TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

HOWARD PHILLIPS LOVECRAFT

(urodzony 20 sierpnia 1890 zmarł 15 marca 1937 roku). Mistrz niesamowitych opowieści grozy przyszedł na świat o godzinie 9 rano w swym rodzinnym domu przy ulicy Angell Street nr 454 (wtedy 194) w Providence na Rhode Island. W wieku trzech lat Lovecraft starcił ojca, który przeżył załamanie nerwowe i został umieszony w szpitalu gdzie przez 5 lat przebywał do chwili śmierci w 1898. Howard spędził swe dzieciństwo razem z matką i dwoma ciotkami. Od samego początku przejawiał ponadprzeciętne zdolności. W wieku 2 lat recytował z pamięci wiersze, w 3 roku życia czytał, a mając 6 lat pisał swoje pierwsze poematy. Jego pierwszą fascynacją literacką były "Arabian Nights" (Baśń Z Tysiąca i Jednej Nocy), które przeczytał mając 5 lat. Imię  tego Abdula Alhazreda, które pochodziło z A.N. L. zaadoptował później na mitycznego twórcę Necronomiconu .Dużym zainteresowaniem L. cieszyła się mitologia oraz klasyczne działa takie jak Iliada czy Odysea. Jako dziecko nie miał zbyt wielu przyjaciół, byl raczej typem chorowitego samotnika. W wieku 8 lat odkrywa chemię i astronomię, wtedy też na własną rękę sporządza amatorskie gazetki poświęcone tematyce naukowej. W latach 1899 - 1907 tworzył "The Scientific Gazette", a następnie pomiędzy 1903 rokiem a 1907 "The Rhode Island Journel of Astronomy". U L. rozpoczyna się fascynacja tajemniczością świata, którą zaraża go jego dziadek, opowiadając przerażające gotyckie opowieści.

Po śmierci dziadka (był bogatym przemysłowcem)  rodzina popada w kłopoty finansowe a 14 letni wówczas Howard zaczyna miewać myśli samobójcze. Nerwica młodego L. sprawiła, że nie dostał się na uniwersytet. W 1921 umiera matka L., która od śmierci męża ciężko chorowała na nerwy. L. wyjeżdża do Nowego Jorku gdzie poznaje Sonię Haft Greene, która staje się jego żoną. Howard i Sonia żyją ze sobą rok a potem rozpada się ich małżeństwo (rozwód wzięli po 5 latach). W kwietniu 1925 roku L. wraca do Providence, rozczarowany i przytłoczony wielkim miastem (nigdy więcej nie opuścił Providence).

  dom Lovecrafta

L. prowadził obfitą korespondencję, do jego przyjaciół należeli między innymi tacy pisarze jak Robert Bloch i Fritz Leiber. Największa więż łączyła go z twórcą Conana Robertem Howardem, po którego samobójczej śmierci wpadł w depresję. Znawcy obliczają, że podczas swego życia L. napisał około 100.000 listów. Jegolity osiągały rozmiar kilkudziesięciu stronic. Większość swego życia Lovecraft cierpiał na bezsenność, nocami pisał listy lub spacerował po okolicach Providence.

  H. P. Lovecraft i William J. Dowdell

L. nie opublikował za życia żadnej swojej pracy, dopiero po jego śmierci wywołanej rakiem jelit jego przyjaciele zabrali się za uporządkowanie spuścizny. W 1939 roku ukazała się jego pierwsza książka "outsider and Others".

