KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

SŁODKICH SNÓW
 

Jeden z najwyżej ocenionych i najpopularniejszych hiszpańskich filmów w 2011 roku, nowe dzieło Jaume Balaguero, który przywróciwszy świetność europejskiemu kinu grozy przebojową serią "[REC]", z podobnym sukcesem odnawia kanon thrillera psychologicznego. Cesar (popisowa rola Luisa Tosara - gwiazdy numer 1 hiszpańskiego kina) wzorowo wypełnia obowiązki dozorcy w luksusowej kamienicy w samym sercu Barcelony. Gdy jednak w jednym z najelegantszych mieszkań zamieszka piękna Clara (Marta Etura), w skrytym Cesarze obudzi się demon. Zrobi wszystko, by zbliżyć się do fascynującej go kobiety.

RECENZJA

Obecnie zalewają nas i królują na ekranach naszych kin głównie amerykańskie produkcje, ale  niedawno mieliśmy okazję oglądać zupełnie coś innego. Jaume Balagueró twórca słynnej serii   horrorów „[Rec]” tym razem podarował swoim fanom thriller. „Słodkich snów” to film, który trzyma w napięciu  i wciąga od pierwszej do ostatniej minuty. To film, który warto znać i obejrzeć i który dziś gorąco polecam. A zatem w tę sobotę zaprasza, na kino hiszpańskie.

Cesar pracuje jako dozorca w luksusowej kamienicy. Dokładnie wypełnia swoje obowiązki, jest lubiany przez mieszkańców budynku. Kiedy do jednego z mieszkań wprowadza się Clara, mężczyzna pokazuje inne oblicze. Ma obsesje na punkcie kobiety. Wkracza w jej przestrzeń, za wszelką cenę pragnie się do niej zbliżyć.

„Słodkich snów” to film o człowieku nieszczęśliwym i chorym psychicznie. Cesar nie potrafi być szczęśliwy, czerpać radości z życia. Jego poranki każdego dnia są tak samo ponure i dołujące. Dni zamykają się w pracy jako dozorca. Oprócz obłożnie chorej matki mężczyzna nie ma rodziny, przyjaciół. Jest samotny. 

Clara, jest przeciwieństwem Cesara. Zawsze radosna, uśmiechnięta. Dzień wita przy dźwiękach muzyki. Jest zakochana, spontaniczna, z życia czerpie garściami.

Cesar patrzy na kobietę i nie potrafi znieść świadomości, że ktoś może być szczęśliwy. Postanawia   zamienić jej życie w piekło, zetrzeć z twarzy uśmiech.

Dzieło Jaume Balagueró jest naprawdę dobre. Zamknięta w murach kamienicy akcja wprowadza niesamowity klimat: mroczny, tajemniczy. Sceny, w których Cesar włamuje się w nocy do kobiety przerażają i budzą lęk. Niczego nieświadoma Clara jest ofiarą, która nie może się bronić. Jest marionetką w rękach psychopaty.   

Trudno jednak jednoznacznie odbierać głównego bohatera. Budzi on sprzeczne uczucia i emocje. Z jednej strony demonicznie mnie przerażał z drugiej strony czułam współczucie i litość. Cesar stoi niżej w hierarchii niż bogaci mieszkańcy kamienicy. Wszyscy są dla niego mili i uprzejmi, ale tak naprawdę traktują jak służącego. Czy może dlatego Cesar ma dość a może bohater ma coś z cech statystycznego Polaka, który nie potrafi znieść sukcesów innych a cieszy się z ludzkiej porażki? Sprawia mu przyjemność niszczenie życia innych. Z każdym popełnionym złem czuje rosnącą satysfakcję.

W filmie znakomitą kreacje stworzył Luis Tosara. Gwiazda kina hiszpańskiego pokazała niezwykły talent i kunszt aktorski. „Słodkich snów” ma ciekawy scenariusz, ale  trzeba przyznać, że nie jest on oryginalny.  Jednak kreacja Luisa Tosara sprawia, że film ma w sobie świeżość i ani przez chwile nie nudzi.

„Słodkich snów” to thriller, który trzyma w napięciu. Ma interesującą fabułę i szkatułkowe zakończenie. Jednych zaskoczy innym wyda się banalne. Dla mnie okazało się bardzo prawdziwe: Ktoś płacze, by cieszyć się mógł ktoś.

  

ZAJĄC

 

 

Reżyseria: Jaume Balagueró

Scenariusz: Alberto Marini

Produkcja: Hiszpania

Rok produkcji: 2011

Obsada: Luis Tosar, Marta Etura, Alberto San Juan,Petra Martínez