KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
NA GORĄCYM UCZYNKU RECENZJA KOSTNICA

Harlan Coben - nazwisko tego amerykańskiego pisarza, autora powieści kryminalnych jest znane na całym świecie i co za tym idzie symbolizuje wysokiej klasy markę. Choć przyznam szczerze zostałam przyłapana "na gorącym uczynku", gdyż wcześniej nie miałam przyjemności z jego twórczością, to wręcz z radością sięgnęłam po tą cegłę. Określenia "cegła" użyłam nie dlatego, że powieść jest bezwartościowa, i "ciężka", ale to prawie pięciuset stronnicowa historia oprawiona w twardą okładkę.

    Od razu na wstępie pragnę zaznaczyć, iż objętość choć niektórych może przerastać, dla innych będzie wyśmienitym kawałkiem historii kryminalnej. Cóż, należę do tego drugiego grona i co za tym idzie pochłonęłam tę książkę zachłannie w całości i bez przeżuwania zostawiając tylko okładkę, jako trofeum na półkę.

    Plotka to "środek masowego przekazu szatana", potrafi w mgnieniu oka zrujnować życie nie jednego człowieka, którego dotyczy. Najczęściej produkt fantazji z zabarwionym ziarenkiem prawdy ma na celu: ośmieszyć, poniżyć, uprzykrzyć i pozbawić dobrego mienia - czytaj zniszczyć. I z taką bronią mamy do czynienia w najnowszym utworze Cobena. Ukazuje w jak prosty sposób można pogrążyć drugiego człowieka, który staje się wobec niej bezsilny wpadając w jej sidła. A jakimkolwiek dementowaniem jedynie dolewamy oliwy do ognia, więc tak naprawdę można się tylko przyglądać jak machina nabiera coraz większego tempa i rujnuje nasze życie. Nagle z szanowanego człowieka można się stać pośmiewiskiem społeczeństwa, które nie tyle co nas nie akceptuje, co wręcz się nas wyrzeka.

    Na główny wątek utworu nakładają się historie kilku rodzin: Marcii i Teda McWaidów, których córka zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach oraz Jenny i Noel'a Wheeler, którzy jako jedyni stają w obronie Dana Mercer'a, ofiary uknutej intrygi dodatkowo sfilmowanej przez reporterkę, Wendy Tynes, w konsekwencji której zostaje oskarżony o pedofilię i zabójstwo. Gorące uczynki, tychże ludzi i osób im towarzyszących dawkowane miarowo rozniecają dreszcz emocji. Do ostatniej strony nie wiadomo, kto kłamie, a kto mówi prawdę, wobec kogo można pozwolić na szczerość, komu można ufać, a przed kim trzeba się mieć na baczności.

    Przecież każdy ma nie jedno za uszami, tajemnice i sekrety, o których wydaje nam się, że nawet najbliżsi nie wiedzą, ale miejmy się na baczności, bo czasem puszczona w eter dla zgrywu plotka, może sięgnąć prawdy.. i nas pochłonąć. "Świat to mnóstwo cienkich linii rozgraniczających to, co uważamy za ekstremum".


MoNiuRka


Tytuł oryginału: Caught
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 20/04/2011
Liczba stron: 480
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki