TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

Matka Lily cierpi na chorobę psychiczną. Jednym z jej objawów są opowieści o równoległych światach, w których każdy ma swoje alter ego. Nikt nie wierzy w głoszone przez nią teorie, do czasu gdy Lily znika... Zostaje porwana przez Lillian, swoje obdarzone magiczną mocą alter ego, do innego, niezwykłego świata. Wkrótce okazuje się, że chorowita i uczulona niemal na wszystko Lily, jest niezwykle potężną Czarownicą. Wykorzystując swój Dar pomaga prześladowanym przez Lillian Koczownikom w walce o wolność i niezależność wobec Trzynastu Miast. Próba ognia autorstwa Josephine Angelini to porywająca opowieść o walce dobra ze złem, trudnej miłości oraz wymagającej poświęceń przyjaźni. Ta niezwykła historia trzyma w napięciu do ostatnich stron, nie pozwalając czytelnikowi choć na chwilę oderwać się od fascynujących losów Lily.

 

 

 przeczytaj FRAGMENT - rozdział I

 

 

 

Josephine Angelini pochodzi z małej miejscowości w stanie Massachusetts, jest najmłodsza z ośmiorga rodzeństwa, ma sześć sióstr i jednego brata. Obecnie mieszka w Los Angeles ze swoim mężem i trzema kotami. Jest absolwentką Uniwersytetu Nowojorskiego, Wydziału Sztuki i Teatru. Jej debiutancka seria „Spętani przez Bogów” stała się światowym bestsellerem. Zyskała pochlebne recenzje popularnych czasopism, w tym LA Times. Dwukrotnie seria zdobyła nagrodę czytelnika Choice Awards w Niemczech.

 

Josephine Angelini Próba ognia
Worldwalker Trilogy: Trial by Fire
Data premiery: 18.02.2014
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Oprawa miękka ISBN: 978-83-7686-351-1
Kategoria: fantastyka, sci-fi

 

 

 

RECENZJA

Nastoletniej Lily Proctor daleko do normalności. Od lat zmaga się z różnymi alergiami oraz napadami, a żaden lekarz nie potrafi powiedzieć, co właściwie jej dolega i w jaki sposób można byłoby jej pomóc. Przez otoczenie uważana jest za dziwoląga i tylko Tristan, przyjaciel z dzieciństwa, wiernie stoi u jej boku. Jakby nie dość miała kłopotów z własnym zdrowiem, Lily wraz ze swoją starszą siostrą Juliet zmuszona jest opiekować się swoją psychicznie chorą matką.

Żeby choć raz poczuć, że naprawdę żyje, Lily wybiera się wraz z Tristanem na imprezę. Tam jednak dochodzi do incydentu, który sprawia, że dziewczyna ma wszystkiego dość i najlepiej by było, gdyby raz na zawsze zniknęła z tego świata. Ku zdziwieniu Lily jej życzenie się spełnia...

Trafia do równoległego świata, w którym twardą ręką rządzi Czarownica z Salem bezwzględnie tropiąca i niszcząca wszelkie przejawy nauki i postępu technologicznego. Ku przerażeniu Lily okazuje się, że tą okrutną wiedźmą jest ona sama, a raczej jej alternatywna wersja... i że to za jej sprawką opuściła ona swój świat.

"Wiele lat temu Lily pogodziła się z faktem, że nie panuje nad własnym ciałem i w każdej chwili atak gorączki lub padaczki może ją zabić, ale teraz było inaczej. Teraz była na łasce całego świata, którego nie rozumiała."

Dziewczyna zauważa jednak, że to, co dotąd było jej słabością, tutaj stanowić może jej siłę. U boku Rowana, niezwykle silnego mechanika, zaczyna uczyć się panować nad drzemiącymi w niej mocami. Pragnie zrozumieć nie tylko ten świat, ale też powód, dlaczego się w nim znalazła. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że dla wielu ludzi może być niezwykle cenną zdobyczą, którą będą chcieli wykorzystać do własnych celów...

"Jesteś bezużyteczna w swoim świecie. Gorzej. Jesteś ciężarem. Ale tutaj, gdzie twoje miejsce, możesz być najpotężniejszą kobietą na świecie."

