KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
KONTRABANDA

Nowy Orlean. Chris Farraday (Mark Wahlberg) wiedzie spokojne życie. Prowadzi własny interes. Ma kochającą żonę i dwóch synów. Nie zawsze jednak tak było. Kiedyś mężczyzna trudnił się przemytem. Nazywany był Houdinim, ponieważ potrafił sprytnie ukryć i  przemycić każdy przedmiot. Przed laty zerwał ze światem przestępczym. Do czasu.

Oto jego szwagier popadł w tarapaty, nie wykonał roboty dla bezwzględnego bandziora. Chris Farraday obawiając się o życie nie tylko brata żony, ale i własnej rodziny postanawia zdobyć forsę i spłacić dług. W tym celu udaje się do Panamy. Bohater ma przywieźć miliony podrobionym banknotów. Czy mu się to uda?

Tak oto w skrócie przedstawia się fabuła najnowszego obrazu Baltasara Kormákura

 „Kontrabanda”. „Kontrabanda” jest remeikiemReykjavik-Rotterdam”. Można by się zastanawiać czy jest sens ponownego kręcenia tego samego filmu, opowiadania historii, którą widzowie już znają, ale dziś nie o tym. Na ”Kontrabandę” spojrzałam jak na całkiem nową produkcję. Czy godzina czterdzieści sześć minut spędzone przed telewizorem okazały się stracone?

„Kontrabanda” to film, z którego oceną mam poważne trudności. Z jednej strony opowiadana historia jest prosta jak budowa cepa. Film jest przewidywalny do granic. Pozorne zwroty akcji mnie nie zaskakiwały i już po dziesięciu minutach wiedziałam, jaki będzie finał. Z drugiej strony jest to film przyzwoity. Dobrzy i źli, sensacja, wyścig z czasem - wszystkie nierozłączne atrybuty filmu akcji.  

Na ekranie widzimy Chrisa, który postanawia pomóc szwagrowi. Można by sadzić, że robi to niechętnie, ale czy na pewno? Mężczyzna powraca do dawnego fachu i znowu czuje przypływ adrenaliny. Jest w swoim, żywiole. Kocha to. I początkowe wyrzuty sumienia rozterki znikają. Chris konieczność zaczyna traktować jako swoistą przygodę. W filmie nie znajdziecie aspektów psychologicznych, rozterek moralnych to świat przemytników, świat  chyba bardzo naciągany i pełen filmowych niedorzeczności.

W „Kontrabandzie” w roli głównej zobaczycie Marka Wahlberga. Twarz znajoma, nazwisko kojarzone, jeżeli chodzi o dorobek aktorski spektakularnych tytułów nie znajdziemy. Jest to aktor, który gra głównie w filmach klasy „B”, ale jak dla mnie daje radę i sprawdza się w takim kinie. Obok niego wystąpili: Kate Beckinsale, Giovanni Ribisi czy laureat nagrody Gildii Aktorów Filmowych za rolę w serialu „Sześć stóp pod ziemią” Ben Foster.

Kontrabanda” jest filmem, który nie wzbudził we mnie większych emocji, nie wywołał palpitacji serca i pewnie za kilka miesięcy nawet nie będę pamiętać o czym był, ale po jego obejrzeniu nie miałam wrażenia żenady i obciachu. Nie jest najgorzej. To po prostu kino klasy „B”. Jeżeli ktoś lubi…

Polecam.

Baltasar Kormákur

Scenariusz: Aaron Guzikowski

Premiera: 2012

Produkcja: USA

Obsada: Mark Wahlberg,  Kate Beckinsale, Giovanni Ribisi, Ben Foster

ZAJĄC