KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

MAŁE MIASTECZKO - Adam Zalewski

Adam Zalewski, to jeden z niewielu polskich pisarzy, który w swoich dziełach akcje osadza w amerykańskich realiach (,,Biała wiedźma’’, ,,Rowerzysta’’, ,,Cień znad jeziora’’ lub ,,Grizzly’’). Autor od lat zafascynowany jest kulturą Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, co również można zauważyć czytając najnowszą jego książkę zatytułowaną ,,Małe miasteczko’’.

Fabuła powieści rozgrywa się w miejscowości Abraham (w zachodniej części Nebraski), niewielkiej mieścinie, gdzie panuje kojący spokój i przyjazny mikroklimat. Poznajemy tam m.in. młodego, pełnego zapału burmistrza, zdolnego szeryfa oraz serdecznego, poczciwego listonosza. Mieszkańcy owej społeczności wiodą niemal sielskie życie, lecz pewnego dnia sytuacja gwałtownie ulega zmianie. Niespodziewanie w Abraham zaczynają ginąć dzieci. Pierwszą osobą jest czternastoletnia gimnazjalistka, potem czteroletni chłopiec a następnie dwunastoletnie bliźnięta. Żaden z mieszkańców nie widział, ani nie słyszał niczego podejrzanego. Czy rzeczywiście dzieci stały się ofiarami porywacza? A może na cel wziął ich seryjny morderca? Już wkrótce pośród uliczek  idyllicznej mieściny ujawni się wielkie zło, które położy cień na całą społeczność Abraham.

Twórczość Adama Zalewskiego miałam już okazję poznać dzięki powieści ,,Grizzly’’, która zafascynowała mnie ekstremalną akcją, dużym napięciem oraz nadmiarem porażających scen gore. Przyznam się szczerze, że tego samego oczekiwałam od ,,Małego miasteczka’’, lecz niestety poczułam lekki zawód. Tym razem autor skupił się przede wszystkim na psychologicznym zarysie osobowości mieszkańców Abraham. Poczułam się jak na wycieczce krajoznawczej, gdzie w niezwykle przystępny i malowniczy sposób weszłam w świat poszczególnych bohaterów poznając ich perypetie w najdrobniejszych detalach. Początkowo odczułam zniechęcenie zastosowanym zabiegiem, ponieważ jestem zwolenniczką dynamicznej akcji. Na szczęście w drugiej połowie książki fabuła nabiera rozpędu ukazując ciekawie skonstruowaną intrygę, w której nie brak zaskakujących, dramatycznych scen pełnych skrajnych emocji. Na uznanie zasługuje również bardzo dobry i staranny warsztat literacki autora. Widać, że Adam Zalewski z dużą precyzją skupił się na poprawności językowej i stylistycznej, co powoduje, że wartość i jakość ,,Małego miasteczka’’ nabiera innego, głębszego wymiaru. Samo zakończenie także jest ciekawie zobrazowane, choć moim zdaniem przydałoby się tutaj jeszcze więcej szaleństwa i dramaturgii. Mimo drobnych mankamentów uważam, że najnowsze dzieło pisarza reprezentuje się bardzo dobrze stanowiąc intrygującą, tajemniczą, mroczną historię.

Wszystkim miłośnikom thrillerów i nie tylko polecam przeczytać ,,Małe miasteczko’’ Adama Zalewskiego. Wierzę, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Zapraszam w wirtualną podróż do Abraham, gdzie odkryjesz szokującą prawdę o ich mieszkańcach.

Cyrysia

 

Małe miasteczko
Adam Zalewski
 wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: kwiecień 2012
ISBN: 978-83-7839-111-1
liczba stron: 424