"Próba ognia", będąca pierwszą częścią trylogii Worldwalker, to moje pierwsze spotkanie z twórczością Josephine Angelini, autorką pozytywnie przyjętego przez czytelników cyklu powieściowego "Spętani przez Bogów". Okazało się ono niezwykle udane. Opowiedziana przez nią historia wciągnęła mnie już od pierwszej strony, a im dalej czytałam, tym byłam bardziej nią zachwycona. Do tego sposób, w jaki to zrobiła oraz jej styl i lekkość pióra sprawiły, że "Próby ognia" nie czytałam, ja ją pochłaniałam!

Zawsze chętnie sięgam po książki, w których pojawiają się czarownice i magia. Tutaj nie dość, że Josephine Angelini uczyniła z nich główne bohaterki, to dodatkowo wprowadziła wątek podróży pomiędzy wszechświatami. Dzięki temu jej historia stała się dla mnie w pewien sposób wyjątkowa, gdyż odbiega ona od utartego schematu, z którym do tej pory miałam do czynienia w innych powieściach o podobnej tematyce.

Świat, do którego trafiła główna bohaterka powieści, podzielony jest na dwa obozy. Z jednej strony mamy Trzynaście Miast, z których każde otoczone jest murami i których mieszkańcy żyją dostatnie korzystając z mocy czarownic. Poza nimi znajdują się obozy koczowników, których członkowie żyją z tego, co sami znajdą bądź wytworzą. Ich życiu grozi ciągłe niebezpieczeństwo ze strony okrutnych bestii zwanych Splotami. Nic więc dziwnego, że w nauce szukają sposobu na polepszenie warunków ich życia oraz możliwości pozbycia się krwiożerczych istot na nich polujących. Nim w tym świecie pojawiła się Lily, Czarownica z Salem starała się pomagać koczownikom w ich staraniach. Ale później nastąpiło coś, co sprawiło, że stała się okrutna i zaczęła niszczyć wszelkie przejawy nauki oraz zabijać ludzi z nią związanych. Czy Lily uda się odkryć prawdę, dlaczego niegdyś dobra i praworządna Czarownica tak bardzo się zmieniła?

"Nie jestem uparta. (...) Mam przekonania. I nie obawiam się trudności, jeśli dzięki temu mogę zostać im wierna."

Lily Proctor, choć nie zdaje sobie z tego sprawy, jest niezwykle silną i niezłomną osobą. Niezależnie od okoliczności pozostaje wierna swoim ideałom i nie ulega presji otoczenia, ani naciskom ze strony innych osób. Nawet dotkliwy ból oraz cierpienie nie są w stanie jej złamać. Jeśli sobie coś postanowi, uparcie dąży do celu i nie poddaje się, póki go nie osiągnie. Nie sposób jej nie polubić. Od samego początku zyskała moją sympatię, a im bliżej ją poznawałam, tym bardziej ona wzrastała. Przy drzemiącej w niej sile, potrafi być niezwykle wrażliwa i czuła na krzywdę innych, dzięki czemu wiele zyskuje w oczach otaczających ją ludzi, którzy początkowo nie potrafili jej zaufać. Dotyczyło to zwłaszcza Rowana, który niegdyś blisko związany był z Czarownicą z Salem, a po jej dotkliwej zdradzie z całego serca ją znienawidził. Nic więc dziwnego, że spoglądając na Lily, tak podobną do rządzącej tym światem wiedźmy, nie potrafił spojrzeć na nią jak na kogoś innego, do kogo nie pałałby chęcią zemsty.

Wątek romantyczny w powieści, zaraz obok świetnie opowiedzianej historii, stanowi jej mocną stronę. To właśnie miłość daje jej bohaterom siłę do tego, by mogli przetrwać i walczyć z wszelkimi przeciwnościami losu. Miłość i wzajemne zaufanie, które krok po kroku budują pomiędzy nimi więź tak silną, że nic ani nikt nie jest w stanie jej zniszczyć. Nawet widmo grożącej im śmierci...

"Próba ognia" to niezwykła opowieść o magii, miłości, lojalności, która pozwala przeżyć niezapomnianą fantastyczną przygodę, o której nie sposób zapomnieć. Zakończenie zaś sprawia, że ma się natychmiastową ochotę sięgnąć po kolejny tom, aby przekonać się, jak dalej potoczą się losy bohaterów, z którymi zżyliśmy się podczas lektury. Niecierpliwie przebieram nóżkami w oczekiwaniu na kolejną część. Jedna z lepszych powieści fantastycznych, jakie w ostatnim czasie miałam okazję czytać. Zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom gatunku - będziecie naprawdę zadowoleni z lektury.

