KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

POLOWANIE - The Hunt

"Polowanie" na ludzką naiwność

Niewielkie miasteczko w Danii. Tak, jak we wsi - wszyscy się znają, zaś najmroczniejsze tajemnice są głęboko skrywane. Główny bohater, Lucas jest opiekunem w przedszkolu. Pewna informacja rozpoczyna nieoczekiwany obrót spraw. Jak małe kłamstwo, może przynieść ogromne plony cierpienia...

         Plotka czy fałszywa informacja już nieraz bywały głównym tematem w historii kina. Chociażby we francuskiej "Le Placard: Plotka" z 2000 roku. By nie zostać zwolnionym z pracy, Francois Pignon rozpuszcza plotkę o swoim homoseksualizmie. To przynosi szalony przebieg.

         Tutaj problem jest głębszy. Dziewczynka, która co chwilę zmienia zdanie; rodzice, którzy "rozumieją ją" i wmawiają, że faktycznie doszło do molestowania seksualnego; wreszcie miejscowa ludność, która popada w zbiorową histerię i rozpoczyna tytułowe polowanie. Widz od początku wie, że nie doszło do tego incydentu. Jednak, czy ktoś jest w stanie przekonać miejscową ludność? Mieszkańców, którzy jak jeden mąż, jedna żona zrobią wszystko dla własnego dobra.

         Thomas Vinterberg powraca z godnym dziełem. Twórca "Festen", wywodzący się ze słynnej "Dogmy '95" przedstawia zupełnie mroczną wizję ludzi. No właśnie - czy jest ona mroczna, czy też naturalna? Czy każdy z nas jest zdolny do wierzenia we wszystkie informacje? Wiadomości nieraz niepotwierdzone czy plotki, wyssane z palca przewijające się w mediach, w naszym środowisku. Podobno papier przyjmie wszystko. A człowiek?

         "Polowanie" to thriller, czerpiący z najlepszych filmów. Akcja rozkręca się powoli; tak, jak w wielu duńskich i w skandynawskich filmach. Myślę, że to plus. Nie otrzymujemy od razu gotowego dania. Pierwsza przystawka, druga, pierwsze danie i wreszcie danie drugie-finał opowieści, którym każdy z nas będzie najedzony. Mads Mikkelsen świetnie sprawdza się w roli Lucasa. Duński aktor, który debiutował u Nicolasa W. Refna ("Pusher") kolejny raz udowadnia swój aktorski talent. Nie bez powodu za rolę w filmie "Polowanie" otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego aktora A.D. 2012.

         Gorąco polecam "Polowanie". Uczta sama w sobie!

Adrian Warwas

 

 

"Polowanie"

Tytuł oryginalny: "Jagten"

reżyseria: Thomas Vinterberg

scenariusz: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm

        

Występują:

Mads Mikkelsen: Lucas      

Susse Wold: Grethe

Anne Louise Hassing: Agnes

Lars Ranthe: Bruun

Alexandra Rapaport: Nadja