KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

NIEWINNA KREW - Graham Masterton 

Wielu czytelników zapewne wie, iż Graham Masterton, to jeden z najbardziej znanych i niezwykle płodnych pisarzy angielskich, o czym świadczy choćby ogromna ilość książek autora (ponad 100). Nie sposób poznać i przeczytać wszystkich dzieł Mastertona, ale niekiedy okazja sama wpada w nasze ręce. Tak też się stało i tym razem a to za sprawą wydawnictwa Replika, które postanowiło wznowić stare wydanie powieści Grahama ,,Wybuch’’, dzięki czemu obecnie pod zmienioną szatą graficzną nosi teraz tytuł ,,Niewinna krew’’.

Akcja powieści toczy się w Los Angeles w słonecznej Kalifornii, gdzie poznajemy głównego bohatera- Franka Bell. Mężczyzna pracuje, jako scenarzysta serialu komediowego ,,Gdyby świnki potrafiły śpiewać’’. Na co dzień prowadzi spokojne, ustabilizowane życie mając u swego boku kochającą żonę Margot i uroczego, ośmioletniego synka Danny’ego. Pewnego wrześniowego poranka życie rodzinne Bell’ów legnie w gruzach. Frank zawozi synka do elitarnej szkoły podstawowej, w której nagle dochodzi do ataku terrorystycznego. Ginie wiele niewinnych dzieci i dorosłych. Odłamek bomby dosięga również Danny’ego. Niestety ojciec niczego nie zauważa,   w wyniku, czego chłopiec umiera. Zrozpaczona Margot obwinia męża o zaistniałą sytuacje i nie potrafi przebaczyć mu tak rażącego jej zdaniem zaniedbania. Mężczyzna wyprowadza się z domu. Czuje, że jest u kresu psychicznej wytrzymałości i na dodatek nieoczekiwanie coraz częściej widuje ducha swojego syna.

W kraju tymczasem dochodzi do kolejnych eksplozji, za którymi stoi organizacja Dar Tariki Tariquat. Jako główny cel swej działalności obrali przemysł rozrywkowy, który ich zdaniem sieje zło i demoralizacje w społeczeństwie.

Dlaczego Frankowi nieustanne objawia się duch jego dziecka? I czy rzeczywiście za samobójczą ofensywą  ukrywają się typowi terroryści?

Już wkrótce scenarzysta trafi w sam środek oka cyklonu odkrywając wiele szokujących rzeczy.

Tematyka ,,Niewinnej krwi’’ skojarzyła mi się z głośnym atakiem terrorystycznym na Word Trade Center i śmiem przypuszczać, że autor prawdopodobnie zaczerpnął z tego wydarzenia pomysł na fabułę tejże książki. Moim zdaniem taka koncepcja wyszła mu znakomicie, ponieważ samobójcze zamachy, w których ginie wiele istnień zawsze będą budziły w ludziach ogromną trwogę i przerażenie, dlatego historia ,,Niewinnej krwi’’ już na wstępie przyprawia czytelnika o szybsze bicie serca. Dużą rolę odgrywa tutaj również mistyczny świat, gdzie duchy pocieszają, ostrzegają lub bawią się z ludźmi w ,,kotka i myszkę’’. Ten element powieści jest niezwykły i zaskakujący, gdyż prowadzi do nieoczekiwanych, zdumiewających i intrygujących wydarzeń. Styl narracji także urzeka płynnością i prostotą stylu, co sprawia, że ,,Niewinną krew’’ pochłania się dosłownie jednym tchem. Jedynie postać głównego bohatera, jak dla mnie była zbyt mało wyrazista, choć z drugiej strony przeciętna osobowość Franka w pewien sposób ma również swój urok. Na uznanie zasługują jednak przede wszystkim dokładne, plastyczne opisy miejsc i zdarzeń. Momentami miałam nieodparte wrażenie, że sama widzę szczątki ofiar z bombowych zamachów.

Szczerze polecam ,,Niewinną krew’’ wszystkim miłośnikom Grahama Mastertona, jak również osobom szukającym w danej literaturze niecodziennych wrażeń. To rewelacyjny thriller poruszający trudne tematy, takie jak: chora zemsta, śmierć, terroryzm lub bolesne zmagania z prawdziwą i mistyczną rzeczywistością. Jestem pewna, że docenicie wszelkie walory tej powieści i kolejny raz przekonacie się, że Masterton nie zawodzi. Polecam. 

 Cyrysia

tłumaczenie: Piotr Kuś
tytuł oryginału: Innocent blood
wydawnictwo: Replika
data wydania: lipiec 2012
ISBN: 978-83-76741-91-8
liczba stron: 360