KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
SIŁA PERSWAZJISIŁA PERSWAZJI - Lee Child

Nigdy nie wybaczaj, nigdy nie zapominaj. To motto zawsze przyświecało Reacherowi. Francis Xavier Quinn był z pewnością jednym z najgorszych ludzi, jacy stanęli na jego drodze. Człowiekiem, który zrobił coś naprawdę niewybaczalnego. Dlatego jego śmierć tak bardzo cieszyła Jacka. Aż do dnia, gdy po dziesięciu latach zobaczył go ponownie - całego i zdrowego w czarnym cadillacu przed budynkiem bostońskiej filharmonii... Nie przepraszaj, z niczego się nie tłumacz. Dobry sposób na życie. Sposób Reachera. Jack jest świadkiem brutalnej próby porwania młodego studenta. Postanawia interweniować. W rezultacie kilka osób traci życie. Ginie też policjant. Reacher nie zamierza jednak składać wyjaśnień. Czyżby w końcu przestał odróżniać dobro od zła? Tylko dlatego, że sprawa dotyczy go osobiście?

RECENZJA KOSTNICA

Ilość stron: 488
Wyd. Albatros
Łódź 2011
Ocena: 5/6

Siła Perswazji to już siódma odsłona przygód Jack'a Reachera - byłego żandarma armii Stanów Zjednoczonych, a zarazem człowieka, który ma ogromny talent do pakowania się w tarapaty. Trzeba przyznać, że dla Lee Child'a siódemka okazała się szczęśliwa, a jego książka w pełni zasługuje na uwagę naszych czytelników.

Zachary Beck jest handlarzem dywanów, który legalność zarobków postrzega bardzo subiektywnie. Jego szemrane interesy przykuwają uwagę FBI, a Reacher staje się dla federalnych istotnym elementem prowadzonej gry. Jack jednak nie od razu zgadza się wziąć w niej udział. Dopiero gdy na ulicy spotyka "żywego trupa" - Francisa Xaviera Quinna, który od dziesięciu lat powinien być martwy, a jak się okazuje obecnie związany jest z interesami Zachary'ego, postanawia z pomocą rządu rozliczyć swe dawne porachunki. Po sfingowanym porwaniu syna Beck'a - Richarda, trafia jako bohater za mury jego posiadłości starając się w ten sposób rozwikłać zagadkę tej rodziny. Jakie będą efekty prowadzonego śledztwa? Czy uda się odnaleźć zaginioną agentkę i ujawnić prawdę?

Ta książka to moje drugie spotkanie z twórczością Lee Child'a i kolejny raz muszę stwierdzić, że było warto. Autor już od pierwszych stron wie jak przyciągnąć uwagę czytelnika. Świetnie skonstruowany początek powieści nadaje jej dynamiki, a dalsza jej część utwierdza w przekonaniu, że mamy do czynienia z pisarzem o wszechstronnych zdolnościach. Barwne postacie, ciekawe dialogi, a co najważniejsze opisy, które nie tylko nie nudzą, ale dają odbiorcy możliwość poznania interesujących faktów, to jej główne zalety. Właściwie trudno doszukać się tutaj słabych elementów. Być może zdolności, jakie posiada główny bohater są nieco wyolbrzymione, lecz biorąc pod uwagę całe jego przygotowanie oraz wcześniejsze życie, stają się poniekąd prawdopodobne i zdatne do zaakceptowania.

Treść książki koncentruje się wokół intrygi uwikłanej przeciwko Jack'owi, którą snują poboczne postacie, mające do odegrania istotną rolę w utrudnieniu mu życia. Atrakcyjnie wypada również wątek retrospekcyjny z czasów służby Reacher'a w armii. Jego wspomnienia uzupełniają obraz i przedstawiają powody, dla których postanowił wziąć udział w tej nielegalnej akcji, zaplanowanej przez agentów federalnych.

Siła Perswazji już wcześniej gościła na naszym rynku, jednak dopiero teraz, gdy wydawnictwo Albatros postanowiło dokonać jej wznowienia, ma ona szansę dotrzeć do większej liczby czytelników. Osobiście polecam ten cykl fanom dobrej sensacji i tym, którzy cenią sprawnie skonstruowaną fabułę. Naprawdę warto.

VARIA