Krytycy L. zarzucają mu wyraźne kierowanie się w stronę nietzscheańskiej idei nadczłowieka a nawet zapędy faszystowskie. Mimo, że takie stwierdzenia są zbyt przesadne znany jest fakt, iż L. miał negatywny stosunek do emigrantów, którzy wg. niego burzą ład budowany latami.

artykuł udostępniony przez miesięcznik "Wiedza Tajemna"

Krzysztof Azarewicz HOWARD PHILLIPS LOVECRAFT IGRAJĄC Z ZAKAZANYM

"Prawdziwie mroczna opowieść zawiera w sobie coś
więcej aniżeli tajemnicze morderstwo, krwawe kości
lub brzęczące wedle zwyczaju łańcuchy. Muszą
pojawić się w nim nieznane siły i pewna atmosfera braku
tchu oraz niewyjaśnionego lęku przed czymś, co
pochodzi z zewnątrz. Obecna także winna być
stająca się tematem opowieści aluzja, wyrażona
ze złowieszczą powagą, a dotycząca najbardziej
przerażającej koncepcji ludzkiego umysłu - szkodliwego
częściowego zawieszenia czyli przegranej tychże
i praw Natury, które są naszymi jedynymi strażnikami
przed napaścią ze strony chaosu i demonów z nieprawdziwych przestrzeni

 

Powyższe słowa zdają się nie tylko odzwierciedlać idealną atmosferę mrocznej gotyckiej powieści, lecz odnoszą się do życia najwybitniejszego przedstawiciela tego gatunku oraz ich autora, Howarda Phillipsa Lovecrafta. Urodził się on 20 sierpnia 1890 roku w Providence, w stanie Rhode Island. Od niemal początku swej inkarnacji, Lovecraft zdawał się być niezwykle utalentowany. W wieku dwóch lat powtarzał wiersze, gdy miał trzy, potrafił czytać, a pisać zaczął w wieku lat sześciu lub siedmiu. Już wówczas jego zainteresowania obracały się wokół Nieznanego, świata baśni i mitu. Zafascynowany był bowiem Arabskimi Nocami i grecką mitologią. Jako chłopiec przebywał sam i cierpiał na wiele chorób, wiele z nich miało podłoże czysto psychologiczne. Jego ojciec, Winfield, zmarł jako szaleniec prawdopodobnie na syfilis, gdy Howard miał osiem lat. Zaraz po śmierci ojca, a wkrótce i dziadka wychowywany był odtąd przez same kobiety; wpierw przez matkę, która cierpiała na poważne psychiczne załamanie po śmierci męża i dręczyła swojego syna do końca swego życia (zmarła również w zakładzie dla obłąkanych), a potem przez dwie starsze i niezwykle purytańskie ciotki.

    

                    Swoje pierwsze 20 lat spędził w czytelni. Już w wieku ośmiu lat zaczął pasjonować się nauką, zrazu chemią, później astronomią. Począł wydawać powielaną Gazetę Naukową (1899-1907) i Żurnal Astronomiczny (1903-1907). Wkrótce potem doczekał się swych pierwszych publikacji w czasopismach profesjonalnych. Praktycznie caly ten czas spędzil niczym eremita. Samotny, niezdolny do nauki z powodu swych chorób (głównie zmyślonych, gdyż był hipochondrykiem), często myślał o samobójstwie. Podobnie jak matka cierpiał na poważne nerwowe załamanie, co nie pozwoliło mu wstąpić na Brown University. Wszystkie te kłopoty stanowiły dla niego wielkie źródło wstydu i z pewnością przyczyniły się do tego, iż był nieśmiały, a w konsekwencji tego, przebywał z dala od ludzi. Pochalaniane  w niezwykłych ilościach książki, samotność, częste spacery po lassch i dzikich wzgórzach Nowej Anglii, rozbudziły w nim i tak już wrażliwą wyobraźnię. Prawdopodobnie już wtedy młody Lovecraft począł dostrzegać Nieznane, obecne w Naturze i głębszych pokładach jego psychiki. Powiada się, iż wtedy właśnie rozpoczął wędrować nocami po gęstych puszczach i w nie nienawiedzanych ich obszarach, budować ołtarze i czcić dziwne starożytne bóstwa. Wszystko wskazuje na to, że w tym momencie Lovecraft przeżył poważny kryzys egzystencjalny. Był introwertywny i nerwowy od samego dzieciństwa, a sprzyjały temu liczne nieszczęścia w rodzinie. "Byłem bliski wegetacji niczym zwierzę...", pisał wówczas Lovecraft. Od stanu absolutnego wycofania się z życia społecznego uratowała go możliwość pisania i współpracy ze Zjednoczonym Stowarzyszeniem Pisarzy - Amatorów. Jego poezje i fikcyjne opowiadania, takie jak  Bestia w Jaskini, Alchemik, Grobowiec czy Dagon zwróciły nań uwagę wielu pisarzy i krytyków. Chyba można zaryzykować stwierdzenie, iż w przypadku Lovecrafta wystąpiły objawy tak zwanej dezintegracji pozytywnej. Uaktywnił się dostęp do niezwykle twórczych i inspirujących obszarów umysłu, co pozwoliło mu zintegrować swoją psychikę.

