KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

POLISA ŚMIERCI - Robin Cook

Robin Cook, to jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy specjalizujących się w pisaniu thrillerów medycznych. Swoją wiedzę większości przypadków czerpie z własnych doświadczeń (ukończył Wesleyan University i Columbia University School of Medicine). Obecnie pod nakładem wydawnictwa Rebis możemy poznać kolejne dzieło Cooka zatytułowane ,,Polisa śmierci’’.

Znany noblista profesor Tobias Rothman wraz ze swoim wspólnikiem Junichim Yamamoto intensywnie pracuje nad nowym, tajnym projektem polegającym na wyhodowaniu sztucznych ludzkich narządów z komórek macierzystych pobranych od przyszłych biorców przeszczepów. Jeśli badania odniosą sukces wówczas życie wielu chorych ludzi ulegnie znacznej poprawie. W tym naukowym odkryciu pomaga również Pia Grazdani, niezwykle bystra, zdolna i utalentowana studentka, przed którą rokują się bardzo duże perspektywy na przyszłość.

Pewnego dnia w pracowni nieoczekiwanie dochodzi do wielkiej tragedii. Naukowcy w dziwnych okolicznościach zarażają się bardzo groźnym i niebezpiecznym szczepem salmonelli, która wywołuje dur brzuszny. Mimo szybkiej interwencji lekarzy nie udaje się uratować Rothmana ani Yamamoto. Zrozpaczona Pia nie może uwierzyć w to, co się stało. Śmierć mentora całkowicie ją załamuje, lecz za wszelką cenę stara się jednak odnaleźć źródło i przyczynę powstania awarii w laboratorium. Wkrótce dziewczyna odkrywa straszliwą prawdę. Nie był to zwykły przypadek. Ktoś celowo zatruł obu profesorów.

Komu zależało na śmierci słynnych naukowców i co jeszcze dociekliwa studentka odkryje?

Z thrillerami medycznymi miałam już wcześniej styczność, lecz w wykonaniu Robina Cooka zetknęłam się po raz pierwszy. Podczas śledzenia fabuły ,,Polisy śmierci’’ początkowo odczuwałam niechęć i irytacje spowodowaną niezrozumiałymi opisami naukowych badań, które stanowiły dla mnie iście ,,czarną magię’’. Również nie potrafiłam odnaleźć się w wielkim świecie firm ubezpieczeniowych. Dla osoby postronnej, niemającej kontaktu z dziedziną medycyny i  wszelkimi koncernami, swoisty językowy żargon może sprawiać wiele kłopotu z jasnym i prostym zrozumieniem poszczególnych sytuacji. Na szczęście w drugiej połowie książki autor skupił się przede wszystkim na śledztwie z udziałem Pii. Jej nieustępliwe szukanie prawdy stało się swego rodzaju zapalnikiem do dynamicznej, wartkiej akcji pełnej niebezpiecznych zdarzeń. Uważam, że postać Grazdami  została bardzo dobrze wykreowana. To osoba o niezwykle silnym charakterze, która mimo przeciwności losu konsekwentnie dąży do realizacji własnych celów. Podziwiam taką osobowość i moim zdaniem pozostali bohaterowie w porównaniu z Pią wypadli blado i nijako.

Patrząc na całokształt ,,Polisy śmierci’’ nasuwa mi się jedna ważna refleksja dotycząca władzy i siły pieniądza. Ludzie spragnieni sławy i bogactwa nie cofną się przed niczym, nawet przed zabójstwem drugiego człowieka, byleby tylko uchronić swój domniemany, nieskazitelny wizerunek i pokaźny majątek. Robin Cook  bardzo obrazowo przedstawia brudny i szemrany świat biznesu, w którym nie ma miejsca na sentymenty. Tutaj czerpie się tylko korzyści z czyjegoś ,,upadku’’.

Wszystkim zainteresowanym oraz miłośnikom thrillerów medycznych polecam przeczytać ,,Polisę śmierci’’. Myślę, że każdy odnajdzie w tej książce coś dla siebie. Zobacz, jak wygląda genetyczne laboratorium od środka, poznaj świat wielkich biznesmenów i daj się ponieść emocjonującej walce o sprawiedliwość. Zapraszam.

 

CYRYSIA


tłumaczenie: Aleksandra Górska
tytuł oryginału: Death Benefit
wydawnictwo: REBIS
ISBN: 978-83-7510-860-6
liczba stron: 464