KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

KRÓLOWA CIEMNOŚCI Trylogia Czarnych Kamieni Księga 3 - Anne Bishop

OPIS KSIĄŻKI:

Po złożeniu ofiary Ciemności Jaenelle Angelline panuje jako Królowa Ebon Askavi, strażniczka Królestwa Cieni. Aby ochronić swój lud i ziemię przed skażonymi Krwawymi, musi stoczyć bitwę, wyzwolić straszliwą moc Czarownicy i na zawsze zniszczyć wszystkich swoich wrogów.

Jednak do walki nie może stanąć sama. Do królestwa przybywa oswobodzony z szaleństwa Daemon, przeznaczony jej Małżonek. Jego bezgraniczna miłość cementuje Ciemny Dwór i umacnia rządy Jaenelle, jednak nawet ich wspólna siła może być niewystarczająca, by powstrzymać nadciągające zło. Tylko największa ofiara ze strony Jaenelle może ocalić tych, których kocha – i królestwo, które przysięgła strzec.

 

RECENZJA KOSTNICA:

         Pomimo oporów jakie mi towarzyszyły na początku mojej przygody z Krwawymi  ciekawość była na tyle silna, że postanowiłam się przekonać na własnej skórze co będzie dalej. „Na Ogień Piekielny, Matko Noc, niech Ciemność będzie łaskawa!” warto było przebrnąć przez skomplikowaną pierwszą część "Córkę krwawych" i podjąć trud z "Dziedziczką cieni", aby dojść do „Królowej ciemności”, która tworzy spójną i zaskakującą całość.

         Cieszę się, że nie poddałam się na samym początku i nie odłożyłam książki z powrotem na półkę, bo ominęłaby mnie niesamowita przygoda. Tak jak nie byłam pewna co o tej serii sądzić, to teraz z perspektywy czasu i znajomości trzech części muszę przyznać, że książka jest niezłą gratką dla miłośników fantasy. Autorka odwaliła kawał dobrej roboty i dopięła wszystko na ostatni guzik. Nie doszukałam się żadnych nieścisłości czy braku logiki, jedynie wydawnictwo troszkę narobiło literówek, ale za to wydało tę serię w pięknej szacie graficznej, adekwatnej do treści książki.

         Dorothea i Hekatah nieustannie knują i robią wszystko, aby uprzykrzyć życie swoim wrogom i ich wyeliminować. Jednak nigdy dotąd nie przyszło im zmierzyć się z tak poważnym przeciwnikiem, którym jest żywy mit - Czarownica. Choć Jeanelle z pozoru wygląda na drobną i niegroźną kobietę posiada nieograniczone możliwości w Fachu, a także może liczyć na wsparcie swoich przyjaciół, którzy są gotowi oddać za nią życie. Nasza Czarownica nie zdołała umknąć przeznaczeniu i aby chronić najbliższych, w tym Krewniaków (zwierząt posiadających magiczne zdolności Fachu) założyła swój dwór, w którym obowiązują zupełnie inne zasady, niż ten w Terreille. Tak jak Dorothea i Hekatah zawdzięczają swe panowanie przede wszystkim przemocy i intrygom traktując mężczyzn jako „niewolników, zwierzęta domowe czy narzędzia używane bez względu na uczucia” tak u Jeanelle „są cennymi i cenionymi partnerami, (…) co jest smyczą – kontrolą tak delikatną i słodką, że mężczyzna nie ma żadnego powodu, aby z nią walczyć, a ma wszelkie powody, aby wściekle jej bronić”.

         Knowania intrygantek prowadzą do wojny między królestwami, podczas której lojalność, szacunek, honor zostają wystawione na poważną próbę. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło także pogarda i bicie, których doświadczyli jej oblubieńcy: Pierwsza Eskorta i książę Wojowników Ebon Rih – Lucivar Yaslana oraz Faworyt, kandydat na małżonka – Deamon Sadi „pomogły ukształtować im wspaniały, odziedziczony po ojcu temperament, a dwory zaś przydały bezwzględności”, które posłużą im w walce z wrogiem.

         Podsumowując - polecam, ale i ostrzegam: książka uzależnia i pobudza wyobraźnie do granic wytrzymałości! Efekt jest imponujący, który zagwarantuje Wam sny na miano przygód Krwawych.

 

MoNiuRka

z dn. 17/06/2012

 

Tytuł: Królowa ciemności. Trylogia czarnych kamieni. Księga III

Autor: Bishop Anne

Wydawca: Wydawnictwo Initium

Numer wydania: I

Data premiery: 2009-10-07

Ilość stron: 416