                    Przez kilka lat prowadził zwykłe życie, a w roku 1924 ożenił się z Sonnią Greeni i przeprowadził do Nowego Jorku. Małżeństwo to rozpadło się po dwóch latach. Lovecraft nie mógł poświęcić się zwyklej pracy, ani znieść przelewających się ulicami tego miasta tłumów. Powraca więc do providence, z którego udaje mu się wyjechać tylko na krótko mimo wielu marzeń o podróżach. Odtąd jego twórczość przyjmuje bardzo nostalgiczny i wręcz mizantropijny klimat (On, Groza w Red Hook). W międzyczasie publikuje kilka swych opowiadań w słynnym piśmie Weird Tales. Niestety, większość później uznawanych za wybitne dzieła i klasykę gatunku opowiadania zostały przez redakcję pisma odrzucone. Lovecraft do końca życia miał problemy z publikacją swej twórczości. Uznania i wręcz kultu ze strony czytelników doczekał się dopiero po śmierci. Niemniej do tego czasu tworzy swoje największe dzieła, takie jak Zew Cthulhu, Przypadek Czarlesa Dextera Warda czy  W górach szaleństwa. Zwraca się ku niezwykła przerażającej grozie o wręcz kosmicznym wymiarze. Zaczyna poruszać wątki mocno inspirowane magią i różnymi teozoficznymi oraz kosmogenicznymi teoriami.

CDN

H.P. Lovecraft: Biografia S.T. Joshi

H.P. Lovecraft w ciągu ponad siedemdziesięciu lat od śmierci stał się prawdziwą ikoną kultury popularnej, choć jako pisarz wciąż pozostaje postacią niezwykle zagadkową. W tej pierwszej pełnowymiarowej biografii twórczej Lovecrafta S.T. Joshi - wybitny znawca literatury grozy - sięgnął do najgłębszych źródeł, by sprostować wszelkie nieścisłości wiążące się z jakże skomplikowaną osobowością "dżentelmena z Providence", a także zbadać literackie, filozoficzne, kulturalne oraz historyczne podłoże dzieł Lovecrafta. Biografia Joshiego rozwieje większość mitów i legend związanych z Lovecraftem jako człowiekiem, a także przekona wielu nowych czytelników do sięgnięcia po jego fascynujące, tchnące niesamowitością utwory, które tworzą kanon współczesnej literatury grozy.

"Książka H.P. Lovecraft: Biografia zaskoczy nawet czytelnika dobrze zaznajomionego z dziełami Lovecrafta oraz gotycką legendą jego życia".

