KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

LUCK

Luck to najnowszy serial stworzony przez Davida Milcha, autora doskonałego Deadwood i kultowych Nowojorskich gliniarzy. Wyprodukowany przez telewizję HBO cykl, w którym obok gwiazd takich jak Dustin Hoffman i Nick Nolte wystąpiła Polska aktorka Weronika Rosati, debiutuje na DVD w ofercie Galapagos Films już 16 listopada.
Luck przenosi widzów za kulisy wyścigów konnych, do świata, w którym wielkie pieniądze, hazard i brutalna rywalizacja są codziennością. Chester Ace Bernstein (Dustin Hoffman) po trzech latach spędzonych w więzieniu właśnie wyszedł na wolność. Chester jest już grubo po 60., ma za sobą wiele lat udanej kariery w kręgach przestępczych, a w głowie śmiały plan zemsty na tych, którzy wpakowali go za kraty.
Spod bram więzienia Chestera odbiera Gus Demitrou (Dennis Farina) dawny kierowca i ochroniarz, a obecnie oficjalny właściciel obiecującego konia wyścigowego, którego Chester kupił za dwa miliony dolarów podczas swojego pobytu za kratami. Trening wierzchowca powierzył Turo Escalante (John Ortiz) – wybitnemu trenerowi o podejrzanej reputacji, którego kochanką jest pracująca jako weterynarz przy torze wyścigowym Jo (Jill Hennessy). Wszyscy wierzą, że dzięki rumakowi i jego sukcesom na torze szybko staną się milionerami.
Jednak nie tylko oni chcą wykorzystać zawody do zarobienia pieniędzy. W ukryciu przed światem podstarzały trener Walter Smith (Nick Nolte) z pomocą dżokejki Rosie (Kerry Condon) trenują swojego własnego konia. Ich rumak jeszcze nigdy nie wygrał żadnego wyścigu, ale ma ogromny potencjał by w gonitwach zdobyć najważniejsze nagrody.
Swoje plany z rozpoczynającym się sezonem wyścigów mają również nałogowi gracze Jerry (Jason Gedrick), Marcus (Kevin Dunn), Renzo (Ritchie Coster) i Lonnie (Ian Hart), którzy wspólnie chcą obstawić zwycięzców w sześciu kolejnych gonitwach. Jeśli im się to uda, staną się bogatsi o miliony dolarów.
Serial Luck ma również znaczący polski akcent. W rolę Naomi – pięknej i tajemniczej kochanki Jerry'ego z powodzeniem wcieliła się Weronika Rosati – polska aktorka znana doskonale m.in. z ról w głośnym dramacie policyjnym Pitbull Patryka Vegi.
Luck to opowieść o wielkich namiętnościach i jeszcze większych pieniądzach rozgrywająca się w świecie wyścigów konnych. Serial został stworzony przez Davida Milcha (Deadwood), a wyprodukowany m.in. przez autora Ostatniego Mohikanina i Gorączki Michaela Manna (który wyreżyserował również odcinek pilotażowy) oraz dwukrotnego laureata Oscara® Dustina Hoffmana, który zagrał w nim również główną rolę.
Obok Hoffmana w obsadzie Luck znaleźli się Dennis Farina (gwiazda serialu Crime Story oraz komedii Dorwać małego), nominowany do trzech Oscarów® Nick Nolte (Prywatne piekło, Książę przypływów), nominowana do trzech Oscarów® Joan Allen (Ukryta prawda), nominowany do Złotego Globu Michael Gambon (cykl filmów o przygodach Harry'ego Pottera, w którym wcielił się w postać Albusa Dumbledore'a), John Ortiz (Szybko i wściekle), Richard Kind (Poważny człowiek), Kevin Dunn (trylogia Transformers) oraz polska gwiazda Weronika Rosati (Pitbull, Largo Winch 2: Spisek).
Reżyserii poszczególnych odcinków obok wspomnianego już Michaela Manna podjęli się: zdobywca Oscara® Terry George (Hotel Ruanda), nominowany do siedmiu nagród Emmy Allen Coulter (Hollywoodland, Twój na zawsze), zdobywca trzech nagród Australijskiego Instytutu Filmowego Philip Noyce (Polowanie na króliki), nominowany do nagrody BAFTA Billy Kirk (serial Wielkie nadzieje), zdobywca dwóch nagród Emmy Henry Bronchtein (Rodzina Soprano) oraz uhonorowana dwoma nagrodami Emmy Mimi Leder (Dzień zagłady, Podaj dalej).
Twórca Luck David Milch jest jednym z najbardziej doświadczonych twórców telewizyjnych, współautorem znakomitego serialu Nowojorscy gliniarze i jednym ze scenarzystów popularnego również w Polsce Posterunku przy Hill Street. Milch jest również twórcą wyprodukowanego przez HBO serialu Deadwood rozgrywającego się w realiach Dzikiego Zachodu i uhonorowanego w sumie 8 nagrodami Emmy.
W licznych wywiadach twórca przyznawał, że pomysł stworzenia Luck wywodzi się z jego osobistej fascynacji wyścigami konnymi, na które zaczął chodzić jeszcze jako dziecko w towarzystwie ojca. Idea serialu rozgrywającego się w świecie dżokejów, trenerów i hazardzistów kiełkowała w jego głowie aż 25 lat zanim nabrała kształtu na tyle, by mogła stać się podstawą telewizyjnego scenariusza.
Zdjęcia do serialu zostały zrealizowane w Kalifornii, gdzie znajduje się uznawany za najpiękniejszy na świecie tor do wyścigów konnych Santa Anita Park.
Premiera pilotażowego odcinka Luck na amerykańskiej antenie HBO odbyła się 11 grudnia 2011 roku i przyciągnęła przed telewizory 1,14 mln widzów jak również została wysoko oceniona przez krytyków.