KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
EDGAR ALLAN POEEdgar Allan Poe


Edgar Allan Poe był pisarzem niezwykłym, w każdym tego słowa znaczeniu. Urodzony w 1809 roku w Bostonie - pisarz, redaktor i geniusz literacki - zmarł w wieku 40 lat w październiku 1849 roku. Przyczyną jego zgonu jak do niedawna utrzymywano nie był problem alkoholowy. Edgar Allan Poe zmarł najprawdopodobniej w wyniku zakażenia wścieklizną.


Mówi się, iż Edgara całe życie prześladował pech. Wcześnie został osierocony, trafił pod opiekę do dosyć zamożnej rodziny. Po nich odziedziczył także swoje drugie imię, gdyż nazwisko owej rodziny to Allanowie. Mimo, iż Edgar był zdolnym uczniem, na studiach ujawniły się jego ciągoty do hazardu i alkoholu. Nieporozumienia między nim a ojczymem doprowadziły do tego, iż Poe przerwał studia i wyjechał do Bostonu aby żyć na własny rachunek. Wtedy też zaczął wydawać swoje pierwsze kolekcje poezji, które niestety przeszły bez echa. Później Poe rozpoczął karierę wojskową, również i z tego zrezygnował po jakimś czasie. Dopiero w roku 1831 zaczął on podejmować poważniejsze próby pisarskie. Był pierwszym znanym Amerykaninem, który usiłować żyć z samego tylko pisania. Niestety był to kiepski okres w amerykańskiej działalności wydawniczej. Mimo wielu prób podejmowania pomyślnej kariery literackiej, do końca życia był on zmuszony do błagania o pieniądze oraz inne formy wsparcia.


Większość najbardziej znanych prac Poe'go zalicza się do literatury gotyckiej. Tematyka owych utworów często dotykała zagadnień śmierci, przedwczesnego pochówku oraz ożywiania zmarłych. Jednak poza utworami grozy, autor zajmował się też tworzeniem satyr, i żartobliwych opowieści.
Uznany za ojca chrzestnego horroru i opowiadań grozy, był także prekursorem powieści detektywistycznej - stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa - C. Auguste Dupina, który to rozwiązywał zagadki kryminalne stosując metody dedukcji. Zapoczątkował również gatunek noweli kryminalnej. Jego powieści cechował silny szkic psychologiczny postaci, skrajnie brutalne opisy, makabra. Polecam wszystkim czytelnikom, którzy chcieliby poznać trochę historii powstawania tak cudownego gatunku, jakim jest literacki horror i szeroko pojęta groza.
W Polsce dostępne są raczej jego opowiadania i nowelki niż całe powieści, ale i tak gorąco polecam do zapoznania się z tym pisarzem.

Polska strona:
http://www.poe.republika.pl/index.html
Strona zagraniczna:
http://www.poemuseum.org/index.php

Fuzja