KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
OSZUKAĆ PRZEZNACZENIE 5OSZUKAĆ PRZEZNACZENIE 5

RECENZJA KOSTNICA

 

,,Śmierć nigdy nie była tak blisko''.

Już od jakiegoś czasu na ekranach kin możemy podziwiać  najnowszą produkcję filmu ,,Oszukać przeznaczenie 5'' w reżyserii Stevena Quale. Tak jak w poprzednich częściach serii i tym razem mamy do czynienia z typowym slasherem  w którym kolejno giną poszczególne osoby zaś mordercą jest  kostucha zwana przeznaczeniem.

Historia filmu skupia się na  grupie młodych ludzi pracujących wspólnie w jednej z podupadających firm. Pewnego dnia postanawiają oni wybrać się autokarem na wycieczkę integracyjną. W trakcie podróży zatrzymują się na chwilę na moście z powodu remontu. W tym samym czasie jeden z pasażerów wycieczki Sam (Nicholas D'Agosto ) jest świadkiem  przerażającej wizji w której most ulega zniszczeniu.  Wystraszony  niezwykle realnym obrazem nawołuje współpracowników do opuszczenia  pojazdu. Niektórym uczestnikom wycieczki udziela się panika kolegi i podążają za Samem ratując się  w ostatniej sekundzie przez zawaleniem mostu. Wszyscy, którzy wyszły z tej katastrofy bez szwanku są w wielkim szoku mimo to cieszą się, że żyją. Niestety nie zdają sobie sprawy, że przeznaczenia nie da się oszukać. Ono konsekwentnie realizuje swój misterny plan upominając się o każdego ocalałego uczestnika wypadku. Czy uda się komukolwiek oszukać śmierć? Zobaczcie sami czy tym razem zostaną zmienione reguły gry w walce o życie.

Przyznam  się szczerze, że wiązałam duże nadzieje z filmem ,,Oszukać przeznaczenie 5''. Jestem fanką całej serii tego niemalże  kultowego horroru mimo iż jest nacechowany  do bólu schematycznością i przewidywalnością. Niestety piąta część nie powaliła mnie na kolana. Uważam iż jest to najsłabsza produkcja jak do tej pory. Efekty 3D mające uatrakcyjnić jakość filmu wcale nie zrobiły na mnie wrażenia, wręcz przeciwnie budziły irytacje i psuły samopoczucie.

 Z każdą kolejną minutą  konstrukcja fabuły była coraz słabsza. Nadmiar komputerowych wizualizacji wywołał jedynie wyolbrzymiony obraz sztuczności nie dając w zamian  naturalnego strachu.  Schemat serii pozostał  niezmieniony od samego początku pierwszej części i brak jakichkolwiek dodatkowych wątków mogących go uatrakcyjnić. Jedynie mała odskocznia w postaci sceny z psychopatą daje swoiste   urozmaicenie. Akcja toczy się w miarę szybkim tempie, lecz  brak efektu zaskoczenia. Nawet makabryczne sceny dosłownie ociekające krwią nie wywołały we mnie żadnych emocji, może jednie lekkie rozbawienie  z powodu nienaturalnej sztuczności. Jedynie muzyka obroniła się nadając potęgujący klimat grozy. Całość przedstawia się  więc na średnim poziomie i uważam że  scenarzyści nie popisali się pomysłowością.

Ogromnie żałuje  że ,,Oszukać przeznaczenie 5'' zostało tak banalnie i brutalnie potraktowane przez   swoich twórców. Myślę, że jakby popracowali nad schematem i naturalnością obrazu dałoby radę jeszcze uratować honor tego filmu. Niestety na chwilę obecną rewelacji nie ma, dlatego osoby które wcześniej miały do czynienia z wszystkimi częściami serii ,,Oszukać przeznaczenie'' z góry niech nastawią się pesymistycznie. Natomiast jeśli ktoś do tej pory nie miał styczności z tą produkcją, to śmiało mogę zachęcić do jej obejrzenia, ponieważ   pierwsze świeże spojrzenie może wywołać u was efekt zaskoczenia a nawet przerażenia. Tak więc ,,słuchaj znaków'' i  walcz z nadchodzącym przeznaczeniem.

CYRYSIA

***************************************************************

Oszukać przeznaczenie 5

Final Destination

reżyseria: Steven Quale

scenariusz: Eric Heisserer

premiera: 12 sierpnia 2011 (Polska) 2011-08-12 4 sierpnia 2011 (Świat)

2011-08-04produkcja: USA

gatunek: Horror 92 min.

muzyka: Brian Tyler

zdjęcia: Brian Pearson

Obsada:

Nicholas D'Agosto - Sam Lawton
Jacqueline MacInnes Wood - Olivia
Tony Todd - Bludworth
Emma Bell - Molly
David Koechner - Dennis
P.J. Byrne - Isaac
Courtney B. Vance - Agent Jim Block