KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
SPIRALASPIRALA - Paul McEuen

RECENZJA KOSTNICA

Każda wojna niesie za sobą spustoszenie i śmierć, jednak ludzie starają się resztkami sił walczyć z wrogiem w imię własnej egzystencji. Obecnie świat nieustannie się zmienia idąc  coraz bardziej z duchem czasu. Rodzi się coraz większy postęp technologiczny przyczyniający się do wytwarzania niezwykle groźnych  i skutecznych   broni. Tak właśnie się dzieje choćby w przypadku  bardzo niebezpiecznej broni biologicznej, która jeśli znajdzie swe ujście na ,,zewnątrz''  może spowodować kataklizm na skalę światową.

Jakie mogą być jej skutki, więcej na ten temat opisuje Paul McEuen w swojej debiutanckiej powieści ,,Spirala'' wydanej przez wydawnictwo Rebis.  Sam autor z zawodu jest fizykiem, profesorem Uniwersytetu Cornella oraz ekspertem w dziedzinie nanotechnologii ( zbudował m.in. tranzystor wielkości molekuły), dzięki czemu w niezwykle wiarygodny i obrazowy sposób wykorzystał swą wiedzę zawartą w książce.

Akcja  rozpoczyna się w 1946 roku na Oceanie Spokojnym. Na amerykańskim statku, japoński kamikaze uaktywnia niezwykle groźny patogen, który roznosi się w iście ekspresowym tempie na wszystkich   marynarzy USS Vanguard, powodując niekontrolowane szaleństwo i agresję. Aby zapobiec dalszej chorobie i jego konsekwencjach, amerykanie zrzucają  na własny statek bombę jądrową pochłaniającą życie 237 ludzi. Tragicznemu wydarzeniu przyglądają się członkowie załogi z sąsiedniego pancernika USS North Dakota, którzy w tym czasie przetrzymują Hitoshi Kitano, człowieka odpowiedzialnego za całe zamieszanie. Bezskutecznie  chcą wymusić od niego informacje związane ze skutkami zarazy, lecz  dopiero Liam Connor, uzdolniony biolog pozyskuje od zamachowca wstrząsające wiadomości o katastrofalnych właściwościach broni biologicznej. Okazuje się, że Japończycy wymyślili grzybiczy patogen o nazwie Uzumaki ( w tłumaczeniu Spirala) na którego niestety nie ma lekarstwa. ,, W ciągu kilku godzin Uzumaki opanowuje układ pokarmowy. Przenosi się przez masy kałowe lub soki żołądkowe: wymioty, może nawet ślinę. Po dotarciu do płuc zarodniki rozprzestrzeniają się drogą oddechową. Brak lekarstwa. Miko toksyny wpływają na funkcje mózgu wywołując manie, halucynacje, następnie odruchy samobójcze i mordercze. Później atakują narządy, powodując krwotok wewnętrzny. Po jednym dniu traci się rozum. Po tygodniu traci się życie''.

Podczas przesłuchania, Connorowi całkiem nieoczekiwanie udaje się przechwycić od Kitano  pojemnik ze śmiercionośnym grzybem i w tajemnicy przed wszystkimi zabiera go ze sobą , aby ukryć w bezpiecznym miejscu.

Od tamtego pamiętnego zdarzenia mija 64 lata. Liam Connor obecnie jest cenionym, wybitnym mikrobiologiem i noblistą. Pracuje jako profesor na Uniwersytecie Cornella a w wolnych chwilach prowadzi w swym laboratorium badania nad różnorodnymi grzybami i wynalazkami. Mimo sędziwego wieku cieszy się dobrym zdrowiem i tryskającym humorem,  dlatego  gdy pewnego dnia staruszek popełnia samobójstwo, wszyscy znajomi i najbliżsi przeżywają szok. Czas pokazuje jednak, że ktoś pomógł profesorowi w zejściu z tego świata chcąc siłą  pozyskać informacje o aktualnym miejscu przechowywania Uzumaki. Rozpoczyna się wyścig z czasem pochłaniający życie wielu ludzi a gra toczy się o najwyższą stawkę, jaką jest bezpieczeństwo całego świata.

,,Spirala'' Paula McEuena to naprawdę porządnie i fachowo skonstruowany thriller. Jestem pod dużym wrażeniem, tym bardziej iż jest to powieściowy debiut. Autor w niezwykle obrazowy i szczegółowy sposób przedstawia różnorodne zagadnienia związane z królestwem grzybów, genetyką i technologicznym zastosowaniem niektórych wynalazków. Niemal czułam, że jestem w samym środku laboratorium i z dziwną fascynacją przyglądam się mikopełzaczowi, najbardziej zaawansowanemu miniaturowemu robotowi o szerokim zastosowaniu.

Fabułę książki można śledzić z punktu wiedzenia wielu osób, dzięki czemu każdy może poznać tok myślenia i poczynania nie tylko  jednego człowieka lecz kilku ludzi, co dodatkowo uatrakcyjnia całość powieści. Napięcie od samego początku trzyma wysoki poziom tak, że momentami brak czasu na złapanie większego oddechu. Niektóre opisy są szokujące i przerażające, co w efekcie powoduje podkręcenie naszej wyobraźni na najwyższe obroty ulegając przy tym zatraceniu się w realnym świecie.

Polecam tę książkę wszystkim fanom ,,mocniejszych akcentów'' oraz osobom zainteresowanym nowinkami naukowymi. Jestem przekonana, że każdy z dużym zaciekawieniem zechce dogłębniej poznać ,,Spiralę'' i przekonać się o jej oryginalności. Jeśli nie boisz się  okrutnych scen i nadmiernej adrenaliny z pewnością poczujesz satysfakcję czytając ten thriller, gdyż Paul McEuen udowodnił że  jest fachowcem w każdym calu. Podejmij się wyzwaniu i bądź świadkiem początku końca gry.

CYRYSIA

******************************************************************

Spirala

Paul McEuen

Wydawnictwo: Rebis , Czerwiec 2011

ISBN: 978-83-7510-500-1

Liczba stron: 400

Wymiary: 128 x 197 mm

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

Moja ocena 5 / 6