Sylwia Węgielewska, ocena 6/6, 21.04.2015
 

RECENZJA 2

Young-adult fiction, czyli Próba ognia – Josephine Angelini
 
Love burns. Worlds collide. Magic reigns.
Miłość spala. Światy się przenikają. Magia króluje.

 
Młodzieżowe fantasy cały czas jest na szczycie – zdobywa listy bestsellerów. Patrząc na plany wydawnicze – nie ma miesiąca, w którym ten typowo popowy gatunek literacki by nie występował. Jak w ten nurt wpisuje się Próba Ognia Josephine Angelili? Czy ma szansę stać się topową powieścią wśród young-adult ficion(YA) w Polsce? 
Fabuła. Chorująca na uciążliwe alergie nastoletnia Lily Proctor, dzięki swojemu sobowtórowi Lillian trafia do jej równoległej rzeczywistości – Salem jakiego nie zna. Jakie przygody spotkają ją w przypominającym średniowiecze świecie: gdzie naukowcy i nauczyciele giną, a niepodzielną władzę sprawuje czarownica Lillian i Sabat, mając przeciw sobie jedynie koczowników żyjących poza murami Trzynastu Miast?


„Patrzę, jak płomienie wznoszą się wokół mnie i słyszę, jak polana w stosie trzaskają i jęczą. Chociaż jestem przygotowana, lęk, który odczuwam, jest nie do uniknięcia. Nieważne, za jak silną się uważasz, ogień ma sposoby, by pokonać racjonalne myślenie. Przemawia bezpośrednio do twojej skóry. Twój mózg w ogóle nie zostaje włączony do tej rozmowy. Żar narasta wokół mnie, a ogień zaczyna wgryzać się w moje ciało. Tak, ogień ma zęby i kąsa cię jak żywe, oddychające zwierzę. Nawet ryczy jak zwierzę. Kiedy jesteś w jego paszczy, musisz walczyć o każdy oddech. Ogień, tak jak lew, ma zwyczaj dusić swoje ofiary. Płomienie się wznoszą, a ja szarpię się i wrzeszczę, próbując uciekać, ale żelazne kajdany na nadgarstkach przytrzymują mnie na stosie. Jestem czarownicą. A czarownice płoną. Są oczywiście inne sposoby, pozwalające czarownicy zdobyć moc, ale stos jest najlepszym z nich. Kiedy płonę, jestem całkowicie skoncentrowana. Każdy mikrodżul energii zostaje przekształcony w moc. Zupełnie jakbym nie mogła zmarnować ani odrobiny mojego bólu. Jakby sama agonia była kolejnym źródłem mocy. Kiedy wchodzę na stos, czuję, że żyję.[…] Potrzebowałam ośmiu miesięcy, żeby znaleźć odpowiednią kandydatkę, obserwować ją i na nią czekać, a teraz ona jest wreszcie gotowa, by tu przybyć. Jest silna. Jest niezależna. Ma instynkt przetrwania. Ma całą moją moc, ale w swoim świecie jest bezradna – po prostu chorowita. Muszę mieć pewność, że nie zabieram osoby, która miałaby ocalić inny świat, żeby uratować swój własny. „s.58-59


Wrażenia. Świat przedstawiony. Bohaterowie.
Próba ognia to powieść fantasy skierowana przede wszystkim do młodzieży. Problematyka książki związana z dorastaniem głównego bohatera, przeciwstawianiem się losowi i przeżywaniem niewiarygodnych przygód idealnie wpisuje się w nurt YA. Podobnie jak kluczowe dla młodego człowieka tematy: miłość, przyjaźń czy rodzina, które występują w tej opowieści w sporym natężeniu.  Widzimy tu dwa obrazy Salem. Ten zbliżony do naszego, w którym mieszka Lily  i ten przypominający średniowiecze, do którego ściąga ją Lillian. Świat realny i świat magii. A świat czarownic, mechaników, niebezpiecznych Splotów, szamanów i koczowników mimo grozy, którą powinien nieść jest urokliwy i bardziej kojarzy mi się z wzgórzami Irlandii oraz lasami Australii niż bezwzględnym polem bitwy pomiędzy władzą, a tymi którzy nie chcą się podporządkować. Z uwagi na przedział wiekowy, do którego skierowana jest ta książka nie dziwię się, iż nie wzbudziła ona we mnie grozy. Choć gdyby autorka nadała jej mocniejszy wyraz Próba ognia na pewno by na tym zyskała. Mogłaby spodobać się większemu gronu odbiorców.


