KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ŚMIERĆ PRZYCHODZI NOCĄŚMIERĆ PRZYCHODZI NOCĄ - Helene Tursten

RECENZJA KOSTNICA

Helene Tursten "Śmierć przychodzi nocą"

Ostatnimi czasy szwedzcy autorzy kryminałów szturmują i podbijają światowy rynek czytelniczy. Stieg Larsson, Henning Mankell, Anders Roslund, to tylko nieliczni pisarze, którzy zdobyli uznanie czytelników na całym świecie i których książki rozeszły się w setkach tysięcy egzemplarzy. Ale kryminał, to nie tylko domena mężczyzn. Obok znanej z "Księżniczki z lodu" Camilli Läckberg jedną z najpoczytniejszych szwedzkich pisarek jest Helene Tursten. Urodzona w Goteborgu Tursten zanim poświęciła się pisarstwu pracowała jako pielęgniarka i dentystka. Jest autorką serii książek, których bohaterką jest inspektor Irene Huss. Ponieważ czytałam już jedną z jej powieści i poznałam sympatyczną panią inspektor, dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po "Śmierć przychodzi nocą".

Noc, prywatna klinika. Nagle budynek pogrąża się w mroku, ktoś odłączył prąd. Doktor Lowander spieszy na intensywną terapię, by ratować utrzymywanego przy życiu dzięki urządzeniom pacjenta. Niestety jego wysiłek okazuje się nadaremny. Mężczyzna umiera. Tymczasem znikają dwie pielęgniarki. Po chwili ciało jednej z nich zostaje odnalezione w piwnicy. Na miejsce zbrodni przybywa inspektor Irene Huss. Rozpoczyna się dochodzenie. Brak dowodów i motywów oraz świadkowie, którzy jako mordercę wskazują ducha zmarłej sprzed pięćdziesięciu laty pielęgniarki sprawiają, że śledztwo będzie długie i trudne. Czy rzeczywiście duchy przeszłości powróciły, by dokonać zemsty a może prawda okaże się prostsza niż przypuszczaliśmy?

"Śmierć przychodzi nocą" był pierwszym kryminałem Tursten, który ukazał się w Polsce. Po nim przyszedł czas na "Zabójcze domino" i "Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy". Ponieważ jest to seria, którą śmiało można czytać bez zachowania chronologii ich powstawania ( łączy ich postać Irene Huss oraz innych bohaterów, jednak każda z powieści traktuje o innej zbrodni), przeto czytałam już "Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy". Wobec "Śmierć przychodzi nocą" żywiłam pewne oczekiwania. Nie zawiodłam się.

"Śmierć przychodzi nocą", to kryminał, który oparty jest na zbieraniu dowodów, przesłuchiwaniu świadków oraz odprawach, na których zespół policjantów omawia i analizuję zebrane dowody. Autorka nie koloryzuje i nie wmawia czytelnikom, że praca w policji, to widowiskowe i spektakularne akcje z bronią w ręku, ciągła adrenalina. Nie. Praca w policji, to ciężka i niewdzięczna robota. To godziny przesłuchań i ślęczenie nad papierkową robotą oraz odbywająca się kosztem życia rodzinnego dwadzieścia cztery godziny na dobę dyspozycyjność.

Powieść Tursten, to jednak nie tylko zbrodnia. W tle pojawiają się problemy społeczne. Wprawdzie są one tylko zarysowane, jednak już samo ich wspomnienie daje nam przeświadczenie, że bohaterowie nie żyją w odizolowanym od społeczeństwa wyimaginowanym świecie. Zobaczymy, zatem córkę inspektor Huss, która udziela się w organizacji proekologicznej, której metody działania nie do końca są zgodne z prawem. Poznamy opinię Szwedów na temat przybywających do ich kraju, marzących o lepszym życiu Polek. Autorka demaskuje także szwedzką policję. Nękana przez swojego kolegę jedna z policjantek nie ma szans by walczyć o sprawiedliwość. Wszystko zostaje zamiecione pod dywan, bo przecież nie można stawiać szwedzkiej policji w złym świetle.

"Śmierć przychodzi nocą" to dobrze napisany kryminał. Ciekawa i nieprzewidywalna fabuła nie pozwala się nudzić. Dobrze skrojeni bohaterowie szybko zyskują naszą sympatię. Kolejne karty

powieści odkrywają przed nami tajemnicę, ale finał do końca pozostaje zagadką. A czyż nie oto chodzi w kryminale?

Polecam.

ZAJĄC

 

Autor: Helene Tursten

Wydawnictwo: VIDEOGRAF II

Data wydania: Kwiecień 2010

Liczba stron: 344

Wymiary: 135 x 210 mm