KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
NA EMERYTURZENA EMERYTURZE Kelley Armstrong

Seria "Klub Srebrnego Klucza"
Premiera 31 maja
Płatni mordercy polujący na seryjnego zabójcę...
Nadia Stafford była kiedyś policjantką. Dziś stoi po drugiej stronie barykady - jest płatną zabójczynią. W swoim zawodzie jest najlepsza, chod myśli już o "przejściu" na emeryturę.
Helter Skelter to pseudonim mordercy, podającego się za syna Charlesa Mansona. Jego ataki są niespodziewane i bez powiązania, a policja jest bezradna. Co gorsza, mundurowi
zaczynają działad po omacku i rozpoczynają akcję łapana znanych im płatnych morderców. Niespodziewanie, interesom Nadii i jej kolegom zaczyna zagrażad działalnośd Heltera Skeltera.
Rozpoczyna się polowanie na mordercę.
Pytanie tylko: kto jest zwierzyną?


Kelley Armstrong (ur. w 1968 r.) pisarka kanadyjska zaliczana do grona najoryginalniejszych współczesnych twórców powieści z gatunku thrillera nadnaturalnego i kryminału; zanim poświęciła się pisaniu, ukończyła studia psychologiczne i informatyczne; autorka dwudziestu powieści.

RECENZJA KOSTNICA

Kelley Armstrong. Na emeryturze. (Exit Strategy)

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński, 441 stron. Wydawnictwo Zysk i S-ka, rok wydania 2011.

Ona - Nadia Stafford - była policjantka. Właścicielka podupadającego pensjonatu dla myśliwych w Kanadzie. Aby utrzymać pensjonat dorywczo przyjmuje zlecenia na morderstwa. Profesjonalistka w zawodzie płatnego mordercy. On - Helter Skelter - seryjny morderca którego działalność poważnie zagraża wszystkim profesjonalnym zabójcom. Takie dość karkołomne założenie mamy w książce Kelley Armstrong "Na emeryturze". Założenie karkołomne, ale lektura naprawdę ciekawa i wciągająca. Oto poznajemy dość sympatyczną kobietę, byłą policjantkę która morduje na zlecenie. Jadnak w trakcie czytania, kiedy poznajemy coraz lepiej przeżycia bohaterki z przeszłości, jej sytuację, przemyślenia - coraz bardziej się z nią identyfikujemy. Także przeciwnik - Helter Skelter (z ang. chaos, bałagan) jest ciekawie przedstawiony i nietuzinkowy. Kiedy tak zabija zupełnie przypadkowe ofiary, bez żadnego schematu za to coraz lepiej zaplanowane, mamy wrażenie, że jego gra coraz bardziej wciąga i nas. Kiedy ten podający się za syna Mansona morderca zostaje przez FBI zakwalifikowany jako "pro" (profesjonalny zabójca na zlecenie) zostaje na profesjonalistów wszczęta nagonka. I tak oto płatni zabójcy zostają zmuszeni do tropienia seryjnego mordercy. W grupie która się tworzy zupełnie nieformalnie jest także i Nadia. Ciekawa to powieść, nieszablonowa. FBI i policja zostają tu potraktowani zupełnie marginalnie i nie ma tu genialnych agentów w nieskazitelnych garniturach. Grupa płatnych zabójców przedstawiona jest ciekawie, postaci umotywowane są psychologicznie bardzo wiarygodnie, relacje między nimi są wiarygodne. Nie wiem, czy tak właśnie wygląda świat profesjonalnych morderców, ale Kelley Armstrong opisała go realistycznie i doprawdy nie ma się o co w całej historii przyczepić. Przynajmniej pod względem scenariusza. Bowiem jeśli już miałbym się do czegoś przyczepić to do dialogów. Są fragmenty w których dialogi wywołują zgrzytanie zębów. Pojedyncze urwane zdania, niedopowiedzenia - naprawdę nikt tak ze sobą nie rozmawia. Ale to jedyne zastrzeżenie jakie mogę mieć. Powieść wciąga, przykuwa uwagę. To dobra lektura, z wyrazistym zakończeniem, którego logice również nie można nic zarzucić. Polecam!

 

 

Bogdan Ruszkowski