KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
OSZUKAĆ PRZEZMNACZENIEOSZUKAĆ PRZEZNACZENIE

RECENZJA KOSTNICA

Już niedługo na ekrany kin, wejdzie najnowszy horror  ,,Oszukać przeznaczenie 5''   ( 26 sierpień. 2011r.) Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z żadną poprzednią częścią, pragnę przybliżyć produkcję od której wszystko się zaczęło.

Pierwszy film ,,Oszukać przeznaczenie'' (2000r.) zaskoczył wielu miłośników horrorów. Z reguły w przypadku typowego slashera, mamy do czynienia z groźnym mordercą w roli głównej, który kolejno eliminuje poszczególną grupę nastolatków. W tutejszym filmie grozy, ze zdziwieniem  dowiadujemy się , że zabójcą jest .. przeznaczenie.

Akcja rozpoczyna się od szkolnej wycieczki do Paryża, na którą wybiera się główny  bohater Alex Browning  wraz ze swymi kolegami. Siedząc w samolocie i czekając na start, ucina   krótką drzemkę, podczas której objawia mu się realna wizja katastrofy samolotu. Chłopak wpada w panikę i jest przerażony swym szokującym snem. Zaczyna krzykiem nakłaniać wszystkich pasażerów do opuszczenia pokładu. Powstaje zamieszanie w wyniku którego Alex oraz sześcioosobowa  grupka zaniepokojonych osób, zostaje zmuszona opuścić samolot. Na miejscu zdarzenia pojawiają się agenci FBI, którzy nie wierzą w ani jedno słowo nastolatka, gdyż według nich nie istnieje coś takiego jak przeczucie. Sytuacja ulega zmianie, gdy rzeczywiście podczas startu maszyna eksploduje. Wydaje się, że to koniec dramatycznych wydarzeń, że ,,szczęśliwcy'' oszukali śmierć. Nic bardziej mylnego. Ocalała grupa ludzi zaczyna kolejno ginąć w tajemniczych okolicznościach. Kostucha konsekwentnie realizuje swój plan. Czy uda się komukolwiek oszukać przeznaczenie i wygrać ze śmiercią? Zobaczcie sami.

,,Oszukać przeznaczenie'', to całkiem zgrabnie zrealizowany horror, który w połączeniu z wartką akcją powoduje szybsze bicie serca. Na uwagę zasługują fajnie skonstruowane sceny, jednak uważam, że trochę mogłyby być bardziej dopracowane, gdyż momentami było widać tzw. sztuczność obrazu. Sytuacje ratuje natomiast potęgująca muzyka i świetne efekty specjalne, które powodują , że całość filmu trzyma dość wysoki poziom i ogólnie dobrze się go ogląda. Finał także zasługuje na uznanie, ponieważ zaskakuje i powoduję, że łapiemy szybszy oddech. Ponadto   uważam, że zakończenie, jest  dobrze przemyślane, ponieważ  pozostawia twórcom,  otwartą furtkę do rozwinięcia dalszej historii.

Szczerze mogę polecić ,,Oszukać przeznaczenie'', jednak nie wszystkim widzom. Niektóre sceny wywołują obrzydzenie, więc osoby o wrażliwym żołądku mogą nie strawić nadmiar emocji. Uważam jednak, że każdy fanatyk filmów grozy, podczas oglądania nie ulegnie totalnemu znudzeniu, gdyż całość  posiada więcej plusów niż minusów. Na pewno nie będziecie  ,,umierać'' ze strachu, jednak myślę, że  zaintrygują was  wątki poszczególnych   bohaterów i   z uwagą przyjrzycie się ich walce z nieuchronnym losem.

Polecam zapoznać się ze wszystkim czterema częściami  horroru  ,,Oszukać przeznaczenie'' i przekonać się, czym  jeszcze zaskoczą. Mogę tylko tyle dodać od siebie, że dalsze części są zdecydowanie lepsze od pierwowzoru,  od strony technicznej bardziej dopracowane.

Tak więc drogi widzu, usiądź wygodnie w fotelu i spróbuj oszukać swój los, który akurat woła cię do innych zajęć.

 

*************************************************

Oszukać przeznaczenie

Final Destination

CYRYSIA

 

reżyseria: James Wong

scenariusz: Glen Morgan, Jeffrey Reddick

premiera: 20 października 2000 (Polska) 2000-10-20 16 marca 2000 (Świat) 2000-03-16 

produkcja: Kanada, USA

gatunek: Horror