KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

ŚMIERĆ O ŚWICIE - Jacek Krakowski

    Jacek Krakowski, znany również, jako Konstanty Klon, to poeta, prozaik, autor wielu utworów dla dzieci i młodzieży, krytyk muzyczny oraz twórca scenariuszy filmów animowanych. Niedawno rozpoczął współpracę z wydawnictwem Pi, co zaowocowało wydaniem m.in. ,,M.O.R.D’’., ,,Za ciosem’’, ,,Zły sen’’, ,,Postrach’’. Obecnie ukazał się kolejny kryminał pana Jacka zatytułowany ,,Śmierć o świcie’’.

Laura Sawicka, młoda policjantka postanawia przez klika dni odpocząć  nad morzem w pensjonacie ,,Albatros’’. Wydawać by się mogło, że idylliczna okolica przyniesie upragniony spokój, lecz niestety już na drugi dzień w pobliskiej plaży zostają znalezione zwłoki pewnego człowieka. Okazuje się, że denatem jest Eligiusz Milius, jeden z gości z pensjonatu, z którym Laura miała okazję wcześniej rozmawiać. Mężczyzna wprawdzie był czymś bardzo zaniepokojony, ale Sawicka nie ,,wydobyła’’ z niego żadnych konkretnych informacji. Czy śmierć Miliusa była nieszczęśliwym wypadkiem? A może ktoś pomógł mu ,,zejść’’ z tego świata? Już wkrótce młoda policjantka wejdzie w sam środek zagmatwanych wydarzeń, gdzie zbrodnia goni zbrodnie. Co z tego wyniknie?

Nie znam wcześniejszych dzieł pana Jacka Krakowskiego, więc nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy ,,Śmierć o świcie’’ jest lepsza od innych publikacji tego autora, czy też nie. Wiem natomiast, że osobiście powyższy kryminał nie przypadł mi do gustu. Może stałam się bardziej wymagająca i wybredna, lecz w każdym razie liczyłam na coś zupełnie innego. Chociaż koncepcja fabuły była całkiem ciekawa, to jednak jej realizacja pozostawia wiele do życzenia. Zabrakło mi przede wszystkim mocnej dynamiki wydarzeń oraz porażającego napięcia. Sceny zbrodni zostały zepchnięte na dalszy plan, więc nie mogłam poczuć tej wszechobecnej grozy. Również kreacja psychologiczna poszczególnych bohaterów reprezentuje bardzo słabiutki poziom. Brak dokładniejszej, skrupulatnej analizy wyglądu i zachowania konkretnej postaci. Dialogi sytuacyjne także są mało błyskotliwe. Myślałam, że indywidualne śledztwo prowadzone przez Laurę  będzie miało bardziej zacięty charakter a tymczasem dochodzenie toczyło się w metaforycznej formie ,,kawy na ławę’’, gdzie każdy przesłuchiwany przez policjantkę niemal od razu wyjawiał wszystkie swoje najgorsze ,,grzeszki’’. Nie podobał mi się taki zabieg, gdyż lubię aurę tajemniczości, w której stopniowo odkrywamy wszystkie karty w danej sprawie.

Na uznanie zasługuje jedynie całkiem zgrabnie skonstruowana intryga. Oprócz morderstw, mamy również do czynienia z szantażem, narkotykami lub ukradzionymi dziełami sztuki. Główna bohaterka wraz z rozwojem fabuły coraz głębiej wchodzi w tajniki ludzkich zależności, gdzie odkrywa ich prawdziwe oblicze.

Komu polecam ,,Śmierć o świcie’’?  Na pewno osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym gatunkiem. Odradzam natomiast każdemu, kto szuka ambitnej literatury kryminalnej, ponieważ dzieło pana Jacka Krakowskiego, to nieobowiązująca, lekka powieść, w sam raz dla kogoś, kto chce na kilka chwil czymś zająć myśli. Zapraszam.

 CYRYSIA

 

Śmierć o świcie
Jacek Krakowski

seria/cykl wydawniczy: Super kryminał tom 24
wydawnictwo: Pi
data wydania: listopad 2012
ISBN: 978-83-62781-90-4
liczba stron: 190