KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ŚCIĘTE GŁOWYŚCIĘTE GŁOWY DALZIEL & PASCOE - Reginald Hill

RECENZJA KOSTNICA

 

,,Ścięte głowy'' jest trzecią ( zaraz po ,,Okrutnej miłości'' i ,,Małym sprzątanku'') częścią serii ,,Dalziel & Pascole'' autorstwa Reginalda Hilla wydany przez wydawnictwo Nowa Proza. Mimo iż wcześniej nie miałam do czynienia z poprzednimi tomami bez trudu wciągnęłam się w fabułę, ponieważ każda książka z poszczególnego cyklu zawiera odrębne śledztwo.


Tym razem głównym bohaterem powieści jest Patrick Alderman. Po śmierci swojej ciotecznej babci Florence dostaje on w spadku ogromną posiadłość Rosemont House wraz z przecudnym różanym ogrodem. Mając u swego boku piękną małżonkę i dwójkę uroczych dzieci, mężczyzna zdaje się wieść szczęśliwe życie. Niestety szef Patricka, Richard Elgood uważa swego podwładnego za człowieka nieuczciwego, który zawsze dostaje to czego chce idąc po trupach do celu i to w dosłownym znaczeniu. Teraz także jest przekonany, że Alderman ma niecne zamiary względem niego, gdyż pragnie wznieść się w firmie na wyższy szczebel. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się podinspektorem Andrewem Dalzielem i komisarzem Peterem Pascole, jednak w ostatniej chwili wycofuje się z zeznań. Incydent ten wzbudza jednak zainteresowanie detektywów i dlatego postanawiają oni mimo wszystko bliżej przyjrzeć się Aldermanowi. Czy Delziel z Pascole znajdą przysłowiowego haka na Patricka? A może mężczyzna jest czysty jak łza i niesłusznie się go oskarża.


Wiązałam duże nadzieje z książką ,,Ścięte głowy'' gdyż tak jak każdy miłośnik kryminałów lubię niepowtarzalną historię z licznymi zagadkami w tle. Niestety zawiodłam się na całej linii. Osobiście nie potrafiłam wtopić się w fabułę powieści i szczerze mówiąc pierwsza połowa książki sprawiła mi ogromną trudność w odbiorze. Wielowątkowość historii zdecydowanie wpływała na niekorzyść, przez co nie mogłam spokojnie skupić się na treści. Akcja toczyła się nieśpiesznie i ospale. Czekałam z nadzieją na jakąś zbrodnie jak na przysłowiową mannę z nieba i musiałam obejść się ze smakiem. Oprócz snucia domysłów i cofania się przeszłość do poszczególnych nieszczęśliwych wypadków, nie działo się nic. Brak napięcia potęgował jedynie zniechęcenie. Ciekawostką i fajnym urozmaiceniem były tylko rozdziały książki poprzedzone nazwami i krótkim opisem poszczególnych gatunków róż, które są pasją i namiętnością głównego bohatera stąd zapewnie pomysł na okładkę książki, moim zdaniem rewelacyjny.


,,Ścięte głowy'' polecam wszystkim miłośnikom kryminałów i nie tylko. Mnie osobiście ta pozycja nie przypadła do gustu, gdyż zdecydowanie wolę mocniejsze akcenty, ale z pewnością znajdzie ona swoich fanów wśród innych czytelników. Jeśli zatem lubisz rozwiązywać złożone zagadki kryminalne otoczone w klimacie angielskiego humoru, to serdecznie zapraszam do zapoznania się z twórczością Reginalda Hilla.


CYRYSIADalziel i Pascoe - Ścięte głowy
Reginald Charles Hill
Wydawnictwo: Nowa Proza
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2011
Liczba stron: 363
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375340495
Moja ocena 4 /6