„Lily Proctor wpadła do damskiej łazienki, po drodze odgarniając do tyłu nieposłuszne włosy. Z oczyma pełnymi łez, przez które ledwo widziała, znalazła toaletę i wymiotowała, dopóki kolana nie zaczęły jej dygotać. Od rana miała objawy alergii, ale wolałaby zjeść własne buty niż pozwolić, by ją odesłano do domu. „s.7


 Oczywiście opowieść ta nie jest pozbawiona wątków romantycznych, które może nie są najgorszą jej częścią, ale bardzo schematyczną. To wszystko już było, w wielu innych powieściach, choćby w ostatnio popularnej serii Mroczne Bohaterki czy Trylogii Czasu. Poznajemy zagubioną dziewczynę, która w swojej rzeczywistości jest typową nastolatką z problemami z rówieśnikami i/lub zdrowiem (Bella ze Zmierzchu, Gwendolyn z Trylogii Czasu, Vilet i Jesienna Różna z Mrocznych bohaterek), a w innym świecie staje się kimś ważnym, kto zyskuje serce przystojnego i odważnego chłopaka (Gideon z Czerwieni rubinu, Fallon z Jesiennej Róży), który na początku opowieści traktuje ją niczym zbędny balast lub pała do niej nienawiścią. W bardziej korzystnych przypadkach niechęcią. To kolejny element świadczący o tym, iż jest to klasyczna lektura YA. Z powodu namnożenia wątków romantycznych, fantastycznych czy typowo społecznych nie tylko mamy wrażenie, iż w Próbie ognia cały czas się coś dzieje, ale i uzyskujemy pełen obraz Lily i innych bohaterów jak: Rowan, Caleb, Tristan, Carrick, Gideon, Juliet czy Lillian. Poznajemy ich mocne i słabe strony. Otrzymujemy postacie: odważne, lojalne, przebiegłe, ambitne, uczciwe, empatyczne, emocjonalne, zabawne, dobre i złe. To dość spora paleta osobowości.
Największym plusem tej opowieści są wątki magiczne oraz intryga, którą uknuła Lillian. Obydwa elementy zostały odkryte dopiero w niewielkim stopniu w tej części i mimo podobieństwa do innych historii z nurtu młodzieżowej fantastyki intrygują mnie, a sama historia sprawia, że chcę poznać jej dalszy ciąg. Magia oraz wszelkie związane z nią elementy przedstawione są w interesujący sposób i muszę przyznać, iż nie spotkałam ich w żadnym innym YA. Dialogi oraz język są proste, lecz autentyczne. Przez co książkę czyta się bardzo szybko. To przyjemna, typowo rozrywkowa lektura, na jeden czy dwa wieczory. Jeśli musiałabym ją porównywać z innymi seriami to pierwszy tom cyklu: Worldwalker Trilogy był bardziej dynamiczny i ciekawszy pod względem fabuły od Mrocznych Bohaterek, ale delikatniejszy i mnie złożony niż Seria o Maxine Kiss, którą osobiście uwielbiam za fabułę, rozmach i ostrość. I tego jak pisałam wcześniej brakowało mi w woluminie Josephine Angelili.
Podsumowanie. Próba Ognia Josephine Angelili posiada wszystkie niezbędne cechy by stać się topową powieścią young-adult ficion. To historia idealna dla osób w wieku 13-21 lat, która dostarczy rozrywki i pozwoli zintegrować się z główną bohaterką mimo fantastycznych wątków. Dla mnie była to przyjemna przygoda na raz. Dobra lektura na wiosenne popołudnie, typowy „umilacz czasu”, który mimo kilku przewidywalnych i schematycznych elementów potrafi zaskoczyć i skupić na sobie całą uwagę. Polecam lubiącym typowo młodzieżowe książki z wątkiem romantycznym i magią, która wypełnia świat przedstawiony i jest jego największym atutem.


Marta Korkus, 24.05.2015

 

Josephine Angelini Próba ognia
Worldwalker Trilogy: Trial by Fire
Data premiery: 18.02.2014
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Oprawa miękka ISBN: 978-83-7686-351-1
Kategoria: fantastyka, sci-fi

 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS  
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI