TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

LOT 305 - A.G. Riddle

"(...) nic nie dzieje się bez przyczyny, i odnoszę wrażenie, że ludzie pojawiają się w naszym życiu z konkretnych powodów."

Na pokładzie samolotu lecącego z Nowego Jorku do Londynu wśród pasażerów znalazło się pięć osób, które, choć sami jeszcze o tym nie wiedzą, w sposób szczególny połączył los. Kiedy maszyna nieoczekiwanie spada i rozbija się gdzieś na angielskiej prowincji, to właśnie one odegrają decydującą rolę w grze, od której zależeć będzie nie tylko życie ich samych, ale wręcz losy całej ludzkości.

Okazuje się bowiem, że ci, którym udało się przeżyć feralny lot, trafili w zupełnie inne miejsce, niż początkowo zakładali. Nie działają tu telefony komórkowe i choć mija czas, znikąd nie widać nadciągającej pomocy. Dziwne jest też to, że część ocalałych pasażerów wygląda tak, jakby w ciągu jednego dnia postarzała się o kilka dekad. Tylko czemu?

Chcąc poznać odpowiedzi na dręczące ich pytania, pięcioro pasażerów - pisarka Harper Lane, inwestor Nick Stone, nierozstający się z laptopem Azjata Yul Tan, Sabina Schroeder oraz nadużywający alkoholu i awanturujący się Grayson Shaw - składając kolejne fragmenty łamigłówki trafia na spisek, który daleko wybiega poza ludzkie rozumowanie....

Najnowsze dzieło A.G. Riddle'a, będące połączeniem thrilleru z powieścią science - fiction, jest próbą odpowiedzi na pytanie, dokąd może nas zaprowadzić szybko postępujący rozwój technologiczny i jakie może nieść on za sobą potencjalne konsekwencje. Oprócz tego porusza kwestię ludzkiej natury, tego, jak dużym wyzwaniem jest zmiana sposobu, w jaki traktujemy siebie nawzajem. Jest również dowodem na to, że czas, nasze losy, a także przyszłość nie są w żaden sposób zapisane i że tylko od nas zależy, jak wyglądać będzie nasze życie. Kluczowe są podejmowane przez nas decyzje. Bowiem:

"Dzisiejsza decyzja to jutrzejsza rzeczywistość."

Powieść została podzielona na trzy części - Ocaleni, Tytani, Nieznajomi. W każdej z nich narratorami, naprzemiennie, są dwie kluczowe postaci dla całej historii - Harper oraz Nick. I choć autor ma dobry styl, odwalił kawał świetnej roboty w kreacji swoich bohaterów, nie brak tu tajemnic i intryg na szeroką skalę, to jednak lektura książki może sprawić niektórym czytelnikom nie lada problem. A wszystko przez pojawiające się na jej kartach zagadnienia z dziedziny fizyki, głównie kwantowej, które choć szeroko rozpisane przez autora mogą być trudne do zrozumienia dla tych, którzy nie interesują się tym tematem. Co tu ukrywać - sama miałam z tym problem; fizyka była bowiem od zawsze moją piętą achillesową. Kłopotliwa może okazać się też część pierwsza powieści, gdyż jej lektura, przez brak porządnej akcji i zbytnie przegadanie, potrafi być po prostu nużąca. Na całe szczęście dalej jest już tylko lepiej, także warto przebrnąć przez ten nieco słabszy początek.

Podsumowując: jeśli należycie do osób, które lubią tego typu historie - inne niż reszta, w której bohaterowie zmuszeni są walczyć z czasem, gdzie wszystko sprowadza się do postaci oraz tego, jak zmienia się ich życie pod wpływem dokonywanych wyborów; i nie odstraszają was minusy, o jakich przed chwilą wspomniałam, sięgnijcie po najnowsze literackie dziecko A.G. Riddle'a. Decyzja należy do was...


Sylwia Węgielewska, ocena: 4/6, 11.05.2016

 

 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS DRUKARNIA  NAJTAŃSZE NISZCZARKI
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI