał o każdy szczegół i detal, sprawił, że 112 minut spędzonych w kinie jest powrotem do przeszłości.

I jeszcze kilka słów o obsadzie aktorskiej. W filmie nie zobaczymy znanych z hollywoodzkich superprodukcji gwiazd wielkiego formatu. Nie jest to jednak wada, lecz zaleta filmu. Wszak młodzi występujący w "Super 8" aktorzy znakomicie poradzili sobie ze swoimi zadaniami. Wnieśli świeżość i naturalność do filmu. Joel Courtney w roli Joego -  rewelacyjny.   

Film "Super 8" szczerze polecam. W skali od 1do 5 otrzymuje ode mnie solidne 4 gwiazdki.

 

ZAJĄC

 

reżyseria: J.J. Abrams, scenariusz: J.J. Abrams, premiera: 17 czerwca 2011 (Polska) 2011-06-17 9 czerwca 2011 (Świat); 2011-06-09produkcja: USA; gatunek: Thriller, Sci-Fi

Obsada: Kyle Chandler , Elle Fanning , Joel Courtney, Gabriel Basso,  Ron Eldard