KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
LABIRYNT KŁAMSTWLABIRYNT KŁAMSTW - Tess Gerritsen

RECENZJA KOSTNICA Tess Gerritsen jest współczesną amerykańską pisarką znaną niemal na całym świecie. Jej dzieła takie jak choćby ,,Dawca'', ,,Skalpel'', ,,Autopsja'', ,,Grawitacja'', ,,Bez skrupułów'' itp. regularnie ukazują się na listach bestsellerów w USA i Europie. Tym razem z pod pióra utalentowanej autorki wyszła pod nakładem wydawnictwa Mira najnowsza pozycja zatytułowana ,,Labirynt kłamstw'' składający się z dwóch odrębnych powieści .

Pierwsza historia ,,Telefon po północy'' opowiada historię Sarah Fontaine, której sen został przerwany niespodziewanym sygnałem telefonu. Rozmówcą jest Nick O'Hara były agent, obecnie pracujący w Departamencie Stanu. Niestety nie ma on dla kobiety dobrych wieści. Okazuje się że małżonek Geoffey, mający przebywać służbowo w Londynie nieoczekiwanie znalazł się w berlińskim hotelu, gdzie przypadkowo zginął w pożarze. Sarah zszokowana tragiczną informacją nie może uwierzyć w ich autentyczność, jednak kiedy sama rozpoczyna prywatne śledztwo dowiaduje się wielu zaskakujących rzeczy. Tak się składa, że jej ukochany nie był tym za kogo się podawał mając podwójną tożsamość i drugą żonę. Dziewczyna koniecznie pragnie dociec prawdy. Pomaga jej O'Hara , który od samego początku także zaangażował się w tą sprawę emocjonalnie i uczuciowo. Oboje nawet nie zdają sobie sprawy z faktu, że znaleźli się w samym oku cyklonu, gdzie czyha na nich jedynie śmierć. Kim więc tak naprawdę był mąż pani Fontaine i dlaczego tak bardzo interesują się nią oficerowie rządu CIA oraz amerykański rząd?

Druga powieść zatytułowana ,,Bez odwrotu'' rozpoczyna się w pewien deszczowy wieczór, kiedy to główna bohaterka Catherine Weaver jedzie z dłuższą wizytą do swojej serdecznej przyjaciółki Sarah Boylan. Nagle z lasu wybiega mężczyzna prosto pod koła jej samochodu. Przerażona kobieta czuje się winna wypadku i natychmiast zawozi rannego do najbliższego szpitala. Na miejscu okazuje się, że poszkodowany Victor Holland tak naprawdę doznał obrażeń nie wyniku starcia się z autem, lecz na skutek postrzału z broni palnej. Pacjent zostaje poddany operacji zaś Catherine zostawia swoje dane kontaktowe i jedzie do przyjaciółki. Jeszcze tej samej nocy pojawia się tajemniczy mężczyzna podający się za brata Victora zabierając przy tym rzeczy osobiste pacjenta. Gdy nie znajduje tego czego szukał, podąża tropem za kobietą. Sprawca zakrada się więc pod dom Sarah i nie zdając sobie sprawy pomyłki morduję właścicielkę domu. Catherine nieświadoma prawdziwych pobudek napastnika, bierze całe tragiczne zajście na nieszczęśliwy wypadek i wraca do San Francisco by w ciszy i spokoju pogrążyć się w żałobie po stracie przyjaciółki. W ślad za nią podąża Victor, który uciekł ze szpitala aby ostrzec swą wybawicielkę przez realnym zagrożeniem. Okazuje się, że Holland jest pracownikiem naukowym Virateku i posiada tajne, niezwykle niebezpieczne informacje obciążające firmę. Od kiedy znalazł się w posiadaniu tych dokumentów, płatni mordercy konsekwentnie podążają za nim by zlikwidować niewygodnego świadka. Teraz także Weaver została wplątana w niebezpieczną spiralę zdarzeń, jednak postanawia pomóc mężczyźnie w wyjaśnieniu badań i odkryciu wszystkich przekrętów Virateku. Rozpoczyna się wyścig z czasem lecz czy uda się Catherine i Victorowi wyjść z tego obronną ręką ?

Nie miałam nigdy wcześniej styczności z twórczością Tess Gerritsen, jednak moje pierwsze spotkanie zaowocowało niezwykle pozytywnymi wibracjami. Autorka doskonale potrafi tworzyć barwne i wiarygodne postacie, których perypetie śledzi się z zapartym tchem. Fabuła mimo iż nacechowana przewidywalnością, to jednak w połączeniu z wątkami sensacyjnymi świetnie utrzymuje napięcie na wysokim poziomie. Akcja rozgrywa się momentami w iście zastraszającym tempie, że niekiedy brak wytchnienia na zastanowienie się nad dalszym rozwojem wydarzeń. Wątki uczuciowe dodają pikanterii urozmaicając sceny grozy. Na uznanie zasługuje niezwykle lekki styl i prosty język pozwalający w realny sposób wejść w mroczny klimat powieści. Gerritsen potrafi nadać swoim książkom swoistą prawdziwość obrazu w taki sposób, że niemal czułam na swym ciele oddech mordercy.

Wszystkim miłośnikom thrillerów polecam gorąco zapoznać się z ,,Labiryntem kłamstw''. Pani Tess zrezygnowała z medycyny na rzecz pisarstwa, lecz cieszę się z tego faktu gdyż to co robi wychodzi jej świetnie. Zobaczcie sami jak mroczna może być natura ludzka pełna niewymownej sprzeczności. Jeśli lubisz więc brutalne morderstwa, wartką akcje, mocne napięcie i sceny pełne grozy, ta pozycja jest dla ciebie. Poddaj się tej aurze pościgów i poczuj grę emocji buzującą w całym ciele. Pamiętaj. kiedy tylko usłyszysz ,,Telefon po północy'' wiedz, że od tej chwili ,,Bez odwrotu'' musisz ulec temu sensacyjnemu eksperymentowi.

CYRYSIA
**********************************************************************************
"Labirynt kłamstw" - "Telefon po północy", "Bez odwrotu"

Tess Gerritsen

Tytuły oryginałów: "Call After Midnight", "Whistleblower"
Gatunek: sensacja / thriller
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-238-8125-4
Wydawnictwo : MIRA
Rok pierwszego polskiego wydania: 2008 ("Telefon po północy"), 2009 ("Bez odwrotu" pod tytułem "Zagrożenie")