Joyce Carol Oates

 

DZIEŁA LOVERCAFTA

The Alchemist   1908
Ashes  1923
At the Mountains of Madness   1931
Azathoth  1922
The Battle that Ended the Century  1934
The Beast in the Cave    1905
Beyond the Wall of Sleep    1919
The Book    1933
The Call of Cthulhu  1926
The Case of Charles Dexter Ward  1927
The Cats of Ulthar  1920
Celephais    1920
The Challenge from Beyond  1935
Collapsing Cosmoses    1935
The Colour Out of Space    1927
Cool Air 1926
The Crawling Chaos    1920/21
The Curse of Yig   1928
Dagon  1917
Deaf, Dumb, and Blind    1924
The Descendant   1926
The Diary of Alonzo Typer   1935
The Disinterment  1935
The Doom That Came to Sarnath  1919
The Dream-Quest of Unknown Kadath   1927
The Dreams in the Witch House  1932
The Dunwich Horror    1928
The Electric Executioner    1929
The Evil Clergyman    1933
Ex Oblivione   1920/21
Facts Concerning the Late Arthur Jermyn 1920
The Festival    1923
From Beyond   1920
The Ghost-Eater    1923
The Green Meadow    1918/19
The Haunted House    1898/1902
The Haunter of the Dark 1935
He  1925
Herbert West - Reanimator  1922
History of the Necronomicon   1927
The Horror at Martin's Beach  1922
The Horror at Red Hook    1925
The Horror in the Burying-Ground  1933/35
The Horror in the Museum   1932
The Hound    1922
Hypnos  1922
Ibid  1928
In the Vault  1925
In the Walls of Eryx 1936
John, the Detective   1898/1902
The Last Test 1927
Life and Death  1920
The Little Glass Bottle 1897
The Loved Dead   1923
The Lurking Fear    1922
The Man of Stone   1932
Medusa's Coil 1930
Memory   1919
The Moon-Bog 1921
The Mound  1930
The Music of Erich Zann 1921
The Mysterious Ship 1902
The Mystery of the Grave-Yard 1898
The Mystery of Murdon Grange 1918
The Nameless City   1921
The Night Ocean   1936
The Noble Eavesdropper 1897
Nyarlathotep 1920
The Other Gods  1921
Out of the Aeons  1933
The Outsider  1921
Pickman's Model 1926
The Picture 1907
The Picture in the House 1920
Poetry and the Gods  1920
Polaris  1918
The Quest of Iranon   1921
The Rats in the Walls   1923
A Reminiscence of Dr. Samuel Johnson  1917
The Secret of the Grave 1898/1902
The Secret Cave or John Lees Adventure 1898
The Shadow Out of Time   1935
The Shadow Over Innsmouth   1931
The Shunned House   1924
The Silver Key 1926
The Statement of Randolph Carter 1919
The Strange High House in the Mist 1926
The Street 1920
Sweet Ermengarde 1917
The Temple 1920
The Terrible Old Man 1920
The Thing in the Moonlight    1933
The Thing on the Doorstep 1933
Through the Gates of the Silver Key  1933
"Till A' the Seas"   1935
The Tomb  1917
The Transition of Juan Romero  1919
The Trap  1931
The Tree 1920
The Tree on the Hill 1934
Two Black Bottles   1926
Under the Pyramids   1924
The Unnamable   1923
The Very Old Folk 1927
What the Moon Brings 1922
The Whisperer in Darkness 1930
The White Ship 1919
Winged Death  1933
 

GRY INSPIROWANE

Hound of Shadow 1989
 
Daughter of Serpents 1992
 
Alone i The Dark(seria) 1992
 
Shadow of The Comet 1993
 
Prisoner of Ice 1995
 
Necronomicon 2001
 
Necronomicon: The Dawning of Darkness
 
Digital Pinball: Necronomicon
 

 

FILMY INSPIROWANE

The Haunted Palace 1963
Die, Monster Die ! 1965
The Crimson Cult 1968
The Dunwich Horror 1970
Re-Animator 1985
From Beyond 1986
The Curse 1987
The Unnamable 1988
Bride of Re-Animator 1990
The Resurrected 1992
The Unnamable II 1993
Necronomicon 1993
Lurking Fear 1994
Dagon 2001
Beyond Re-Animator 2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS  
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI