KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

PARTIALS - Dan Wells

Na premierę książki Partials. Częściowcy czekałam naprawdę niecierpliwie. Nie znam twórczości Dana Wellsa, toteż po powieść sięgałam w ciemno. I właśnie dlatego to udane spotkanie z autorem było dla mnie miłą niespodzianką. Temat końca świata, zagłady, nadnaturalnych wrogów ludzkości przewija się w literaturze częściej niż bym tego chciała. Motyw jest powielany tak nagminnie, że można by pomyśleć, iż został już całkowicie wyeksploatowany i nie znajdziemy w nim nic kreatywnego. Otóż nie - Partials to powieść oryginalna pod każdym względem, nieprzewidywalna i świetna w odbiorze.

Wybuch sprowadził na ludzkość zagładę. Od jedenastu lat na świecie nie urodziło się ani jedno dziecko, które przeżyło więcej niż dwa dni po kontakcie z wirusem RM. Rzekomo to Częściowcy są odpowiedzialni za wypuszczenie na świat wirusa i podobno to właśnie oni stoją za jego stworzeniem. Z tego powodu w East Meadow, jedynym ocalałym zgrupowaniem ludzi, zostało ustanowione prawo o obowiązkowej reprodukcji kobiet. Młode dziewczyny, które nie chcą zostać skazane na więzienie, muszą zajść w ciążę po przekroczeniu danego wieku. Grupa rebeliantów, nazywanych Głosem, jest przeciwko Ustawie Nadziei, pragną ją znieść i pozwolić nastolatkom decydować o swoim życiu.

Szesnastoletnia Kira żyje w takich właśnie warunkach. Jest jedną z dzieci zarazy, nie ma rodziców, nie zna swoich korzeni, tak jak reszta. Dziewczyna jest medyczką na oddziale położniczym i nie może patrzeć bezczynnie na kolejne masowe śmierci noworodków. Gdy dowiaduje się o ciąży swej przyjaciółki, niczego nie pragnie bardziej jak uratowania jej dziecka. Postanawia wyruszyć w poszukiwanie leku na RM. Postanawia odnaleźć Częściowca.

Nieprzewidywalna fabuła Partials jest zbudowana z wielu wątków, co naprawdę mi się spodobało. Autor nie skupił się na jednym wydarzeniu, lecz konsekwentnie prowadził dalsze losy bohaterów w coraz to nowe, intrygujące rejony. Cała masa przeplatających się wydarzeń to kwintesencja tejże powieści. To wszystko sprawiło, że książka była okrutnie wciągająca. Opis na obwolucie nawet w jednym procencie nie ujmuje jej wielowątkowości. Dzięki trzecioosobowej narracji autor przybliżył fantastycznie zarysowane postacie, wysuwając na przód Kirę, dziewczynę odważną, inteligentną i niebanalną. Ogromnym walorem są właśnie bohaterowie, których uznaję za przekonujących i zachęcających do dalszego poznania się. Nie sposób ich nie polubić lub znienawidzić i nie zainteresować się ich dalszymi losami.
Cieszę się, że nie jest to kolejna powieść o miłości, gdzie dystopia jest jedynie tłem romantycznych uniesień głównych bohaterów. Dan Wells miał świetny pomysł na tę książkę i mimo obecnego wątku romantycznego, skupiał moją uwagę na ciągłej akcji. Otóż miłość nie jest tutaj głównym tematem - to jedynie wątek poboczny, umieszczony na drugim planie. Dzięki temu powieść spodobała mi się jeszcze bardziej niż mogłam to sobie wyobrazić. Okazało się bowiem, że bestsellerem w literaturze młodzieżowej nie musi być właśnie historia o miłości.
Powieść Dana Wellsa to przemiłe zaskoczenie. Do lektury książki przyciągnął mnie rozgłos i promocja, na co oczywiście składa się niesamowita okładka oraz opis. Okazało się, że moje wątpliwości były nie na miejscu, gdyż Partials to bardziej niż obiecujące rozpoczęcie antyutopijnego cyklu o odwadze, przyjaźni, a przede wszystkim sile osób, które są w stanie poświęcić własne życie w imię przyszłości.

Agnieszka Biardzka
 

Tytuł: Partials. Częściowcy
Tom: 1
Autor: Dan Wells
Wydawca: Wyd. Jaguar
Data premiery: 20 Marca 2013 r.
Ilość stron: 416
Okładka: miękka