KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
PIOSENKA SPOD ZIEMI - Hieronim Borowiec

Jakimi cechami charakteru powinien charakteryzować się dobry fotoreporter? Szybkością działania, samodzielnością, spostrzegawczością, umiejętnością decydowania w trudnych sytuacjach, siłą przekonywania, stanowczością, przebojowością? Na pewno tak.

Ale oprócz tego, w tym fachu liczy się także uczciwość. Inaczej skończy się tak jak Edgar Damski bohater powieści Hieronima Borowca „Piosenka spod ziemi”.

Edgar Damski był dobrze zapowiadającym się fotoreporterem. Wyrzucono go z redakcji po tym, jak wysłał na konkurs zdjęcie chłopca mierzącego z karabinu prosto w obiektyw aparatu. Zdjęcie było pozowane. Po tym wydarzeniu żadna z redakcji nie chciała zatrudnić niewiarygodnego reportera, dlatego teraz mężczyzna zarabia na życie w inny sposób. Robi ludziom zdjęcia w krępujących sytuacjach a potem ich szantażuje. Od czasu do czasu policja zleca mu sfotografowanie miejsca zbrodni. Pewnego dnia zgłasza się do niego o pomoc młoda dziewczyna. Zamordowano jej narzeczonego. Damski przyjmuje zlecenia. Trop wiedzie do wuja ofiary. Okazuje się jednak, że wuj wyjechał do kliniki a jego domem zajmuje się gosposia. Czy aby na pewno?

„Piosenka spod ziemi” to zgrabnie skrojony kryminał, który czytałam z przyjemnością. Należy jednak do tych historii, które są bardzo przewidywalne. Praktycznie już od samego początku wiemy, jak potoczy się akcja powieści. Dowiadujemy się, co się stało z wujem ofiary, łatwo możemy domyślić się, kto stoi za zabójstwem jego bratanka. Cała fabuła polega na tym, aby o wydarzeniach dowiedział się Edgar Damski. Bo to były reporter jest główną postacią „Piosenki spod ziemi” i to on pozostaje w centrum zainteresowaniu autora.

Muszę powiedzieć, że Edgar Damski został znakomicie sportretowany. Były reporter mieszka wraz z babcią, stale zmaga się z problemami finansowymi. Trudni się niechlubnym procederem, ale ma też coś z Robin Hooda. Szantażuje, bowiem tylko tych ludzi, którzy mówiąc kolokwialnie są kanaliami. Poznaje Sarę i zaczyna coś do niej czuć, przyjmuje zlecenie kierując się chęcią pomocy a nie zysku finansowego.

Akcja „Piosenki spod ziemi” została osnuta na schemacie „Balladyny”. Jedna zbrodnia napędza drugą. Pragnąc zamaskować przestępstwo zbrodniarz posuwa się do następnego morderstwa. Z zaklętego kręgu nie ma wyjścia.

Powieść „Piosenka spod ziemi” ukazała się nakładem Wydawnictwa Pi. Jest to lektura z serii: lekkich, łatwych i przyjemnych. Na wiosenne popołudnie jak znalazł.

 

ZAJĄC

Wydawnictwo: Pi
Wydanie polskie: 2/2012
Seria wydawnicza: Super kryminał
Liczba stron: 192