TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK
nasz serwis EOPINIER.PL
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
JOHN CONSTANTINE

John Constantine

John Constantine jest egzorcystą i ulicznym magiem znanym, co poniektórym z serii komiksów wydawanych przez DC Comics.
W oryginale, (czyli w wersji komiksowej) John Constantine urodził się w Liverpoolu, jednak dorastał w Londynie. Od dziecka miał on umiejętność kontaktu z zaświatami, widział różne postaci nie widoczne dla innych. W komiksie postać ta ukazywana jest, jako niejednoznaczna moralnie. Tło fabularne obraca się wokół życia zwykłych ludzi, którym zdarza się napotkać na swej drodze wszelkiego rodzaju paranormalne zjawiska. John Constantine, jest w nie bardzo często zaangażowany a jeszcze częściej stara się po prostu rozwiązywać te dziwne problemy. Niekiedy sam tworzy sobie więcej wrogów niż udaje mu się pokonać. W komiksie John starzeje się w raz z upływem czasu. Na początku jest przedstawiany, jako przystojny blondyn o niebieskich oczach. Później, jako zaniedbany mężczyzna w brązowym prochowcu, który nie stroni od alkoholu, kobiet i jest nałogowym palaczem. Na początku serii ma on około 34 lat a na końcu mniej więcej 57. Wiadomo też, że Johna łatwo polubić, jednak unika on nawiązywania bliskich kontaktów z ludźmi, gdyż wiele osób, które weszło z nim w bliskie relacje szybko kończy swe życie. Udaje mu się jednak oświadczyć córce gangstera a zarazem świetnej chemiczce Epiphany Graeves i założyć z nią rodzinę. Jego postać pojawiała się w wielu innych komiksach wydawanych przez DC Comics.

LESTAT

Lestat de Lioncourt
Lestat przede wszystkim jest wampirem. Możemy znać go i z książek i z filmów, jednak tu pytając, co było pierwsze (jajko czy kura), odpowiedź jest prosta - książka! Postać szlachcica de Lioncourta została wykreowana przez Annie Rice na potrzeby powieści z cyklu Kroniki wampirów. Później bohater ten pojawił się w dwóch wampirzych filmach: Wywiad z wampirem i Królowa potępionych. Ja osobiście z tych trzech wymienionych tytułów kojarzę go niestety tylko z Wywiadu z wampirem.
Lestat był synem markiza Owernii (Francja). Niestety nie dorastał on w bogactwie gdyż jego przodkowie roztrwonili majątek. Nawet, gdy dorósł nie wiodło mu się zbyt dobrze gdyż został wydziedziczony, tym samym do pozostałości z majątku nie miał żadnych praw. Z poznanym skrzypkiem uciekł on w końcu z domu i wyniósł się do Paryża, aby tam rozpocząć karierę aktora, nie trwało to jednak zbyt długo, gdyż pewnego razu, podczas przedstawienia, w którym grał wypatrzył go wampir o imieniu Magnus. Magnus zobaczył w chłopaku potencjał, uznał go za wyjątkowego i chciał przekazać mu swoją schedę, więc . przemienił go w wampira, ale najpierw go porwał. Tej samej nocy, kiedy Lestat został przemieniony, Magnus popełnił samobójstwo, zapewniając jednak dostatek swojemu wybrańcowi. Na przestrzeni kilku stuleci Lestat stał się jednym z najpotężniejszych wampirów, za sprawą krwi Magnusa oraz jego związku z królową wampirów Akashą. Nie zdradzając wszystkich tajemnic filmu i książki nie będę opowiadała o jego dalszych losach.
Ja sama uważam Lestata za myśliciela, przez całe swoje życie rozważał on szereg pytań z zakresu filozofii i teologii. Szukał też swojego miejsca w naturalnym cyklu życia, pisząc swojego mam na myśli wampirzego. Pod względem seksualnym również był on bardzo skomplikowany, mimo związku z królową wampirów, skłaniał się on także w kierunku innych mężczyzn. Był bardzo zadbany - w naszych czasach zostałby pewnie uznany za metroseksualistę.
Poznajcie tego tajemniczego wampira sami. polecam zagłębić się w lekturę bądź, chociaż obejrzeć filmy, w których pojawia się jego postać.

TONY HILL

 

Tony Hill
Tony Hill to bohater serii książek pani Val McDermid. Jest on ekscentrycznym doktorem i psychologiem klinicznym, zajmuje się także określaniem profili psychologicznych seryjnych morderców. Tony jest człowiekiem skromnym cichym i raczej nieśmiałym, skrywa swoje lęki i kompleksy i wiele osób ma trudności w odczytaniu go, jest jak to się mówi "wielką tajemnicą". Jest jednak bardzo głęboką psychologicznie postacią, potrafi też w czuć się w role morderców, wejść w ich głowy i na chwilę "stać się nimi" to czasem daje mu do myślenia - czy aby na pewno sam jest normalny. Ma on ciężką osobowość, bardzo trudno mu nawiązywać kontakty społeczne, jednak udało mu się nawiązać nić porozumienia z drugą bohaterką serii książek wspomnianej już pisarki, mianowicie Carol Jordan - to pani inspektor policji. Wszelkie problemy doktora Hilla w życiu dorosłym są spowodowane dorastaniem u boku apodyktycznej matki - ojca nie znał. Tony Hill oprócz problemów społecznych ma też problemy w nawiązywaniem dobrych relacji z płcią przeciwną, dodatkowo onieśmiela go fakt - a może ten fakt powoduje wszelkie komplikacje? - impotencji. Tak więc Tony jest bardzo skomplikowaną postacią, jednak czytelnik jest w stanie go polubić, naprawdę ja zapałałam do tego faceta sympatią - każdy z nas skrywa swoje demony, dlaczego więc bohaterowie literaccy mieliby być bez skazy ??
PS. Ciekawym smaczkiem jest fakt, iż powstałą także telewizyjna seria wzorowana na tej literackiej od Val McDermid. Jej bohaterem jest właśnie Tony Hill i przez długi czas także Carol Jordan. Polecam poszukać i popatrzeć.

