KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
KRONIKI JAKUBAKRONIKI JAKUBA WĘDROWYCZA Andrzej Pilipiuk

RECENZJA KOSTNICA

"Wsiowe opowieści: egzorcyzmy, duchy, wiedźmy - z pamiętnika Jakuba Wędrowycza"

Przywołując słowa Kochanowskiego chciałoby się rzec wsi spokojna, wsi wesoła. Większości osób wieś kojarzy się z sielanką, odpoczynkiem i naturą. Jednak Panu Andrzejowi Pilipiukowi, możemy zawdzięczać zupełnie inne skojarzenia. Otóż, Jakub Wędrowycz to wiejski zachlaj-morda, bimbrownik, dziad i "pasożyt społeczny", jednakże jest on też jednym z najlepszych egzorcystów jakich ta ziemia nosiła. I oprócz tego, że facet boi się mydła, odczuwa ogromną niechęć do wody i wprost proporcjonalny pociąg do wódy to przy tym szlachetnie podąża na ratunek tym, którzy aktualnie go potrzebują, bez względu na swój stan upojenia alkoholowego. We wsi Pilipiuka, we wsi, w której mieszka Wędrowycz zawsze coś się dzieje, jak nie mafia ubija interesy, to kosmici lądują i dziwnym trafem centrum tych wydarzeń stanowi nikt inny jak sam Jakub W.

Nasz bohater przy pierwszym poznaniu nie wzbudza sympatii, przy drugim i trzecim też nie, ale nie o to tu przecież chodzi. Chodzi o to, żeby dobrze się bawić a to akurat Jakub Wędrowycz zapewnić "umi". I gdybym kiedyś miała zamienić swoje ukochane miasto na szlachetną wieś to chciałabym by pieczę nad nią sprawował ktoś w typie Wędrowycza.

Jakub Wędrowycz jest bohaterem wielu powieści i opowiadań, które wyszły z pod pióra Andrzeja Pilipiuka. Ja miałam przyjemność przeczytać niestety tylko Kroniki Jakuba Wędrowycza wydane nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Jest to zbiór opowiadań delikatnie oscylujących na granicy grozy, groteski i fantastyki. Myślę, że takie coś do tej pory jeszcze nie powstało. Autor świetnie wplata absurdalne historie i niewiarygodne zdarzenia w nasze polskie acz stereotypowe wiejskie realia. Chłopy przesiadujące wiecznie w knajpach, bimbrownia w co drugim domu . tak, bardzo mi się to podoba. Oczywiście, trzeba do książki podejść z przymrużeniem oka i ogromną dozą dystansu a jeśli do tego posiadasz ogromne poczucie humoru (nie koniecznie wysublimowanego) to ta książka jest dla Ciebie.

Zbiór opowiadań jest napisany lekko i płynnie. Pilipiuk doskonale buduje klimat wsi, jej zabobony, uroki życia poza miastem a także trudy i znoje. Naprawdę, już po pierwszym opowiadaniu człowiek przenosi się w być może nie magiczny ale na pewno fantastyczny świat Jakuba Wędrowicza, gdzie mity i legendy mieszają się z prostymi, bardzo przyziemnymi rozwiązaniami problemów - jak to się mówi "gdy nie ma wyjścia, wyjdź wejściem".

Moja ocena: 4+/6

Fuzja

Autor: Andrzej Pilipiuk

Tytuł: Kroniki Jakuba Wędrowycza

Ilość stron: 256

Wydawnictwo: Fabryka słów

Rok wydania: 2003