KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
NIEŚMIERTELNOŚĆ ZABIJE NAS WSZYSTKICH - Drew Magary

Czy zastanawialiście się kiedyś nad własną starością i śmiercią? Jak będzie wyglądać Wasze życie za trzydzieści, czterdzieści lat. Czy zdążycie spełnić wszystkie marzenia i plany. Czy spotkacie miłość. Chcielibyście przeżyć siedemdziesiąt, osiemdziesiąt, sto lat. Czy może to ciągle za krótko, za mało by nasycić się życiem.                                                                                     A teraz wyobraźcie sobie, że któregoś dnia, ktoś wynajduje lek zapewniający nieśmiertelność. Entuzjazm, euforia, wspaniała przyszłość? Niekoniecznie. Wizję świata, w której ludzie przestali się starzeć i mogli dożyć nawet kilkaset lat zaprezentował Drew Magary w swojej debiutanckiej powieści „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich”.

Jest rok 2019 naukowiec Graham Otto odkrywa gen odpowiedzialny za starzenie się. Dalsze badania prowadzą do wynalezienia wektora, który po wstrzyknięciu do ludzkiego organizmu zapobiega procesu starzenia. Rewolucyjne odkrycie nie jest równoznaczne z nieśmiertelnością. Człowiek nadal może umrzeć np. w wypadku samochodowym czy na raka wątroby. Ale i tak zmienia ono dotychczasowy porządek świata. Jak wygląda rzeczywistość po roku 2019?

„Nieśmiertelność zabije nas wszystkich” to doskonały, pisany w pierwszej osobie thriller s-f.  Narratorem jest John Farrell, prawnik z Manhattanu, który przyjął lek w wieku dwudziestu dziewięciu lat. Z jego zapisków dowiadujemy się jak wygląda jego osobiste życie, ale także jaka jest kondycja społeczeństwa i sytuacja na świecie.

Autor snuje mroczną wizję przyszłości. Lek, który miał okazać się dobrodziejstwem prowadzi do zagłady i degeneracji człowieka. Przeciwnicy wprowadzenia lekarstwa organizują protesty i zamachy terrorystyczne. Wizja nieskończonego życia powoduje, że ludzie nie chcą już brać ślubów. Przeludnienie początkowo niesie ze sobą drastyczny wzrost cen artykułów spożywczych, brak jedzenia. W finale rząd ustanawia ustawę, która umożliwia zabijanie osób, którzy przyjęli lek w podeszłym wieku. Wszędzie panuje chaos. Przestano cenić życie.

W powieści doskonałe są fragmenty, które mówią o konsekwencjach wynalezienia leku. Autor wzbogaca je artykułami prasowymi i wywiadami, dzięki czemu świat przedstawiony jest bardziej realistyczny.

W „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich” mamy znakomicie wykreowanego głównego bohatera. Śledzimy jego życie, dokonywane wybory. John Farrell to mężczyzna posiadający  bogaty portret psychologiczny. Poznajemy jego uczucia i emocje. Początkowo jest prawnikiem, potem staje się serwisantem końcowym. Dokonuje swoistej eutanazji. Pomaga odejść ludziom z tego świata. Traci bliskich i zostaje na świecie sam. Czy zatem nieśmiertelność okazała się dla niego błogosławieństwem?

„Nieśmiertelność zabije nas wszystkich” charakteryzuje się bardzo ciekawą fabułą. Pomysł pokazania nieśmiertelności jako zło, jest chyba czymś nowym i zaskakującym. Wartka akcja oraz znakomicie budowane napięcie sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Powieść ma wydźwięk pesymistyczny i po jej przeczytaniu odpowiedź na zadawane przez Freddiego Mercury’ego pytanie nie będzie już taka prosta: "Who Wants to Live Forever”?

Gorąco polecam.

ZAJĄC

Autor: Drew Magary
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2012
  Liczba stron: 464