WIEDŹMIN

 

Wiedźmin
Wiedźmin jest postacią wykreowaną przez Andrzeja Sapkowskiego, w jego pięciotomowej Sadze o wiedźminie oraz w dwóch zbiorach opowiadań Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia. Wiedźmin to najprościej rzecz ujmując najemnik do zabijania potworów i różnych dziwadeł. Głównym bohaterem sagi i najbardziej znanym Wiedźminem jest Geralt z Rivii, znany także jako Biały Wilk lub Rzeźnik z Blaviken. Geralt jest synem czarodziejki Visenny oraz wojownika imieniem Korin. Wiedźminami zostają przede wszystkim dzieci-niespodzianki, lub też dzieci porzucone, i tak tez stało się z naszym bohaterem. Został on niedługo po urodzeniu oddany do Wiedźmińskiego Siedliszcza. Musiał on tam przejść szereg prób i jako, że przeszedł je wyjątkowo dobrze wybrano go do dalszych eksperymentów, które jako jedyny przeżył. Geralt potrafi posługiwać się znakami, a sztukę władania mieczem opanował do perfekcji. Wiedźmini podejrzewani są o brak umiejętności odczuwania emocji i uczuć, nasz bohater jest jednak inny – kocha, złości się i odczuwa potrzebę zemsty. Często pomaga rozwiązywać konflikty, gdyż nie potrafi znieść niesprawiedliwości i krzywdy wyrządzanej „biednym”. Jego przybranym ojcem był najstarszy z wiedźminów Vesemir. Znany z ciętych i błyskotliwych dialogów i przemyśleń, Geralt jest filozofem. Jego ukochaną jest czarodziejka Yennefer.
W książce Gerald jest przedstawiony jako młody człowiek jednak z całkowicie siwymi włosami. Jest dowcipny i błyskotliwy a w zamian za swoje zasługi otrzymał tytuł szlachecki. Jego postać jest szalenie popularna wśród fanów fantastyki, więc jeśli i ty należysz do tego zacnego grona a nie miałeś jeszcze możliwości zasiąść w karczmie z Geraltem by wysłuchać jego opowieści, to koniecznie musisz to nadrobić.
Na podstawie sagi powstał film, w którym zagrał Michał Żebrowski. Do tej pory ukazały się też dwie gry przedstawiające przygody Wiedźmina.

 

GANDALF

 

Gandalf

Mam nadzieję, że każdy zna Władcę Pierścieni, a jeśli znacie tylko z filmu to polecam udać się do pierwowzoru, czyli książki pod takim samym tytułem – w zasadzie książek (3 tomy). Jedną z ważnych postaci w książce i filmie był pewien czarodziej zwany przez niektóre ludy Śródziemia – Gandalfem – choć miał też wiele innych imion.
Jest on staruszkiem w szpiczastym kapeluszu i szarym płaszczu. Ma długą, siwą brodę i choć w powieści przedstawiony jest jako bajarz z poczuciem humoru to jest on potężnym magiem. Gandalf należy do rasy Istarich i aby przypłynąć do brzegów Śródziemia musiał on wraz ze swymi czterema towarzyszami przybrać postać „zacnego mędrca”. Każdy z nich został oznaczony kolorem – Gandalfowi przypadła barwa szara i tak też był zwany – Gandalfem Szarym. W przystani nasz mag dostał od Kirdana, budowniczego okrętów, czerwony pierścień ognia o nazwie Narya – jeden z trzech potężnych pierścieni, który nigdy nie dostał się w ręce Saurona. Do Śródziemia zresztą, wyruszyli oni z misją zaprowadzenia porządku, gdyż właśnie zły Sauron, zaczął się tam pałętać. Podczas pobytu w Śródziemiu Gandalf ciągle walczył z Sauronem. Gdy poznał Bilbo Bagginsa postanowił wysłać go wraz z Thorinem w podróż, której celem było zdobycie skarbu Smauga. I oczywiście w ten oto sposób Jedyny Pierścień trafia w ręce Hobbita. Zresztą to właśnie Hobbitów czarodziej upodobał sobie najbardziej ze wszystkich ras Śródziemnych. Kiedy Bilbo staje się już stary, postanawia opuścić rodzinne strony, wtedy też oddaje wszystko wraz z Pierścieniem swojemu siostrzeńcowi Frodowi. Tak rozpoczyna się przygoda znana z Władcy Pierścieni. Gandalf wie już, iż ani Pierscień ani sam jego posiadacz nie są bezpieczni w Shire, tak więc namawia Froda do wyprawy, w której dostaje za towarzysza swego ogrodnika Sama… mogłabym streszczać dalej opowieść ale przecież mieliśmy mówić o Gandalfie. Mag ten oczywiście towarzyszył mniej lub bardziej w całej podróży. Miał ogromny wkład w rozwój wydarzeń i według mnie okazał się dobrym przyjacielem oraz mądrym czarodziejem. Jest to poczciwa postać, która wprowadza spokój oraz ciepło na karty historii Śródziemia. Polecam zapoznać się z nim, ja osobiście zakochałam się we wszystkich bohaterach powieści Władca Pierścieni.