KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
POCAŁUNKI WAMPIRA  POCZATEK RECENZJA KOSTNICA

Pocałunki wampira Ellen Schreiber

          Są książki, które pochłaniają czytelnika bez reszty, wciągają wartką akcją, nutką grozy,  tajemniczości, od których nie sposób się oderwać, są też takie które nas odrzucają, nudzą i pomimo chęci ledwo jesteśmy w stanie się zmusić, żeby brnąc dalej w opisaną w nich historie, ale są też lektury, które nie zbudzają w czytelniku zupełnie żadnych emocji. I niestety z taką bezpłciową historią miałam wątpliwą okazję się zetknąć za pośrednictwem "Pocałunków wampira. Początek" autorstwa Ellen Schreiber.

          Muszę przyznać, że już sam tytuł i okładka mnie niestety nie zachęciły, ale mimo to chciałam wierzyć, że za tą szatą graficzną kryje się ciekawa opowieść o świecie nadprzyrodzonym. Cóż. Teraz będę pamiętać, że powinnam ufać swemu instynktowi. Po pierwsze książka jest (jak dla mnie) za cienka, wystarcza zaledwie na parę godzinek, a czcionka nie dopasowana, tzn. zbyt duża, a liczne rozdziały rozpoczynające się od nowych stron za krótkie. Według mnie to wszystko razem wzięte jest przemyślanym sposobem na zwiększenie objętości książki kosztem treści. Niestety tematyka mnie również nie powaliła, a wręcz rozczarowała. Wampiry i wszelkie inne istoty temu podobne to już tematy tak strasznie oklepane i tym samym bardzo ryzykowne zważywszy, że poprzeczka jest wysoko ustawiona, więc naprawdę trudno jest zaskoczyć czytelnika, tak wybrednego jak ja :) aczkolwiek nie jest to niemożliwe.

          W książce znajduje się wiele, zbyt wiele opisów gotki, czyli głównej bohaterki Raven, której marzeniem i celem w życiu jest osiągnięcie przemiany w ... wampira. Od wieku pięciu lat, żyje z nastawieniem, że jej pragnienie się ziści i wręcz ma tym punkcie obsesje. Czarna szminka, ciuchy, paznokcie, zamiłowanie do horrorów, ciemności i mroku to jej znaki rozpoznawcze. Sprawia nieustanne kłopoty nie bojąc się wypowiedzieć swego zdania głośno i nie boi się sprzeciwić ulubieńcom szkoły, których udaje jej się wystrychnąć na dudka, a jej lubionym świętem jest .. oczywiście Halloween, w który przebiera się za .. normalną nastolatkę. Wraz z pojawieniem się w pobliskim dworze na szczycie wzgórza nowych, podejrzanych i przerażających lokatorów pojawia się szansa na spełnienie jej marzeń. Do końca ani ona sama, ani czytelnik nie dowie się jakie są rokowania.

          Najciekawsze zwroty akcji pojawiły się dopiero pod koniec książki, ale gdy już coś zaczynało się dziać to akcja została brutalnie stłamszona miłosnymi rozterkami. Czy nasza Mroczna ściągnie klapki z oczu i zejdzie na ziemię? Czy zaślepiona niedomówieniami i licznymi niepewnymi rozczaruje się, gdy jej marzenie się nie spełni, czy też nie spocznie póki nie dopnie swego? Tego się pewnie dowiecie sięgając po tego tasiemca.

          Jest to książka dla niewymagającego czytelnika, który nie oczekuje zbyt wartkiej akcji  i napięcia. Zdania proste, niezłożone - zrozumiałe, a odzywki gotki muszę przyznać potrafią rozbawić czytelnika. Tak więc podsumowując książka w sam raz na jeden wieczór. Zdecydowanie polecam dziewczynom, które w szale na literaturę wampirystyczną poszukuję jednego z nich.

MoNiuRka

Cykl Pocałunki wampira:

1. Początek

2. Miłość po grób

3. Miasto wampirów

4. Taniec z wampirem

5. The coffin club

6. Royal Blood

7. Love bites

8. Cryptic Cravings

 

Autor:Ellen Schreiber

Tłumacz: Agnieszka Klonowska

rok wydania: 23/03/2011

liczba stron: 224

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia