KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

MIASTO ŚLEPCÓW  

O prawa do ekranizacji powieści Jose Saramego ubiegali się między innymi meksykański reżyser Alfonso Charon, aktorzy: Whoopi Goldberg, Geal Garcia Bernal, Diego Luna. Pisarz wszystkim konsekwentnie odmawiał twierdząc, że jego książka jest zbyt mroczna i brutalna. A jednak powieść doczekała się w końcu ekranizacji. Tego nie lada wyzwania podjął się Fernando Meirelles. „Miasto ślepców” jest kolejną naszą propozycją w cyklu „Kino na sobotę”.

Niespodziewanie ludzie tracą wzrok. Zjawisko przybiera formę epidemii. Nikt jednak nie zna przyczyny rozprzestrzeniającej się ślepoty. Próbujące opanować sytuacje władzę ogłaszają kwarantannę i zamykają niewidomych w rygorystycznie strzeżonym obozie.

„Miasto ślepców” nie należy do bezmyślnych, mających wyłącznie dostarczyć widzom rozrywki kina. Jest to film, który wstrząsa i budzi skrajne emocje. Jego tematem jest rozkład świata, zatracenie wszelkich wartości i ludzkie zezwierzęcenie. Ludzie tracą wzrok i nagle wszystko to, na czym opiera się nasza cywilizacja upada. Do głosu dochodzą pierwotne instynkty. Liczy się tylko zaspokojenie potrzeb fizjologicznych. Zdobycie pożywienie i wody staje się jedynym celem człowieka, celem, do którego dąży za wszelką cenę.

Reżyser nie stroni od brutalnych scen, pokazuje świat, w którym jedynym prawem jest prawo dżungli - wygrywają silniejsi. Walka, mężczyźni, którzy w zamian za pożywienie żądają od kobiet usług seksualnych, brud i unoszący się w powietrzu fetor stają się elementami przedstawianego świata.

W filmie tak jak i w powieści nie padają imiona bohaterów. Mów się o nich „żona lekarza”, „złodziej samochodów”. Wszyscy tracą wzrok, wyjątkiem jest żona lekarza i to z jej perspektywy widzowie śledzą wydarzenia. Kobieta, która w początkowych scenach jest

nie radzącą sobie w życiu osobą, potem odnajduje w sobie siłę i staje się swoistym przywódcą ociemniałych.

Nakręcenie takiego filmu jak „Miasto ślepców” nie było łatwym zadaniem. Jak bowiem oddać ślepotę i stany emocjonalne bohaterów? Reżyser poradził sobie jednak znakomicie. Kiedy bohaterowie tracą wzrok na ekranie widzimy oślepiającą biel, ustawienie kamery pod różnymi kątami, zniekształcanie obrazu, słyszane głosy ukazują panujący chaos i bezład.

„Miasto ślepców” to film, który warto obejrzeć. Pobudza do refleksji, pokazuje ludzką naturę i kreśli brutalną wizję ludzkiego upadku.

Polecam    

 

ZAJĄC

 

Reżyser: Fernando Meirelles

Scenariusz: Don McKellar

Rok produkcji: 2008

Obsada:  Julianne Moore, Mark Ruffalo, Danny Glover, Alice Braga